پاسخ جدید 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روستای مارکده
#1
Kom 
                                                                                                                                                                                با درود و خسته نباشید[dir=rtl]میخواستم مطلع شوم کسی در مورد روستای مارکده و رودخانه آن(در باره ماهیگیری در آن) اطلاعاتی دارد؟ آیا منطقه خوبی برای ماهیگیری است؟ ممنون         میشم اگه بتونید کمکم کنید ؟  
 [/dir]
پاسخ
#2
مارکده نام روستایی است در بخش سامان ، شهرستان شهرکرد، استان چهارمحال و بختياري.مارکده در يکي از پيچ و خم هاي دره و رودخانه زاينده رود و در ته دره و در کنار رودخانه و سمت شمال رود خانه واقع شده است.فاصله روستاي مارکده تا مرکز بخش، شهر  سامان 35 کیلومتر، تا شهرِ شهرکرد، مرکز شهرستان و استان  60 کيلومتر و در شمال غربي اين شهر واقع است. مارکده در 60  و 90 کيلومتري غرب شهرهاي نجف آباد و اصفهان قرار دارد. فاصله اين روستا تا سد زاينده رود ( سد شاه عباس کبير ) 12 کيلومتر و در سمت شرق و پايين دست سد است. روستاهای همسایه غربی گرمدره و قراقوش هستند  و ر.وستاهای همسایه شرقی صادق آباد و یاسه چای می باشندمارکده  1500 نفر جمعيت دارد و بین 5 روستای پیرامون خود پر جمعیت تر می باشد. مارکده روبروی روستای قوچان واقع شده به گونه ای که عرض رودخانه فاصله بین دو روستا محسوب می گردد و مجموعا نزدیک به 2200 نفر جمعیت دارند. شغل اصلي مردم باغداري است. عمده محصولات؛ بادام ، هلو ، گردو ، آلوچه ، زردآلو و ... است که عمدتا در شهرهاي نجف آباد و اصفهان عرضه مي گردد.روستای مارکده از طریق جاده آسفالت به شهر های بن، شهرکرد، سامان، تیران، نجف آباد، اصفهان، شهرک سد زاینده رود مرتبط است. مردم مارکده براي انجام کارهاي اداري به سامان و شهرکرد و کارهاي تجاري به نجف آباد و اصفهان رفت و آمد مي نمايند. مارکده داراي برق، آب آشاميدني، تلفن ( همراه و ثابت ) جاده آسفالته، گاز شهري  است. روستا داراي دبستان، مدرسه راهنمايي دخترانه و پسرانه و نيز دبيرستان دخترانه  است.منطقه ما به دليل کوهستانی، سرسبزي و نزديکي به رودخانه وداشتن باغ های سر سبز، منطقه اي توريستي است بدین دلیل روز هاي تعطيل بسيار شلوغ است. مردمان روستاهای منطقه همه ترک زبان و از ترک هاي ايل قشقايي  هستند که صد ها سال پيش که جهت ييلاق به اين محل مي آمده اند، ماندگار شده اند. ولي روستاي مارکده در ميان اين روستا ها متفاوت است چون بیشتر از نيمي از مردمانش فارس زبان و نيمي ديگر ترک زبان اند و ترک هاي اين روستا هم از ايل شاهسون بغدادي طايفه سولدوز و شعبه آروخلو هستند که حدود 300 سال قبل از نزديکي هاي قم و ساوه به صورت عشاير و براي ييلاق به اين محل آمده و بناي روستاي مارکده را گذاشته و ماندگار شده اند.تا حدود 40-45 سال قبل يعني پيش از ورود سپاهيان دانش به روستاها و گسترش راديو، فرهنگ حاکم بر روستا ، زبان و فرهنگ ترکي بوده است. ولي با ظاهر شدن این دو پدیده در جامعه، و به دنبال آن افزايش وسائل حمل و نقل و رفت و آمد بيشتر مردم به شهر ، کم کم فرهنگ و زبان فارسي بر زبان ترکي چيره گشت و امروزه زبان ترکي کم کم از ميدان به در مي رود.

در زیر تقشه هوایی روستای مارکده در حاشیه زاینده رود را میبینیددر مورد ماهیگیری در زاینده رود باید بگم
زاینده رود و سد زاینده رود اصلا مکان مناسبی برای ماهیگیری تخصصی نیست
اگر شما همانند من برای رفتن به طبیعت گردش و تفریح و بعد صید ماهی
به ماهیگیری میروید قطعا همه جا برای ماهیگیری مناسب است
قبلا بین مارکده و حجت اباد ماهی خوب داشت مخصوصا قزل معروف حجت اباد
ولی الان هیچ جایی مثل قبلا ماهی نداره
ضمن اینکه انجا محیط زیست نسبتا فعال و سختگیری هم داره
ماهیگیری هم کلا ممنوعه

------------------------------

به نظر من امیر جان با توجه به اینکه همشهری هستی
به این تاپیک یه سر بزن


www.esfahanfishing.ir/fishings/thread-2323-post-3100.html


پاسخ
پاسخ جدید 


لطفاً توجه داشته باشید که ارسال‌های جدیدی که در این انجمن ثبت می‌شوند، ابتدا باید توسط یکی از مدیران تأیید شوند و پس از تأیید مدیر، قابل دیدن خواهند بود.
[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در این کادر بنویسید.
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان