سفرنامه ماهیگیری در جزیره خارکو
نویسنده پیام
محمد نصری

*

اعتبار: 8576

نام واقعی : محمد

مکان زندگی : اصفهان

روش ماهیگیری : لانسه کشی - انتظاری

ماهی های من : ماهیهای دریا - قزل - سونگ

مکان ماهیگیری : کارون - خرسان - و ....

ارسال: #1

با درود در تاریخ 1-8-94 جهت سفری تفریحی گردشی عازم سفر به جنوب کشور و سواحل زیبای خلیج فارس شدیم

که  از بنادر گناوه – بندر امام حسن – بندر دیلم دیدن کردیم و در بارانداز ها انها نیز ماهیگیری کردیم

جهت ماهیگیری ما از طعمه های زیر استفاده کردیم

میگو – ماهی بیاح – ماهی حشینه – ماهی سیمک – کرم خاکی

چنانچه قصد ماهیگیری از روی بارانداز را دارید چون بیشتر ماهیهای پیرامون بارانداز کوچک هستند بهتره از قلابهای کوچک و طعمه هایی که نرمتر باشه استفاده کنید مثلا پوست ماهی را جدا کنید بعد به قلاب بزنید اینطوری نتیجه بهتری داره

وقتی شما در بارانداز ها قلاب می اندازید به یکباره انبوهی از ماهی های کوچک طعمه شما را احاطه میکنند و اون را متلاشی کرده و میخورن و پیشامد ی برای اینکه ماهی های بزرگتر بخوان به قلاب سر بزنن نیست هرچند کلا ماهی های بزرگتر خیلی کم کنار ساحل و بارانداز ها میان چون هم گودی اب کمه هم سر و صدا و تردد قایقها زیاده همه فراری میشن

بهترین طعمه که در بارانداز هایی که ماهیگیری کردیم من از ان نتیجه گرفتم کرم خاکی و گوشت پوست کنده و نرم ماهی سیمک بود میگو چون خیلی زود از قلاب جدا میشه بهتره با پوست زده بشه یا تکه بزرگ زد که در هر دو صورت اون دو ویژگی نرم بودن طعمه و کوچک بودن طعمه را از دست میده طعمه ایی مناسبه ماهیگیری در بارانداز هست که نرم باشه تا ماهی بعد از نخستین نوک با نوک تیز قلاب برخورد کنه  و دوما راحت از سر قلاب جدا نشه  که بهترین انها کرم خاکی و گوشت پوست کنده ماهی بود

در نخستین روز ماهیگیری برای صید به بارانداز بندر گناوه رفتیم  که درزیر عکسی زیبا از این بارانداز را میبینید

روزی که ما به گناوه رسیدیم شاهد عملیات لای روبی خور گناوه بودیم که موجب گل شدن اب نیز شده بود

در زیر تصویری از کشتی که این کار را انجام میداد میبینید

که نکته جالب توجه ماهیگیری در بارانداز گناوه صید چند خرچنگ زیبا پشت سر هم بود

که به طعمه ماهی بیاح حمله میکردند در زیر عکسی از انها میبینید

جالب بود حتا در بندر امام حسن  و بندر دیلم نیز با همین طعمه دوباره از همین خرچنگها گرفتیم

که اشکار بود اینگونهخرچنگ علاقه خاصی به گوشت ماهی بیاح دارده

ماهیگیری در بارانداز حال و هوای خوبی داشت هرچند هرگاه حتی دو تا دوتا یا سه تا سه تا ماهی به قلاب می افتاد

و انواع ماهی های کوچک رنگ و وارنگ اکواریومی و خوراکی صید میشدند ولی گاهی نیز فاصله صید دو ماهی چند ساعت میشد و ماهی های صید شده هم همانگونه که گفتم بسیار کوچک بودند در زیر چند عکس از این ماهیها  میبینید

