سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

جستجو در سایت
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
0
--
0
0 نفر

 

صيد جراح ماهي در خليج فارس

به گزارش خبرگزاري فارس از عسلويه، علي يوسفي بعد از ظهر امروز در بازديد از وضعيت صيادان بندر دير اظهار داشت: براي نخستين بار يك نوع ماهي زينتي به نام «جراح ماهي» كه متعلق به درياي سرخ است، در آب‌هاي خليج فارس توسط صيادان دير صيد شد.


وي افزود: اين ماهي پس از صيد به پژوهشكده ميگوي كشور ارسال شد و در آنجا، مورد بررسي و شناسايي قرار گرفت و اطلاعات مربوط به اين نوع ماهي در اختيار شيلات دير قرار مي‌گيرد.
سرپرست شيلات بندر دير خاطرنشان كرد: اين ماهي بومي كشورهاي مصر، سومالي، تايوان، عمان، عربستان و يمن است كه كاملا دريايي است و در تمام درياهاي گرمسيري يافت مي‌شود.
يوسفي تصريح كرد: بيشتر اين گونه ماهي در آب‌هاي كم عمق زندگي مي‌كنند و البته تعداد معدودي از اين نوع ماهي تا عمق ۱۰۰ متر نيز نفوذ مي‌كنند.
وي ادامه داد: اين گونه ماهي نزديك جزاير مرجاني در محيط‌هاي سنگي و صخره‌اي زندگي مي‌كنند و حداكثر به طول ۲۹سانتي‌متر و دور كمر ۲۷ سانتي‌متر و ارتفاع حدود 12 سانتي‌متر با وزن ۵۶۷ گرم هستند كه رنگ بدن آن بسيار جذاب و متنوع بوده و از محيط زندگي تاثير‌ مي‌پذيرد.
سرپرست شيلات بندر دير يادآور شد: وجه تسميه اين گونه ماهي به «جراح ماهي» اين است كه اندامي شبيه به چاقوي غلاف شونده دارد و تيغي در محل ساقه دمي دارد كه به اين نام شهرت يافته است.
يوسفي گفت: اين گونه ماهي براي استفاده در آكواريوم، بسيار ديدني و جذاب است و به عنوان ماهي تزييني استفاده مي‌شود.
بندر دير، بزرگ‌ترين بندر صيادي كشور است كه در كنار ساحل درياي خليج فارس قرار دارد و بيش از 5 هزار صياد در اين بندر به شغل صيد و صيادي مشغول هستند.

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.