انجمن ماهیگیری اصفهان فیشینگ

نسخه‌ی کامل: طعمه دان و انواع آن
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[dir=rtl][تصویر: 1.jpg]
برای ماهیگیری به روش فیدر یکی از ابزارهایی که مورد نیازمان است  طعمه پاش می باشد ، طعمه پاش وسیله ای برای  ارائه طعمه میدانی دراطراف طعمه اصلی برای جذب ماهی می باشد که انواع مختلف طعمه پاش توسط شرکتهای سازنده وجود دارد که بسته به نوع شکل ظاهری، نوع ریسه، شرایط آب و نوع طعمه هايي (مانند  pellet، ماگوت، mix، خمیر نان و...) كه می خواهید استفاده کنید کاربرد مشخصی دارند. در مقاله زیر سعی شده تا چند نمونه را به اختصار معرفی کنیم امیدوارم که مورد توجه تان قرار گیرد: [/dir]
Open Ended feeder: این نوع طعمه پاش که از پلاستیک سخت درست شده دارای چند سواراخ یا حفره مي باشد که در دو طرف آن تعبیه شده است، يك يا دو وزنه سربی نيز در يك يا دوطرف آن قرار دارد. بهترين نوع طعمه پاش برا ی ارائه طعمه میدانی به مقدار کم برا ی ماهیگیری در آبهای عمیق (بالاي 1 متر) طراحي شده است. این نوع طعمه پاش توسط دوراهی که به آن متصل مي باشد به صورت In line و یا به صورت فیکس و مهار شده ( بوسیله استاپر) به نخ اصلی متصل می شود.
[تصویر: 2.jpg]
[تصویر: 3.jpg]
Mesh cage feeder: جنس آن از سیمهای فلزی مي باشد. این نوع طعمه پاش که به آن طعمه پاش قفسی هم گفته می شود ایده آل برای ارائه سریع طعمه میدانی برای آبهای با عمق کمتر از 1 متر مي باشد و همانند طعمه پاش Open Ended feeder میتوانید آنرا به نخ اصلی متصل کنید. 
[تصویر: 4.jpg]
[تصویر: 5.jpg]
Block-end feeder: این نوع طعمه پاش که جنس پلاستیکی دارد، از یک سمت به یک درپوش مجهز می باشد که برای بار گذاری (پر کردن ) طعمه پاش بوده و برخلاف طعمه پاش Open Ended feeder دو طرف آن بسته می باشد و با چند عدد سواخ کوچکی که در آن تعبیه شده، باعث می شود طعمه میدانی به آرامی از آن خارج شود که برای استفاده از ماگوت، بسیار مناسب مي باشد و با پوشاندن و اضافه کردن سوارخ ها میتوانید سرعت انتشار طعمه را  کنترل نمائيد. همانند طعمه پاش Open Ended feeder میتوانید این نوع طعمه پاش را به نخ اصلی متصل کنید. 
[تصویر: 6.jpg]
[تصویر: 7.jpg]
Method Feeder: این نوع طعمه پاش برای زمانیکه طول لیدرتان (نخ اتصال به قلاب) کوتاه است ایده آل مي باشد که باعث می شود فاصله طعمه میدانی با طعمه اصلی به حداقل رسیده که موفقیت را در صید ماهی افزایش می دهد. 
[تصویر: 8.jpg]
[تصویر: 9.jpg]
Plastic mesh feeder: جنس آن از پلاستیک بوده و کابرد آن همانند Mesh cage feeder می باشد، تنها تفاوت آن این است که نسبت به Mesh cage feeder شناوری بیشتری داشته  وهمچنین میتوانید جهت طعمه پاشی از آن استفاده کنید.
[تصویر: 10.jpg]
[تصویر: 11.jpg]
Feeder bombs: كاربرد آن همانند Block-end feeder مي باشد و برای استفاده از ماگوت بسیار ایده آل میباشد.
[تصویر: 12.jpg]
[تصویر: 13.jpg]
Pellet feeder: همانطور که از اسمش پیداست این نوع طعمه پاش برای استفاده از پلت (يا پلیت) و ماگوت مناسب مي باشد. یکی از مزیتهایی که این نوع طعمه پاش نسبت به طعمه پاش های دیگر دارد: برخورد ماهی به نخ را کاهش داده که در افزایش موفقیتان در صید بسیار نقش کلیدی را ایفا میکند. نخ اصلي شايد توسط ماهي ديده نشود اما وجود بارهاي الكتريكي و ارتعاشات بيرون از آب را منتقل مي نمايد و برخورد كوچك بدن ماهي به نخ اصلي شوكي را در ماهي ايجاد مي نمايد كه باعث وحشت و فرار ناگهاني ماهي مي شود و كپورها وقتي از منطقه اي فرار مي كنند تا مدت ها به آن منطقه باز نمي گردند! البته اين مسئله در مورد كپورهاي سايز و وحشي مصداق دارد و كپورهاي پرورشي آنچنان متوجه اين نوع خطرات نمي شوند. علت پديد آمدن سرب بك ليد Back lead نيز همين مسئه مي باشد. سرب بك ليد، پس از پرتاب طعمه و شل بودن نخ، بر روي نخ قرار گرفته و به كف آب مي رود تا نخ اصلي را روي كف بخواباند.
[تصویر: 14.jpg][تصویر: 15.jpg]
[تصویر: 16.jpg]
Method feeder : نوع دیگری از Method feeder که نسبت به آن برتریهای دارد اول اینکه برا پرتابهای بلند و دقیق واقعا ایده آل می باشد دوم بار گذاری (پرکردن) آن بواسطه قالب پرسی که دارد، بسیار آسان بوده و طعمه بارگذاری شده  دارای استحکام بالایی میباشد. همچنین میتوان طعمه و قلاب را در هنگام بار گذاری در میان طعمه میدانی قرار داد که در هنگام پرتاب بلند زمانیکه حتی لیدرتان بلند باشد مانع از پیچیدن لیدر به دور طعمه پاش می شود و سوم اينكه نحوه قرار گیری آن در بستر به گونه اي است که مانع از شک و ترديد ماهی به آن می شود. امروزه از این نوع طعمه پاش در این سبک ماهیگیری بسیار استفاده میشود در واقع یکی از ایده ال ترین طعمه پاشهاي موجود در دنیا همین نوع می باشد .
[تصویر: 17.jpg][تصویر: 18.jpg]
 
