امروز: پنج شنبه، 30 خرداد 1398

رهاسازي ماهي

رهاسازي ماهي پس از صيد

نكات مهم در رهاسازي موفق ماهي

 

من سالهاست كه ماهي مي‌گيرم و رها مي‌كنم، اما اخيرا در این اندیشه بودم که آيا به درستي آن را انجام مي‌دهم و هيچ صدمه‌اي به ماهي وارد نمی شود؟

 

بيشتر ماهيگيران خبره و مجرب مي‌دانند كه براي رها كردن ماهي بايد مواردي را رعايت كنند. به نظر مي‌رسد مشكل اصلي، كساني باشند كه با طعمه‌ي زنده ماهيگيري مي‌كنند. آنها اغلب ماهي‌هاي كوچكي كه قلاب تا حد زيادي در دهانشان فرو رفته‌است را به آب برمي‌گردانند. بيشتر اين ماهي‌ها به خاطر رفتار نامناسب پس از برگشتن به آب تلف مي‌شوند.

 

سرعت برگرداندن ماهي به آب و كمترين تماس دست با ماهي دو نكته‌ي مهم در بازگرداندن ماهي به آب هستند كه بايد مورد توجه قرار گيرند. ماهي را بايد هرچه زودتر و پيش از اينكه خسته شود به آب برگرداند تا از شكارچيان احتمالي و آلودگي‌ها در امان بماند. اين مطلب به خصوص در فصل زمستان كه شانس زنده‌ماندن ماهي به خاطر دماي پايين آب كمتر مي‌شود اهميت پيدا مي‌كند. اكثر ماهي‌ها در آب سرد فعالانه تغذيه نمي‌كنند و سوخت و ساز بدنشان پايين مي‌آيد. وقتي شوك ناشي از صيد روي اين سوخت و ساز تاثير بگذارد، از توانايي مبارزه‌ي ماهي با آلودگي‌ها كاسته مي‌شود.

 


در بيشتر نواحي، پاييز زماني است كه ماهي بيشترين مقاومت را دارد. سوخت و ساز بدن ماهي‌ها در اين فصل بالاست و قزل آلا ها فعالانه تغذيه مي‌كنند. اما در زمان تخم‌ريزي ضعيف مي‌شوند و تا چند هفته پس از آن در خطر ابتلا به بيماري‌‌ هستند.مدت زماني كه ماهي در دستان شما قرار دارد نيز به اندازه‌ي سريع برگرداندن ماهي به آب اهميت دارد. اگر ماهي را به درستي نگه نداريد، مقداري از ماده لزج و محافظ روي پوست ماهي از بين مي‌رود و خطر ابتلاي آن به بيماري‌هاي قارچي بيشتر می شود و در صورت ابتلا، يكي دو هفته پس از رها شدن در آب مي‌ميرد. اين پوشش حفاظتي در تابستان ضخامت كمتري دارد و احتمال از بين رفتن آن بيشتر است.

در صورت امكان اصلا به ماهي دست نزنيد. آن را تا كنار ساحل بياوريد و در همان حالي كه در آب است سعي كنيد با يك پنس بلند قلاب را از دهان آن خارج كنيد.  

اگر براي خارج كردن قلاب لازم باشد ماهي را ثابت نگه‌داريد، آن را در كنار گوشه‌ي خيس قايق يا وَدِر خود قرار دهيد. سعي كنيد با وارد كردن كمترين فشار به بدن ماهي، قلاب را هرچه سريع‌تر بيرون بياوريد. ماهي را در كنار لباس خود (پيراهن، تي‌شرت و پارچه‌هاي ديگر) قرار ندهيد، چون پارچه رطوبت را جذب مي‌كند و پوشش بدن ماهي به آن مي‌چسبد.

   

اگر در هنگام نگه‌داشتن ماهي دست‌هايتان خيس باشد، مجبوريد ماهي را براي جلوگيري از ليز خوردن خيلي محكم نگه‌داريد و در اين حالت امكان دارد به احشاء داخلي آن صدمه بزنيد.  

وقتي دستانتان خشك باشند ديگر لازم نيست ماهي را خيلي محكم نگه‌داريد اما دستان خشك به پوشش لزج ماهي آسيب وارد مي‌آورند. حتي‌الامكان ماهي را در دستان خود نگه نداريد، ‌ولي وقتي چاره‌اي نداشتيد،‌ ماهي در حال تقلا را از قسمت مياني بدن نگه نداريد وگرنه به احشاء آن آسيب مي‌زنيد و زندگي آن را به مخاطره مي‌اندازيد اگر ماهي خونريزي كرد هرگز آن را به آب برنگردانيد. ديده شدن خون به معناي آسيب به اعضاي داخلي بدن ماهي است و ماهی در اين حالت به احتمال زياد زنده نمي‌ماند.


