سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

جستجو در سایت
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
0
--
0
0 نفر

همه چیز درباره سیستم ماهیگیری ترولینگ در آب های شور دریاها

(تمام نوشته ها بر اساس تجارب شخصی ابی فیشر بوده  و طراحی ایشان می باشد )

وقتی اسم ماهیگیری در دریا میاد ما می تونیم به 100 ها روش ماهیگیری فکر کنیم که در اوج اونا سیستم ترولینگ وجود داره سیستم ترولینگ به زبان ساده نوعی سیستم کششی ماهیگیری  می باشد که برای صید ماهی های مهاجم به کار می رود مثل سیستم اسپنینگ یا همون لانسه کشی البته با این تفاوت که دیگه توسط ماهیگیر این کشش صورت نمی گیرد و تمام کار ها ر اقایق ماهیگیری برای ما انجام می دهد.

 

بقیه در ادامه مطلب .....

سیستم ترولینگ هم مثل دیگر روش های ماهیگیری نیاز به چوب و چرخ و تجهبزات تخصصی خود می باشد. که شاخص ترین آنها چوب و  چرخ و طعمه ماهیگیری آن می باشد. در این سیستم ما از قوی ترن چوب های که در بازار موجود می باشد استفاده می کنیم یادتونه در گذشته گفتیم هر چه تیکه های چوب بیشتر بشه از مقاومت اون کاسته میشه خوب چوب های ترولینگ مقاوم همگی یک تیکه هستند. البته چند تیکه هم در بازار موجود می باشد که توصیعه نمی شود شما انها را تهیه کنید مثلا دو تیکه حمل اون راحتره و لی مقاومت اون کمتره چوب های ترولینگ طول زیادی ندارند و معمولا زیر 2 متر هستند و اکشن اونا  می تونه تا 180 کیلو گرم باشه(اکشن 400 به بالا). 

نمای از بلبرینگ های چوب ترولینگ

که بزرگ ترین تفاوت آن با چوبی های ماهیگیری ساده قرار گیری حلقه های به شکل بلبرینگ بر روی چوب می باشد. حلقه ها به شکل بلبرینگ می باشد به دلیل اینکه نخ ماهیگیری های تابیده به راحت روی انها حرکت کنند و بر اثر فشار زیاد بریده نشوند.

موتور های ماهیگیری ترولینگ که یکی از قوی ترین موتور های ماهیگیری در دنیا می باشد که به انها وینچ گفته می شود که در سایز ها و اندازه های متفاوتی در بازار موجود می باشد که به این دلیل بسیار قوی می باشد که دسته ای که ما نخ را جمع می کنیم مستقیم به محور مرکزی موتور وصل می باشد با کمترین چرخ دنده و قدرت انتقال اون بسیار قوی می باشد موتور های ترولینگ بر روی چوب ماهیگیری متصل می شود بر خلاف دریگر موتور های ماهیگیری.

نمایی از قایق مخصوص ترولینگ با بالاهای دو طرف

نخ های ماهیگیری که در سیستم ترولینگ استفاده می شود باید بسیار مقاوم باشد دوستان گوش کنید باید بسیار مقاوم باشد نه ضخیم!!!! خیلی هارو دیدم نخ های ماهیگیری 60 یا 80 روی وینچ استفاده می کنند که زیاد درست نیست ما می تونیم با استفاده از یک نخ براید یا همون تابیده در سایز های 35 یا 40 چند برابر قدرت همون نخ 80 رو جبران کنیم حتما نخی که استفاده می کنیم باید یک تیکه ودر متراژ بالا باشد مثلا 300 متری یا بیشتر.