تصویری ازبارانداز بندر امام حسن و محل ماهیگیری ما

در بندر امام حسن پیره مردی را دیدن کردم که نخی حدودا 1.5 متری را بر سر چوبی حدود دو متر بسته بود و بر سر نخ قلاب و طعمه میگو بر روی سنگی نشته بود  -  کنار او رفتم  دیدم قلاب را به اب می انداخت بی درنگ بعد از رسیدن ان به کف اب دوباره بالا میکشید و دوباره به اب می انداخت  روش ماهیگیری جالبی داشت از او در مورد این روش پرسیدم که میگفت طعمه وقتی در هوا معلق است و تکان می خورد بهتر جلب توجه ماهی ها را جلب میکند به او گفتم چرا اینقدر نزدیک

قلاب می اندازی باور داشت همه ماهی ها لابه لای سنگها  هستند و به ندرت بیرون می ایند مدتی کنار اون نشستم و دیدم در فاصله نیم متری یا یک متری اب چند ماهی گرفت ایشان میگفت با همین روش موفق به صید ماهی های هامور 2-3 کیلویی در لابه لای همین سنگها در گذشته شده بود به شما هم پیشنهاد میکنم روشی همانند این یا به صورت پیشرفته تر با شناور در پیرامون سنگهای بارانداز ازمون کنید نتیجه کار جالب است

بعد پرس و جو و پیدا کردن فردی برای ماهیگیری در دریا از روی قایق عازم ماهیگیری در دریا شدیم

جهت ماهیگیری در دریا از تکه های بزرگتر ماهی سیمک که با پوست به قلاب می زدیم استفاده کردیم

ضمن اینکه قلابهای مورد استفاده ما نیز بزرگتر از قلابهای روی بارانداز بود چون هدف ما ماهی های بزرگتر بود

ناخدایی که ما همراه او رفته بودیم جهت صید شیر ماهی به دریا میرفت  که روش او همانند روشی بود که قبلا در سفرنامه

قشم برای شما توضیح دادم منظورم طعمه ماهی زنده و ریسه ازاد بود

ابتدا  با قایق  به مکان ی روبه رو خور گناوه رفتیم که هیچ فایده ایی نداشت سپس تغیر مکان داده و به مکان ی رفتیم که به گفته ایشان

محل عبور لوله های نفتی بود و ایشان میگفت این مکان پر از ماهی های هامور بزرگ است ولی انجا هم یک نوک هم نزد

قبلا که در جزیره قشم ماهیگیری میکردیم با استفاده از جی پی اس دقیقا به نقاطی که پر از ماهی بود میرفتیم ولی اینبار

ناخدای ما جی پی اس نداشت و نقاط زیستگاه را دقیقا نمیدانست و همینطور از روی تجربه در دریا میگشتیم

سپس به کنار جزیره خارکو رفتیم که در انجا موفق به صید ماهی شدیم  و محلی پر از ماهی یافتیم که بیشتر ماهیهای صید شده ما از نوع ماهی هامور -  ماهی سیمک دم زرد – ماهی تک خال – ماهی شعری – ماهی سرخو  و کمتر  ماهی مقوا یا به گفته انها میشک و ماهی صافی و سنگسر و دیگر گونه ها بود در زیر عکسهایی از این ماهی ها میبینید

ماهی شعری

ماهی هامور قرمز

ماهی سیمک زرد باله

ماهی تک خال

این هم نمایی  از بیشتر ماهیهای صید شده ما

در این سفر تجربیات زیادی بدست اوردیم و از ماهیگیری در دریا لذت بردیم امیدوارم شما نیز از خواندن این سفرنامه لذت برده باشید

و در اخر هم تصویری زیبا از شامگاه خورشید و ابهای خلیج فارس

9-12-1394، 06:03 عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر اعتباردهی نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سفرنامه ماهیگیری در گشر سوزا – جزیره قشم محمد نصری 3 5,091 3-17-1397، 06:58 عصر
آخرین ارسال: dabiri100

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './esfahanf_fishing/mybb_threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('2491')