هرگز ماهي را از قسمت پوشش آبششي نگه نداريد وگرنه به آبشش‌ها صدمه وارد مي‌آيد و احتمال زنده ماندن آن از بين مي‌رود. در صورت صدمه دیدن آبشش‌ها، سيستم تنفسي ماهي دچار اختلال مي‌گردد و یا ماهی به آلودگي قارچي مبتلا مي‌شود و مي‌ميرد.

 

هرگز ماهي‌اي را كه مي‌خواهيد رها كنيد روي كف قايق نكشيد، نگذاريد تقلا كند و به اين طرف و آن طرف بپرد يا خود را به قايق بكوبد. اين اتفاقات نيز مي‌توانند به اعضاي داخلي بدن آن آسيب زنند و پوشش روي بدن ماهي را از بين ببرند. اين حالت در هنگام ماهيگيري از كنار ساحل نيز صادق می باشد و نباید بگذارید ماهي روي خاك، ‌شن و سنگ‌ها تقلا كند.

 


تا حد امكان از انداختن ماهي به تور خودداري كنيد. در صورت لزوم از تورهاي بافتني بدون گره كه نسبتا نرم هستند استفاده نماييد. وقتي ماهي در تور تقلا مي‌كند به پوشش روي بدن و پولك‌هاي آن آسيب وارد مي‌آيد. گره‌هاي تور مثل سمباده عمل مي‌كنند. هرگز ماهي را با تور در دستتان نگه نداريد وگرنه شديدا به پوست و پوشش روي آن صدمه مي‌زنيد.

 

اگر مي‌خواهيد ماهي را رها كنيد قرار دادن آن در سبد و نگهداري‌اش در آب چندان مناسب نيست. در اين حالت ماهي بايد ساعت‌ها در آب نسبتا گرم سطح بماند. اگر همراه با قايق به اين طرف و آن طرف درياچه برود، احتمال زنده ماندن آن پايين مي‌آيد.


منبع : http://flyfishing.blogfa.comماهي و ماهيگيري

 ماهي انجل خفاش ماهي دلقك ماهي جراح ماهي ببر ماهي  ماهي پيرانا ماهي شيشه اي ماهي فايتر  ماهي شارك ماهي کریدوراس ماهي بارب پروانه ماهي  ارچر (اب پاش)  ماهي سورم ماهي گوپي  ماهي مولي ماهي گلدفيش ماهي قرمز ماهي كت فيش  ماهي لوچ  دم شمشيري ماهي بوفالو ماهي تگزاس ماهي فلاور ماهي سنگسر  ماهي حلوا  ماهي شوريده  ماهي راشگو  ماهي قباد  ماهي زهروك  اوزون برون  ماهي كولمه  كوسه ماهي  نهنگ ها  اسب ماهي  مار ماهي  عروس ماهي  صبور ماهي  ماهي كيلكا  پرنده ماهي  گيش ماهي  ماهي تن  ماهي روستر  ماهي سرخو  كفشك ماهي  ماهي باراكودا  نيزه ماهي  ماهي هامور ماهي شهري  ماهي كفال ماهي سونگ  ماهي زردپر ماهي كفال  اردك ماهي  سفيد رودخانه اي  ماهي امور  ماهي ساردين گربه ماهي ماهي سوف ماهي فيتوفاك ماهي قزل الا  شير ماهي  ماهي كپورماهيگيري با تور ماهيگيري با قلاب ريسه ماهيگيري در دريا  ريسه ماهيگيري قزل ال اريسه ماهيگيري كپور  مكانهاي ماهيگيري ايلام  مكانهاي ماهيگيري قزوين   مكانهاي ماهيگيري لرستان   ماهيگيري اذربايجان شرقي   مكانهاي ماهيگيري اصفهان   مكانهاي ماهيگيري شيراز  مكانهاي ماهيگيري تهران   مكانهاي ماهيگيري كردستان   مكانهاي ماهيگيري خوزستان مطالب مرتبط با اكواريوم  انواع بيماري ماهي ها  ايمني در ماهيگيري  ركوردهاي ماهيگيري  ماهيگيري ورزشي  اشپزي با ماهي  اهنگ و موسيقي  خاطرات ماهيگيري  اخبار و متفرقه