امروز: چهارشنبه، 26 تیر 1398

دلفین ها چقدر باهوشند

دلفین ها چقدر باهوشند؟دلفین ها چقدر باهوشند؟
در انستیتویی كه برای مطالعات پستانداران دریایی در می سی سی پی است، دلفینی به نام «كلی شهرت زیادی دارد. تمام دلفین های انستیتو تربیت شده اند (یاد گرفته اند) تا هر آشغالی را كه در استخرشان می افتد نگه دارند تا زمانی كه مربی خود را می بینند آن را با یك ماهی مبادله كنند.


در انستيتويى كه براى مطالعات پستانداران دريايى در مى سى سى پى است، دلفينى به نام «كلى شهرت زيادى دارد. تمام دلفين هاى انستيتو تربيت شده اند (ياد گرفته اند) تا هر آشغالى را كه در استخرشان مى افتد نگه دارند تا زمانى كه مربى خود را مى بينند آن را با يك ماهى مبادله كنند. «كلى در اين وظيفه يك مرحله جلوتر برده است. زمانى كه مردم كاغذهايى را در استخر مى اندازند، او كاغذ را زير صخره اى كه در پايين استخر هست مخفى مى كند. هنگامى كه مربيش در حال عبور كردن است، او يك تكه كاغذ را پاره مى كند تا به مربى خود بدهد. بعد از دريافت يك ماهى به عنوان جايزه او دوباره به داخل استخر مى رود و كاغذ ديگرى را درمى آورد و يك ماهى ديگر جايزه مى گيرد و اين كار را چندين بار ادامه مى دهد. اين رفتار، جذاب و جالب است، چون نشان مى دهد كه كلى آينده نگر است و در نتيجه او دارد انسان را تربيت مى كند.

حل مسائل با وسائل

با وجود اينكه آنها دست ندارند، مى توانند از وسايل استفاده كنند تا مشكلات را حل كنند. دانشمندان مشاهده كردند كه يك دلفين سعى مى كند تا يك مارماهى را بگيرد و به وسيله ضربه زدن به آن با بدن خاردار يك عقرب ماهى آن را از شكافى بيرون بياورد. در استراليا دلفين هاى باتل نوز (Bottlenose) اسفنج ها را بالاى پوزه خود قرار دادند تا زمانى كه آنها كف كم عمق دريا را جست وجو مى كنند، از آنها در مقابل تيغ هاى سنگ ماهى و stingray محافظت كند.اكثر گونه هاى دلفين درجامعه هاى پيچيده اى زندگى مى كنند و در نتيجه بايد هميشه از رابطه هاى مختلف كه در يك گروه اجتماعى بزرگ وجود دارد آگاه باشند كه اين باعث مى شود آنها يك سيستم ارتباطى كارآمد داشته باشند.دلفين ها از انواع مختلفى از صداهاى زير و سوت ها استفاده مى كنند تا با هم در ارتباط باشند. مدركى وجود ندارد كه دلفين ها زبان مخصوص به خودشان را دارند، اما اين انستيتو شروع كرده تا تمام صداها و سيگنال هاى بدن آنها را ضبط كند تا بيشتر آنها را كشف كنند.

ارتباط برقرار كردن با زبان اشارات

در آزمايشگاه دريايى كوالو در هاوايي، لوهرمان و تيمش زبان اشاره اى را ايجاد كردند كه با دلفين ها ارتباط برقرار كنند و نتايج قابل توجهى را به دست آورند. آنها نه تنها معنى يك لغت را مى فهميدند (با اين زبان)، بلكه ترتيب لغات در يك جمله را هم درك مى كردند. براى مثال آنها كاملا به اين فرمان پاسخ مى دهند. «با دمت به بشقاب بزن و بعد از روى آن بپر

