امروز: شنبه، 30 شهریور 1398

اشنايي با مار ماهي دهان گرد

 

اشنايي با مار ماهي دهان گرد

 

نام علمی:     Caspiomyzon wagneri    

 

مارماهی دهان گرد

 

 

نام انگلیسی: Caspian lamprey

 

بدن شبیه به مار ، دهان قیفی شکل ، در قسمت کناری حفره دهان 4  دندان با فرمول 1-1-1-1 و 3 تا 5 دندان بر روی قسمت میانی قرار دارد .

 


دارای دو باله پشتی نزدیک به هم است . باله سینه ای و شکمی ندارد.

 

دارای هفت زوج سوراخ آبششی در دو طرف سر ، یک سوراخ بینی در بالای سر قرار دارد.

 

اندازه:

 

در رودخانه ولگا متوسط نرها و ماده ها به ترتیب 360 و 369 میلی متر گزار گردیده است. در رودخانه های جنوب خزر طول متوسط آن 296 میلی متر اندازه گیری شده است.

 

زیستگاه :

 

محل زیست نمونه های بالغ در دریای خزر کاملا مشخص نیست  ولی نمونه هایی از آن حتی در مناطقی با عمق 600 الی 700متر صید شده است.

 

غذا :

 

آموسیت ها از دیاتومه ها و مواد پوسیده گیاهی و جانوری تغذیه می نمایند.

 

اهمیت اقتصادی :

 

این گونه به علت نداشتن فلس در ایران ارزش خوراکی ندارد اما در روسیه و سایر کشورهای اروپایی ، مصرف زیادی دارد . 93 درصد از وزن آن قابل مصرف است.

 

 

وضعیت حفاظتی :

 

در معرض تهدید (NT)  کاهش شدید جمعیت این گونه در شمال دریای خزر به علت بهره برداری بیش از حد و ساخت سدهای متعدد بر روی رودخانه ولگا کاملا محسوس است اما در جنوب دریای خزر اگرچه از اینگونه بهره برداری نمی شود اما ساخت سدهای متعدد روی رودخانه های محل تولید مثل آن ، صید و کشتن لین گونه به علت باورهای اشتباه که تصور می کنند از سایر ماهان تغذیه می کند ، باعث شده است تا نسل آن با تهدید مواجه شود .

 

در ایران تنها در حوضه جنوبی دریای خزر یافت می شود و تنها گونه از یک رده جانوری می باشد که حفظ آن برای ذخیره ژنتیکی کشور امری ضروری می باشد.

من از مخلوقاتی سخن می گویم که سخنان ما را نمی دانند.

 http://www.creatures.blogdoon.com/مارماهيان

مارماهيان

مارماهيان Spiny ( خاردار ) كه به مار ماهيان مرداب نيز مشهورند، از اعضاء خانواده Mastacembelidae هستند. آنها در كشورهاي هند, پاكستان, سري لانكا, بنگلادش, نپال, ميانمار, تايلند, مالزي, ويتنام و اندونزي پراكنش يافته اند. مارماهيان خاردار, مار ماهيان حقيقي نيستند اما به دليل شباهت آنها به مار ماهي به اين نام خوانده مي شوند.

بدن كشيده شبيه مار با پوزه گوشتي دراز و باله دمي گرد كه از باله هاي پشتي و مخرجي مجزا است. رنگ بدن , قهوه اي متمايل به زرد كه با نوارها يا لكه هاي سياه متمايز شده اند. به دليل زيبايي, ساختار بدني باريك و كشيده, رنگارنگ بودن و رفتار شوخي آميز آنها بيشترين تقاضا را در عرصه تجارت ماهيان زينتي در دنيا دارند. مارماهيان خاردار بسيار مستعد بيماريهاي قارچي و باكتريايي هستند، بنابراين نياز به مراقبت ويژه پس از صدمات وارده خواهند داشت تا از شيوع بيماريها جلوگيري شود. اين ماهيان در آبهاي لب شور و شيرين زندگي مي كنند. از بين 12 گونه شناخته شده 2 گونه Macrognathus aculeatus و Mastacembelus armatus از جايگاه مهمي در بازار ماهيان زينتي برخوردارند.

