پاسخ جدید 
امتیاز موضوع:
 • 13 رأی - میانگین امتیازات: 2.85
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
سیستم کاربردی برای ماهیگیری در مرداب انزلی
#1
سیستم کاربردی برای ماهیگیری در مرداب انزلی

[تصویر: %D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%A8_%D8%A7%D9...%DB%8C.jpg]
مرداب انزلی در گذشته  با برخورداری از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بی نظیر یکی از بهترین و مهمترین اکوسیستمهای کشورمون به شمار میرفت ولی متاسفانه با تردد کشتی ها و ناوگان های حمل کالا و عدم مهار فاضلابهای منتهی به تالاب و صید بیرویه  ،امروز شاهد مرگ تدریجی این تالاب با اهمیت هستیم هزارررررررررررررررررررررررررر افسوس  و وای بر ما که جوابی برای نسل های آینده نداریم!!!
متاسفانه رسوبات و لجن سیاه بستر مرداب فعالیت و تولید مثل ماهی ها رو تحت الشعاع قرار داده و باعث کاهش چشمگیر جمعیت ماهیهای بومی و مهاجر تالاب شده به خصوص جمعیت اردک ماهی و کپور خود مرداب انزلی بشدت کاهش پیدا کرده و در عوض تعداد ماهی اسبله به علت سازگاری با این شرایط سخت داره روز به روز بیشتر میشه!!!حدود 21 گونه ماهی در مرداب انزلی ثبت شده که بعضی گونه ها بصورت فصلی  و جهت تخمر ریزی به تالاب مهاجرت میکنن و بعضی گونه ها بصورت ثابت ساکن هستن که متاسفانه گونه های ثابت آسیب بیشتری دیدن!به هر حال از ماست که بر ماست!!!
اما برسیم به موضوع ماهیگیری در مرداب انزلی که دوستان زیادی از عدم موفقیت صید در این تالاب گلایه میکنن! بنابراین لازم دونستن تجربه خودم رو در این پست انعکاس بدم!
اولین کار انتخاب محل مناسب واسه صیده که دوستان باید محلی رو برای ماهیگیری انتخاب کنن که دور از هیاهو و آلودگی صوتی و مسیر قایقهای سواری باشه!محل مورد نظر تون باید دارای بافت گیاهی مطلوب باشه! یعنی هرچه تنوع گیاهی بیشتر باشه حشرات و لاروهای بیشتری رو در خودشون سکنا میده و در نتیجه ماهی های بیشتری در این مکانها جمع میشن!
مرحله بعدی انتخاب ماهی مورد صید و سیستم صیده که صید رایج در تالاب اردک ماهی و کپوره، من سیستم صید اردک ماهی رو در پستهای مربوطه مفصلا" توضیح دادم و توی آرشیو هست ولی واسه سیستم صید کپور دو روش کلیدی رو ترسیم کردم(سیستم کف خواب و سیستم ریسه شناور یا رو آبی) که با توجه به لجن بستر تالابه!توجه داشته باشین که وزنه ی شما پس از پرتاب نسبت به مکانهای مختلف در تالاب حدود نیم و گاها" تا یک متر درون لجن فرو میره و اگه فاصله ریسه تا وزنه انتهایی نخ لیدرتون رو تنظیم نکنین طعمه همراه قلابتون درون لجن مدفون شده و عملا" صید ماهی غیر ممکن میشه! من در تصاویر زیر سعی کردم این موضوع رو  بهتون نشون بدم ! فقط به فاصله ها در تصاویر دقت کنین!
[تصویر: mnh.jpg]


