انجمن ماهیگیری اصفهان فیشینگ

نسخه‌ی کامل: چند نکته کلیدی برای ساخت طعمه کپور
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
اطلاعاتی درباره نقش طعمه و روش ساخت آن برای صید کپور:آيا تا بحال شده كه هر نوع طعمه اي را كه استفاده ميكنيد در يك درياچه خاص جواب نمي دهد در حالي كه ميبينيد افرادي با كمترين امكانات ماهيهاي خوبي صيد ميكنند و هنگامي كه دليل را جويا ميشويد ميبينيد كه آنها فقط از يك نوع طعمه استفاده ميكنندهمانطور كه ميدانيد هر موجودي به محيط پيرامون خود عادت ميكند و همانطور هم به مواد غذايي موجود لذا هنگامي كه طعمه اي جديد وارد اين عرصه ميشود غالبا از طرف ماهي پس زده ميشود.

به قول يكي از دوستان ماهي كپور به سرعت شرطي ميشود كه گفته ايشان تاحدودي صحيح است چرا كه بين ماهيگيران رايج است كه اين درياچه ماهي هاي قلاب خورده زياد دارد يعني ماهيهايي كه يا پس از صيد رها شده اند يا توسط ماهيگيران ناشي زخمي شده اند.

پس چرا به يك طعمه خواص خوب جواب ميدهند. آن فقط به دليل وفور يك نوع طعمه در آن منطقه است لذا با بررسي همان منطقه و وجود اسانسهاي طبيعي اقدام به ساخت طعمه اي طبق عادت ماهي كنيد.

بنده بر اين عقيده هستم كه براي طعمه سازي سعي كنيد از آب همان درياچه استفاده كنيد تا به طعمه خود كمي بوي بومي بودن بدهيد لذا به بيشتر هنرجوياني كه به آموزش صيد كپور ميپردازند اين نكته را متذكر ميشوم.

كيفيت طعمه:

هرچه طعمه شما تازه تر باشد و از كيفيت برتري برخوردار باشد بيشتر ماهي جلب طعمه ميگردد.ماهي ها نيز همچون انسان به دنبال غذاي تازه و مفيد ميگردند.
كپور از بين تمام ماهيها اين قدرت استثنايي را دارد كه با مزه كردن طعمه از خواص آن باخبر شود چرا كه كپور از بينايي محدودي برخوردار بوده و در عمق زياد آب بينايي زياد موثر نيست و همچون ديگر جانداران با افزايش سن بينايي نيز رو به زوال مي روداما اين خاصيت تشخيص فقط به تازگي طعمه ختم نمي گردد زيرا اين ماهي باهوش به ظاهر خنگ قدرتي عجيب در تشخيص پروتئينها و ويتامينها و چربيها دارد.

فكر نمي كنم كه موجودي همتاي اين ماهي وجود داشته باشد كه چنين قدرتي دارا باشد لذا بر روي اكثر طعمه هاي خارجي ميبينيد كه مواد ويتاميني و پروتئينها و كراتينهايي را به طعمه اظافه نموده اند.
پس ساخت طعمه اي كه ترجيح آن بر ساير غذاهاي موجود كاري سخت نيست شما با استفاده از تخم مرغ پروتئين را تامين نموده ايد حال با كمي شكر و آرد نشاسته و قند مورد نياز ماهي و با افزودن كمي مولتي ويتامين ويتامين را تامين نموده ايد و با افزايش كمي از اسانسها بو و با افزودن حبوبات و يا غلات پودر شده انواع چربيها را به ماهي هديه داده ايد پس طبيعي است كه شما موفق تر از يك شخصي خواهيد بود كه فقط با خمير ساده ماهيگيري ميكند.

ماهي كپور ماهيي باهوش و با قدرت حافظه بالايي است لذا خوب ميداند كه كدام طعم به كدام غذا مربوط است يا كدام اسانس را كجا تجربه نموده است مثلا ممكن است طعمه را به بيرون پرتاب كند چون ياداور لحظه تلخ در دام افتادن باشد و به اين علت است كه صيد ماهيهاي بزرگتر به دليل داشتن تجربه بيشتر سخت است.

درون آكواريوم منزل كپورهايي كه ظرف مدت يك هفته صيد شده بودند هنگام نزديك شدن به طعمه اي كه همان بو را مي داد به سرعت فرار ميكردند ولي به طعمه هايي با بوي متفاوت حمله ميكردند ولي پس از سپري شدن پنج هفته و با تكرار اين آزمايش در هر هفته متوجه شدم كه اين ماهي ها بسته به سن قدرت حافظه متفاوتي دارند مثلا يك كپور يك كيلويي شش هفته حافظه دارد در حالي كه يك كپور نيم كيلويي پنج هفته حافظه دارد.

