سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

جستجو در سایت
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
1
--
0
1 نفر

 آلودگي خليج‌فارس، عامل مرگ هزاران ماهي كفال

مرگ آبزیان بر اثر آلودگی

 

 

 

درحالي‌كه گزارش‌هاي دريافتي حاكي از آن است ، هزاران ماهي كفال در آب‌هاي ساحلي هرمزگان تلف شده‌اند .

مديركل محيط‌زيست استان هرمزگان می گوید:


 

بخش عمده ماهي‌هاي تلف شده از نوع گاريو و حدود 4 هزار قطعه بوده، علت مرگ اين ماهي‌ها در مؤسسه تحقيقات شيلات در دست بررسي است و قرار است تا پايان ارديبهشت ماه نتيجه اين بررسي‌ها اعلام شود.

ورود60 درصد فاضلاب‌هاي شهري به آب‌هاي ساحلي هرمزگان را در تلف شدن آبزيان مؤثر دانست: يكي از معضلات عمده زيست‌محيطي، راهيابي فاضلاب‌هاي شهري به درياست؛

به‌ويژه فاضلاب‌هايي كه در ارتفاعات و در خورها انباشته شده‌اند با بارندگي به دريا راه مي‌يابند و از آنجايي كه ماهيان در فصل بهار و اوايل زمستان براي تخم ريزي به آب‌هاي ساحلي و خورها روي مي‌آورند براثر اين آلودگي‌ها و مواد آلي موجود در فاضلاب‌ها تلف مي‌شوند. راهيابي فلزات سنگين ناشي از واحدهاي صنعتي و صنايع مزاحم شهري به خورها به اين تلفات دامن مي‌زند.

مديركل محيط‌زيست هرمزگان افزود: احداث شبكه فاضلاب شهري از سال 70 آغاز شده و براساس مصوبه سفر سوم استاني هيات دولت به بندرعباس، وزارت نيرو موظف شده است تا پايان سال 1390 تصفيه خانه فاضلاب بندرعباس را تكميل كند.

در حال حاضر 40 درصد از فاضلاب‌هاي شهر به تصفيه‌خانه راه مي‌يابد اما شوري پساب ناشي از اين فاضلاب‌ها كه در نهايت در حجم عظيمي به دريا مي‌ريزد بسيار بالاست تا آنجا كه ميزان فسفات و مواد آلي موجود در اين پساب‌ها 100 برابر استاندارد است ؛ راهيابي اين ميزان فسفات و مواد آلي به خورها و دريا باعث مرگ شماري از آبزيان مي‌شود.

مديركل محيط‌زيست هرمزگان پديده كشند قرمز در آب‌هاي خليج‌فارس تصريح كرد: رد تايد كشند قرمزسال گذشته در هر ليتر 50ميليون بود اما براساس پايش‌هاي دائمي و روزانه محيط‌زيست، در حال حاضر، اين ميزان در هر ليتر 1000 دانه از نوع گونه بومي است بنابراين فعلا كشند قرمز زيستبوم‌هاي دريايي خليج‌فارس در محدوده هرمزگان را تهديد نمي‌كند.

مديركل محيط‌زيست هرمزگان در باره مرگ نهنگي كه ماه گذشته در آب‌هاي ساحلي هرمزگان كشف شد، گفت: مرگ نهنگ‌ها ناشي از عوامل متعدد است؛ برخي مواقع بر اثر تصادم با شناورهاي نفتي و تجاري زخمي مي‌شوند و به ساحل روي مي‌آورند كه اين زخم در نهايت به مرگ آنها مي‌انجامد.

در مواردي هم ديده شده، ‌نهنگ‌ها سيستم جهت يابي شان آسيب ديده و براثر همين آسيب ديدگي جان باخته‌اند. اما در مواردي هم نهنگ‌ها مثل دلفين‌ها گرفتار تورهاي صيد صنعتي شده و زخمي مي‌شوند؛

از اين رو، براي رفع اين معضل با پيگيري‌هاي سازمان حفاظت محيط‌زيست، هشداردهنده‌هايي روي شناورهاي صيادي نصب مي‌شود، بدين‌ترتيب اين آبزيان ارزشمند با دريافت علائم هشداردهنده از تورهاي صنعتي دور شده، در امان خواهند ماند

avatar
esmaeil
ببخشيد. من مطلبتون را نخواندم و نظري راجع به مطلبتون ندارم. ولي اين عكسي كه گذاشتيد و رويش نوشتيد كه " آلودگي خليج فارس عامل مرگ هزاران ماهي كفال " ، عكس ماهيان كفال نيست با كمترين توجه ( بويژه به باله پشتي آنها ) اين مطلب را مي توان فهميد. بهتر است در مطالب و عكسهايي كه مي گذاريد كمي دقت كنيد
0
--
0
0 نفر
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.