گونه Macrognathus aculeatus عموماً مارماهي طاووس يا مار ماهي خال خالي ناميده مي شود. اين ماهي داراي بدني بدون پوشش فلس دار و به رنگ قهواه اي روشن بوده و در قسمت فوقاني و بالاي باله پشتي داراي 4 خال حلقه اي و گرد مي باشد. هر دو باله دمي و پشتي داراي نوارهاي زيبايي هستند.


حداكثر اندازه آنها زمانيكه كاملاً رشد كرده اند به 30 - 25 سانتيمتر مي رسد. عادات غذايي شبانگاهي دارند يعني با چال كردن خودشان زير لايه هاي پر از سنگ و ماسه يا صخره ها پنهان شده و به هنگام شب يا صبحدم براي خوردن غذا بيرون مي آيند. فاكتورهاي آب شاملPH خنثي تا كمي قليايي( 2/7 = PH )و درجه حرارت بين 24 تا 26 درجه سانتيگراد مي باشد. اين ماهيان گوشتخوار بوده و ماهيان نابالغ از غذاي زنده نظير بچه ميگو و انواع كرمها بخصوص كرمهاي سياه تغذيه مي كنند و پس از رشد كافي مي توانند از ماهيان كوچك تغذيه كنند. در محيط بسته مي توان آنها را تكثير كرد اما مشكل است در جوانترها جنسيت آنها را تشخيص داد. عموماً در ماهيان هم سن و سال ماده ها كمي بزرگتر از نرها هستند.

به هنگام تكثير شكم ماهي ماده متورم و به رنگ سبز كم رنگ در آمده و بر جستگي مخرجي كاملاً مشخص است. ماده ها بين 800 تا 1000 تخم بزرگ و شفاف مي گذارند. تخم ها در مدت 3 روز هچ مي شوند. بچه ماهيان از ناپلي Cyclops تغذيه مي كنند.

گونه Mastacembelus armatus , عموماً به زبان تجاري مارماهي tire track يا مار ماهي زيگزاكي و يا مار ماهي خاردار آتشين ناميده مي شود. اغلب در نهرها و رودخانه ها در زير لايه هاي سنگي, ماسه اي و يا زير صخره ها در كشورهاي آسيايي از پاكستان تا ويتنام و اندونزي يافت مي شوند.

به عنوان يك عضو از خانواده Mastacembilidae يك رديف خار در پشت بدنشان دارند. اين ماهي علاقه مندان زيادي دارد و براي اضافه كردن به داخل آكواريوم بزرگ مناسب است. بدن كشيده با رنگ قهواه اي طلايي و داراي 2 رديف خطوط زيگزاكي طويل به رنگ قهوه اي سير است كه كم و بيش به طرحهاي مشبك شباهت دارد. باله هاي پشتي, مخرجي و دمي به شكل يك واحد يكپارچه عقب بدن را احاطه كرده اند.

حداكثر اندازه آن 90 سانتي متر است. آنها غالباً در زير لايه هاي سبز يا زير صخره ها پنهان شده و شب و يا صبحدم براي تغذيه بيرون مي آيند. بنابراين محل هاي مخفي در آكواريوم براي نگهداري آنها مناسب است. فاكتورهاي آب شامل: PH بين 5/6 تا 5/7 و درجه حرارت 22 تا 28 درجه سانتيگراد است.اين گونه دهان كوچكي داشته و از كرمها و لاروهاي پشه تغذيه مي كند. ممكن است از بعضي غذاهاي خشك نظير پلت ها و كرمهاي خوني خشك شده و فريز شده نيز استفاده كنند. تكثير آنها در آكواريوم و يا در محيط بسته ممكن نيست و معده ماده ها زمانيكه براي تخم ريزي آماده مي شوند بزرگتر است.

گرفته شده از سايت شيلات