[تصویر: %DA%A9%D9%BE%D9%88%D8%B1_%D9%85%D8%B1%D8...%DB%8C.jpg]
در مورد انتخاب طعمه در مرداب انزلی باید بگم کرم خاکی و میگو بهتر از سایر طعمه هاست ولی میتونین از جوشانده های اسانس دار و ذرت تخمیر شده هم استفاده کنین! دوستان توجه داشته باشین که طعمه پاشی در مرداب انزلی به خاطر بستر لجنی بی فایده ست! شما میتونین از طعمه پاش فنری روی نخ لیدرتون برای جذب ماهی ها بهره ببرین و سعی کنین قلابتون رو نزدیک نیزار،بوته های آبی و کنده درختان غرق در آب قرار بدین .در آخر اگه سوالی باقی موند در قسمت نظرات مطرح کنین.
                                                                   منبع : http://masoudfishing.blogfa.com
پاسخ
#2
تجربه ماهیگیری در آبکنار انزلی


فصل پاییز را می توان شش دانگ به اسم اردک ماهی زد. پاییز فصلی است که اردک ماهی بهتر از هر فصلی تغذیه می کند و می توان با استفاده از روش اسپنینگ و روش انتظاری این ماهی زیبا را صید نمود .بنده چندین بار برای ماهیگیری به مرداب انزلی رفته و اردک ماهی صید کردم که لذت گرفتن آن وصف ناشدنی است . مبارزه با این ماهی بسیار جالب و هیجان انگیز است چون به راحتی تسلیم نمی شود و با تلاش فراوان سعی در رهایی خود کرده و اگر سریع عکس العمل نداشته باشید نخ ماهیگیری را به شاخه ها و نی های داخل آب گره زده و خود را می رهاند.
در تالاب انزلی با دو روش زیر می توان این ماهی زیبا را به صید کرد.
1. روش اسپنینگ
در این روش با استفاده از چوب و چرخ به طول 2.60 و با طعمه های مصنوعی مثل پلاک, لانسه, لوری و ماهی مصنوعی به ماهیگیری می کنند.در زیر نمونه ای از چند طعمه مصنوعی قابل استفاده را می توانید ببینید:

[تصویر: 615158_UgCp27qc.jpg]


[تصویر: 615158_FVTuOFuX.jpg]


[تصویر: 615158_aZ0UnnGM.jpg]


لوری:

[تصویر: 615158_NTNgw27v.jpg]ماهی مصنوعی:

[تصویر: 615158_fIUl5tTh.jpg]


لانسه:

[تصویر: 615158_My7Ty3lI.jpg]


[تصویر: 615158_iFzkFc70.jpg]

جهت اتصال طعمه مصنوعی با نخ اصلی می بایست از سیم بکسل استفاده نمد چون اردک ماهی با دندان های بسیار تیزی که دارد به راحتی می تواند نخ نایلن را پاره کرده و تمامی زحمت ماهیگیر را به هدر بدهد.

2. روش انتظاری

در روش انتظاری با استفاده از روش شناوری و طعمه ماهی زنده و قلاب سه شاخ می توان این ماهی را صید نمود. در انزلی مردم بومی معمولا از ماهی سیم پرک و معمولا از ماهی قرمز عید استفاده می کنند که ماهی قرمز بسیار طعمه خوبی است و به علت رنگ قرمز آن دید خوبی در آب دارد و مقاومت خوبی نیز در مقابل فرو رفتن قلاب در بدن از خود نشان میدهد و دیرتر از ماهی های دیگر می میرد. چون ماهی زنده کارایی بسیار بیشتری از ماهی مرده دارد. البته از قورباقه نیز برای طعمه در روش انتظاری استفاده میکنند.در زیر می توانید ریسه و شیوه به قلاب زدن طعمه ماهی زنده را ببینید.

[تصویر: 615158_rigTTRFV.jpg]
 
 در بالا از قلاب سه شاخ می توان استفاده نمود که بهتر جواب می دهد.
 
[تصویر: 615158_uFRdlMEW.jpg]

خوش باشین.منبع:
مجله ماهیگیری و طبیعت گردی
و با سپاس از جناب:
وحید اصلانی قاسم آبادیان

  
 
پاسخ
پاسخ جدید 


لطفاً توجه داشته باشید که ارسال‌های جدیدی که در این انجمن ثبت می‌شوند، ابتدا باید توسط یکی از مدیران تأیید شوند و پس از تأیید مدیر، قابل دیدن خواهند بود.
[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در این کادر بنویسید.
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان