امروز: پنج شنبه، 14 آذر 1398

ماهي مولي

مولی ها از دسته ی ماهی های زنده زا هستند.تمام مولی ها با رنگ های سفید و سیاه ،پرتقالی ،قرمز،زرد،نارنجی،و رنگارنگ و حتی تیره های دو رگه دیده می شوند.

مولی ها شامل: باله باد بانی و دم عقربی و مولی بالن و مولی ساده و رنگارنگ و مولی سولفین هستندو با یکدیگر امیزش دارند .

مولیها علاقه شدیدی بخوردن غذاهای گیاهی دارند.غذای گیاهی مثله کاهوی نیم پز و اسفناج پخته و یا کاهوی خشک و جلبک ها به مقدار کافی نیاز دارن.

نکته مهم در پرورش مولی ها دمای نگهداری آنهاست که مابین 26تا28 درجه است.

طول بدن ماهی ماده تا 10 سانتیمتر و نرها به 8 سانتیمتر می رسند.تکثیر این ماهیها خیلی راحت و بسهولت انجام می شود و به خوردن بچه های خودشان زیاد علاقه نشان نمیدهند.

طریقه تشخیص اماده بودن ماهی ماده در موقع زایمان از روی حجم شکم ماهی ماده می توان پی برد.بطوریکه شکم کاملابزرگ می شود.در ماهیای زنده زا دیگرنیز از روی خال سیاه که در زیر شکم ماهی ماده است می توان زمان نزدیک شدن زایمان را حدس زد، چون خال سیاه هر چه بزرگتر شد زایمان نزدیکتر است .

مولیها معمولا هر ماه یک نوبت از 3 عدد الی 350 عدد بچه زایمان می کنند.اگر شرایط نامناسب باشد،بطوریکه ماهی ماده قادر به زایمان نباشد،بعداز گذشت چندماه اگر شرایط ایجاد شود ماهی ماده میتواند تعداد زیادی از بچه ماهیها را بطور یکجا و با همدیگر در عرض 2 ساعت زایمان کند.نوزادان بعداز تولد میتوانن شنا کنند.

مولی ها همانند بقیه زنده زاهای دیگر قابل تشخیص جنسیت هستند.تولید مثل انها کاملا شبیه گوپی هاست.

pHمورد نیاز برای این ماهی ها 7تا 8 و dHمورد نیاز برای این ماهی ها 12 تا 18 است.

این ماهی ها می توانند با ماهیایی همچون:

plecos.livebearers,angelfish rainbowfish,discus,dwaf gouramis,danios,rasboras,tetras

طرز تشخیص جنسیت نر:

1)باله زیر شکم ماهی نر بصورت پای تناسلی کشیده و باریک است.

2)اندام ماهی نر لاغرتر،کشیده تر و باریک تر است.

3)ماهی نر حداکثر تا 8 سانت رشد میکند.

طرز تشخیص جنسیت ماده:

1)باله زیر شکم ماهی ماده پهن و بزرگ و گرد است.

2)بدن ماهی ماده حداکثر تا 10 سانت رشد میکند و از ماهی نر بزرگتر است.

3)با نز دیک شدن به زمان زایمان شکم ماهی ماده بزرگتر می شود.

 

ماهی مولی از ماهیای مقاوم و زیباست. برای مبتدی ها بهتر است که از ماهیای زنده زا نگهداری کنند تا زمانیکه اصول نگهداری اکواریوم و ماهی را فر بگیرند.

ماهی ها جان دارند پس اذیتشان نکنید و سعی کنید شرایط ایده ال انها را فراهم اورید تاا بتوانند براحتی زندگی کنند.از غذاهای مقوی به آنها بدهید تا از ماهیای شادابی داشته باشید. از کنار هم قرار دادن ماهیای گوشت خار در کنار ماهیای گیاه خوار پرهیز کنید.و ماهیای پرخاشگر را در کنار ماهیای آرام قرار ندهید.به هنگام خرید ماهی به این نکات توجه کنید تا کمتر به مشکل برخورد کنید.از خرید ماهیایی که در گوشه کنار اکواریوم هستند و کمتر حرکت میکنن یا حرکات انها غیره طبیعی است خودداری کنید.ازخریدن ماهیایی که در اکواریومی قرار دارند که در ان تلفات با نشانه ای از یک بیماری مسری است بپرهیزند.

 

 

 

 

 

 

 

برگرفته از کتاب زندگی ماهیان اکواریومی  ـ  نویسنده:محمدرضا شیخیان

و همچنین سایتAQUARIUM ~~ آموزش برپایی آکواريوم به زبان فارسي ~~_

 

منبع : orumia.blogfa.com