 

گروه ماهیگیری ایران فیشینگ - جزیره کیش - سیستم ترولینگ - ماهی شیر و باراکودا

طعمه های ترولینک اکثرا به صورت مصنوعی می باشد که شاخص ترین اونا ماهی مصنوعی یا ماهی مرکب مصنوعی می باشد که در سایز های بزرگ می باشند. هر طعمه ای مشخصه ای دارد مثل رنگ سایز وزن که وزن این طعمه ها بر اساس سرب های که درون انها قرار گرفته تایین می شود. طعمه های ترولینگ یک زبانه در جولو دارد که مانند زبانی می باشد که از دهان به بیرون آمده است این زبان نقش مهمی در ماهیگیری و صید نوع ماهی دارد. این زبان هر چی بلند تر و پهن تر باشد میزان دایو یا همون شیرجه روی طعمه در زیر اب بیشتر می شود که معمولا بین 7 تا 9 متر یا کمتر می باشد حالا ما تخصصی شو زیادن نمی دونیم ولی هر عمقی که ماهی مصنوع ما در اون حرکت کنه امکان داره یک نژاد ماهی به طعمه حمله کنه مثلا عمقی که ماهی شیر زندگی در اون حرکت می کنه با عمقی که ماهی تن در اون حرکن می کنه متفاوته.

نمای از ماهی مصنوعی ترولینگ و زبانه شیرجه روی ان

در یک قایق ما میتونیم از دو تا الی 4 چوب ترولینگ همزمان باهم در حال ماهیگیری داشته باشیم البته زمانی ما می تونیم از 3 یا 4 چوب همزمان در ماهیگیری استفاده می کنیم که قایق ما امکانات کافی مانند دوبال در دو طرف قایق را داشته باشد. استاندارد قرارگیری چوب بروی قایق به این صورت می باشد که در انتهای قایق ما با فاصله از هم مجاز به قرار گیر ی دو چوب ماهیگیری می باشیم.


نویسنده سایت و مقاله : ابی فیشر

و مابقی چوب های ماهیگیری رو می تونیم به دو بازو قایق که مثل بال می مونه متصل کنیم. اگه این فاکتور ها رو رعایت نکین اتفاقی برامون میوفته جبرنا ناپذیر یعنی تمام نخ ها به م گیر میکنه حالا نخ هارو بیخیال وقت ماهیگیریمون تلف میشه.

قایقی که ما با ان به ترولینگ رفتیم

حالا زمان ماهیگیریه . ما هم باید برای اتصال بین ماهی مصنوعی و نخ اصلی حتما باید از لیدر فلزی استفاده کنیم اگه شما ماهی مصنوعی های که در ترولینگ بارها استفاده شده رو به بینید جای دندان های ماهی با عمق مثلا 1 سانت روی طعمه ها مونده بعضی وقتا دندون ماهی تو طعمه جا میمونه ماهی شیر و باراکودا دندان های دارند که باعث میشه لیدر فلزی یا بکسل ریش ریش بشه .


گروه ماهیگیری ایران فیشینگ - جزیره کیش - سیستم ترولینگ - ماهی شیر و باراکودا

 برای همین ما قبل از اتصال طعمه ماهی به نخ اصلی از لیدر فلزی استفاد می کنیم و حتما قبل از اتصال سیم بکسل به نخ اصلی از یک دوراهه مقاوم باید استفاده کنیم.

سرعت قایق باید آهسته و یک نواخت باشد که به استلاح خود قایق رانان دریا سرعت باید چند گره باشه که بازم اونو من نمی دونم .


 گروه ماهیگیری ایران فیشینگ - جزیره کیش - سیستم ترولینگ - ماهی شیر و باراکودا

دوستان به دلیل صدای زیاد موتور قایق زیر آب و ایجاد انواج و حباب ها ما نمی توانیم پشت قایق ماهیگیری کنیم در فاصله های نزدید برای همین ما باید زمانی که قایق در حرکت هست کلاج وینچ رو باز کنیم که طعمه تا اونجای که می تونه از قایق دور تر بشه مثلا می تونه بین 80 تا 170 متر از قایق دور بشه!!!


زمانی که طعمه ها در آب هستند در حال حرکت حتما باید کلاج ها نیمه باز باشد و در زمان صید ماهی ما از صدای کلاج موتور متوجه صید ماهی می شویم اگه در هنگام ضربه ضدن ماهی به طعمه کلاج صفت باشد نخ ماهیگیری پاره می شود یا چوب به دون اب پرت می شود یا طعمه ماهیگیری تیکه تیکه می شود. دوستان ماهی شیر 40 کیلوی با کسی شوخی نداره اگه تجهیزات ما استاندارد نباشه می تونه چوب به راحتی بشکنه نخ پاره بشه و ماهی با طعمه 30 هزار تومانی فرارکنه. 