[تصویر: 19.jpg][تصویر: 20.jpg]
 
Dins mores Scoop Feeder: نوعی دیگری از طعمه پاشهاي جدید که شکل ملاقه ای داشته که به طور خاص برای ارائه انواع پلیت های ماهیگیری و همچنین انواع طعمه های میدانی به صورت mix  در بستر آب طراحی شده است. می توانید گلوله های پلیت را داخل طعمه پاش که حالت قفسی دارد قرار دهید و يا با مخلوط mix طعمه میدانی آن را به صورت یک گلوله در آورید.  این نوع طعمه پاش را میتوانید هم در آبهای ساکن و هم در رودخانه ها با جریان سریع استفاده کنید.
[تصویر: 21.jpg][تصویر: 22.jpg]
[تصویر: 23.jpg]
نوع دیگری از این طعمه پاش هم هست با نام  Dinsmores Inline که برای آبهای کوچک طراحی شده که به صورت in line  میتوانید به نخ اصلی متصل کنید. 
[تصویر: 24.jpg]
طعمه پاش فنری: این نوع طعمه پاش که مورد علاقه بنده می باشد مناسب دریاچه ها و آبهای ساکن بوده و برای استفاده از انواع mix  بسیار ایده آل می باشد. در واقع این نوع طعمه پاش پایه تمام طعمه پاشها می باشد و میتوان آنرا به صورت in line و یا فیکس به نخ اصلی متصل نمود. میتوان طعمه و قلاب را در میان طعمه میدانی که روی فنر بارگذاری  شده، قرار داد تا از هم پیچیدن لیدر به دور فنر جلوگیری شود کار با آن بسیار ساده است.
[تصویر: 25.jpg][تصویر: 26.jpg]
[dir=rtl] [/dir]
ممنون علی اقا