با توجه به اين حافظه استفاده از طعمه هايي با طعم و بوي نا آشنا براي اين ماهي ها تقريبا بي فايده است لذا بايد از پروتئين بيشتر استفاده كرد كه مورد نياز كپور هاي بزرگ تر است.

طعمه هاي بد بو:

منظور از بد بو بودن بوي بد آن نيست بلكه شدت آن است اسانس لزومن هرچه بيشتر بهتر نيست بلكه بايد به مقداري باشد كه شما از فاصله هفت سانتي متري بوي آن را به ملايمت احساس كنيد.
هدف از بو جلب ماهي است نه اينكه ماهي را فراري داد زيرا كه اين بو در آب پخش ميشود وماهي بسته به فاصله خود با طعمه به سمت آن جذب مي شود و با نزديك تر شدن به آن هنگامي كه بو بيش از حد زياد شود ماهي از طعمه به سرعت دور ميگردد زيرا اين بوي تند را اعلام خطر ميداند.

بهترين نوع طعمه چيست:

طعمه اي كه ساخت آن ساده و عمر نگهداري آن بسيار باشد و هميشه در دسترس باشد.

جوشانده ......بله جوشانده هم ماندگاري بالايي در آب دارد و هم در خشكي كه اگر اين طعمه ها را خودتان بسازيد ارزانتر خواد بود.

شما با ساخت چند نمونه و با بوهاي متفاوت و ميزان پرو تئين متفاوت هميشه قادر خواهيد بود بيشترين تست و بيشترين موفقيت را در ماهيگيري داشته باشيد.

بهترين اندازه طعمه:

بهترين اندازه طعمه آن است كه با ماهي مورد نظرتان مطابق باشد.


اگر طعمه شما بزرگ باشد اين امكان را به بچه ماهي ميدهد تا زئد تر از ماهي بزرگ خود را به طعمه برسانند و آن را تكه تكه كنند و از سوي ديگر ماهي بزرگ تر نيز پس از خوردن مقداري از آن سير ميشود اما در صورتي كه طعمه متناسب با دهان ماهي باشد خوب در دهان ماهي جاي گرفته و قلاب را نيز با خود خواهد كشيد و از سويي هم در فاصله اي كه طعمه بزرگ شما در حال خورده شدن و ريز ريز شدن است مي توانستيد با طعمه اي با اندازه مناسب چند بار ماهي بگيريد.

و همانطور هم اگر طعمه شما خيلي كوچك باشد قبل از رسيدن ماهي بزرگ توسط ماهي هاي ريز از بين خواهد رفت.

مقداري از طعمه را نزديك قلاب خود بپاشيد:

هرگاه كه ماهيگيري ميكنيد قلاب خود را به امان خود ول نكنيد و همواره اطراف آن را از خود طعمه طعمه پاشي نماييد تا ماهي هاي بيشتري را جذب كنيد و قربت طعمه جديد را براي ماهي ها كمتر كنيد.
و از سوي ديگر مزاحمت ماهيهاي ريز تر را براي طعمه خود كمتر خواهيد كرد حال شما چه با دست طعمه پاشي كنيد و چه با استفاده از توريهايي وصل به وزنه و يا حتي طعمه اي كه بخ خود وزنه زده ايد.

محل طعمه:

محل فرود قلاب و طعمه شما آنقدر مهم است كه گرفتن يا نگرفتن ماهي براي شما.
در صورتي كه مناطق عميق درياچه را نمي شناسيد با پرس و جو يا تخمين و محاسبه شيب اطراف درياچه مكان مناسب را خواهيد يافت زيرا مناطق عميق غذا كمتر است و رقيبي براي طعمه شما وجود نخواهد داشت!

با طعمه ها زندگي كنيد:

غذاي ويژه ماهي كپور در كوچكي  موجوداتي از خانواده پلانكتونها هستند .گياهان ميميرند توده هاي سنگي خورد شده  و با هيزمهاي ته نشين شده مي آميزند و باعث تغذيه موجوداتي چون خرچنگ ها مي شوند كه در سنين بالا تر غذاي بچه ماهي ها مي گردند و بعد از آن صدفها و حشرات نابالغ آبي.


ولي در سنين بالا تر كپور ها همه چيز خوار ميشوند حتي به بچه ماهي ها هم رحم نمی كنند و به تغذيه از نرمتنان و ميگوها و برخي از سخت پوستان مي كنند لذا از مخلوط كردن اين موجودات همچون خرچنگ با طعمه جذابيت آن را چندين برابر كنيد.

شاد پیروز و تن درست باشید.
 سلامت
منبع:
www.mahigiran.com