اين عملكرد، درست فهميدن را نشان مى دهد، نه يك تربيت سفت و سخت را. در يك برنامه حيات وحش از بي.بي.سى يكى از دلفين هاى لوهرمان به نام آك كاماي، ديويد آتن برو را در يك تلويزيون در زير آب نگاه مى كند. عكس العمل او را هيچ كس پيش بينى نمى كرد، اما به محض اينكه ديويد در صفحه تلويزيون ظاهر شد، به درستى به زبان اشاره او پاسخ داد و حتى از او تقليد مى كرد.با اينكه دلفين ها در يك دنياى متفاوت نسبت به ما زندگى مى كنند، اما به طور درخشانى از تست هاى هوش ما انسان ها سربلند بيرون آمده اند. هنوز چيزهاى زيادى وجود دارد كه درباره اين حلال هاى مسائل بدانيم، اما از مداركى كه تا كنون به دست آمده مى توان گفت كه دلفين ها شايسته شهرتشان براى استعداد بالايشان هستند.

ياد گرفتن از همنوعان

تاكنون دانشمندان بسيارى روى انتقال فرهنگى رفتار از مادران به فرزندان تمركز كرده اند، اما تحقيقات جديد نتايج عجيبى را نشان داد. آنها متوجه شدند كه در مدت بازي، بچه ها بيشتر دوست دارند تا از دلفين ها ياد بگيرند و از آنها تقليد كنند. دلفين هاى جوان پيچيدگى رفتارهاى بازيشان را بيشتر از همه زمانى افزايش مى دهند كه با همنوعان خود هستند.

بازى كردن

بيشتر پستانداران از بازى كردن لذت مى برند، اما به نظر مى رسد دلفين ها تا جايى كه ممكن است دوست دارند بازى هاى خودشان را درست كنند.يك بچه نهنگ قاتل، يك حيله براى به دام انداختن مرغ دريايى روى سطح آب با يك ماهى ياد گرفته است. هنگامى كه مرغ دريايى در آب فرود مى آيد نهنگ قاتل آن را در دهان خودش مى گيرد بدون اينكه آن را بكشد، زمانى كه دلفين ها اين مهارت را ياد گرفتند، اين كار را سخت تر انجام مى دهند. آنها به جاى اينكه منتظر بمانند تا مرغ دريايى در آب فرود آيد، در زمان فرودش هنگامى كه مرغ هاى دريايى يك متر بالاتر از سطح آب هستند آنها را مى گيرند. او بارها شكست خورد، اما آنقدر ادامه داد تا زمانى كه در اين كار تبحر پيدا كرد. در يك روز زيبا در سال ۱۹۹۷ كه محققان روى سواحل پرى رينها (سواحل جنوبى برزيل) كار مى كردند، مشاهده كردند يك سگ كوچك در داخل دريا رفت و به سمت يك دلفين شنا كرد. در حالى كه آنها متعجب شده بودند، دلفين به سگ نزديك شد و سپس شروع به پرتاب كردن سگ به هوا كرد و به نظر رسيد كه سگ از بازى لذت مى برد و بازى آنها در حدود يك ساعت ادامه داشت.دلفين صورتي رنگ عکس

دلفين صورتي رنگ عکس

اين دلفين صورتي رنگ بين 4 دلفين ديگر شنا مي كرد و يكي از آنها كه احتمالا مادرش بود از او جدا نمي شد.


يك دلفين به رنگ صورتي در درياچه اي درلوييزياناي امريكا يافت شد. اين دلفين صورتي رنگ چشم هايي قرمز دارد كه عجيب بودن آن را مضاعف كرده است.

به گزارش تلگراف ، يك عكاس طرفدار محيط زيست در حالي كه سوار قايقي بوده است، اين دلفين را كه در ميان گله اي از  دلفين ها شنا مي كرده ديده است و از او عكس گرفته است.

 

او مي گويد اين دلفين صورتي رنگ بين 4 دلفين ديگر شنا مي كرد و يكي از آنها كه احتمالا مادرش بود از او جدا نمي شد.

به گفته زيست شناسان اين دلفين به «آلبينيسم» يا همان زالي مبتلا است. زالي نوعي اختلال ژنتيكي كه در پستانداران از جمله دلفين ها، بروز پيدا مي كند.

جمعيت زيادي براي تماشاي اين دلفين صورتي رنگ با چشم هاي قرمز  به منطقه رفتند.