خاطره ای که آقای رادپور برای ما تعریف کرد در یک تور ماهیگیری کیش ماهیگیرا روی قایق مشغول ترولینگ بودند تمام کلاج ها بسته بوده خوب ماهی به طعمه اولی میزنه چوبو با جاش که روی قایق بسته بوده می کنه با خود میبره یکی از ماهیگیرا به اون یکی می خنده در هین خنده ماهی به طعمه خودشم میزنه اینبار چوبش از زیر موتور ار دسته میشکنه و تو آب میوفته حالا سیستم ماهی ماهیگیری که هر کدوم 900 هزار تومان حزینه خردید اون شده بود.


من فقط یک بار ترولینگ کار کردم با دوستان ولی اگه بخوام دربارش بنویسم می تونم یک کتاب در باره اون بنویسم اخه قابلیت اینو دارم که هر چیزی رو که در ماهیگیری می بینمو تجزیه و تحلیل کنم. برای همین از نوشتن خیلی لذت می برم حتی با غلط های املایی ، خیلی ها از ما گله می کنند چرا این همه غلط املایی دارید اخه نمیشه هر انسانی فقط خصوصیات مثبت داشته باشه خوب  این غلط های املای هم شیرنی مقاله های ماست اینجوری اگه فردی مقاله ما رو کپی کرد رفتید تو سایت دیگه خوندید یاد ما می یوفتید.


گروه ماهیگیری ایران فیشینگ - جزیره کیش - سیستم ترولینگ - ماهی شیر و باراکودا

ما زمانی که ماهی صید کردیم حتما باید از سیستم پنپاز ماهی استفاده کنیم یعنی ماهی را با چوب ماهیگیری جمع می کنیم و زمانی که سر چوب رو به پایین می بریم و آزاد بودن نخ وینچ را جمع می کنیم. ما حتما باید از این وسیله ها که روی کمر قرار میگیره و چوب بر روی ان نصب میشه برای پنپاژ کردند استفاده کنیم.


این قسمت زیاد جالب نیست ولی همیشه ماهی ها را با گاف به درون قایق می کشن گاف وسیله ای که سر اون یک چنگک داره و درون بدن ماهی می زنند و اونو به درون قایق می کشند.


بر ترین طعمه های ترولینگی که ما در بازار دیدیم  مارک یوزوری هست که به شکل ماهی مرکب نارنجی و ماهی مصنوعی آبی رنگ با را رای های مشکی که اسمش ماکرل هست.

باشگاه ماهیگیری ترولینگ در جزیره کیش با برگزرای تورهای ترولینگ

 نویسنده : ابی فیشر

 

منبع : ebifisher.blogfa.com

avatar
ابی فیشر
هی بازم خدارو شکر مقاله رو دست نخورده بر می دارید بدون تغیر میزارید
بازم خدارو شکر منبع می زنید.
0
--
0
0 نفر
avatar
وحید
ابی دست ور دار نیست از مامنبع میذاریم بازم گلایه میکنه وبلاگش ره هم نیگاه کن خودش به موش مرده زده
0
--
0
0 نفر
avatar
ابی فیشر
آقا محمد اطفا دیگه از من کپی نکن من به خاطر کارای که شما کردید دیگه تن به وبلاگ نویسی نمیدیم می دونم خشحال میشی این خبرو شندیدی ولی شاید گفتم وجدان داری و ناراحت می شی چون یادمه به ما گفتی من الگوت هستیم تو وبلاگ نویسی
الانم یه سر به سایت بزن خبر اینکه دیگه وبلاگ رو هدایت نمی کنم را بخون
0
--
0
0 نفر
avatar
ali Mahallati
سلام اقا ابى
از اينكه اينهمه اطلاعات در اختيار ما ميزاريدخيلى ممنونم
اگه امكان داره يكم بيشتر در باره ماهگيرى دريا يرامون توضيح بديد ما خيلى دوست داريم مثلا از روى اسكله. . ممنون
0
--
0
0 نفر
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.