امروز: پنج شنبه، 3 بهمن 1398

مشاهده لاشه موجودی جهش یافته در روسیه

مشاهده لاشه موجودی جهش یافته در روسیه

در سواحل شرقی روسیه بقایای یک موجود غول‌پیکر دریایی پیدا شده که منقاری مانند پرندگان و دُمی پشمالو دارد. دانشمندان هنوز به درستی ماهیت این جانور را تشخیص نداده‌اند.

به گزارش پايگاه خبري «تيک» به نظر می‌رسد این جانور جهش‌یافته‌ی ماقبل تاریخی کمی شبیه دلفین باشد، اما اندازه آن دو برابر یک انسان بالغ است. لاشه این جانور عجیب در سواحل نزدیک فرودگاه «شاخترسک» در جزیره «ساخالین» پیدا شده است. جزیره ساخالین در شرق روسیه قرار دارد و فاصله آن تا ایالات متحده کمتر از فاصله آن تا مسکو است.

تصاویری که از منتشر شده حکایت از بدن خزدار جانور دارد و همین مسئله موجب حیرت زیست‌شناسان شده است. نیکولای کیم، معاون دپارتمان پیش‌بینی شرایط جویِ موسسه تحقیقاتی ساخالین، معتقد است که این جانور یک دلفین بزرگ است: «بر اساس ویژگی‌های پوستی این جانور می‌توانم بگویم که گونه‌ای نادر است. البته تردید دارم که این جانور در آب‌های روسیه زندگی کند. به نظرم با جریان گرم به اینجا آمده است. قبلا پیش آمده که گونه‌های حاره‌ای و نیمه‌حاره‌ای به اینجا بیایند و وقتی شرایط مناسب شد در همین‌جا بمانند، اما اغلب می‌میرند. من حتم دارم که این جانور یک دلفین است، هرچند که خز دارد و هیچ دلفینی خزداری هم تاکنون دیده نشده است.»

برخی می‌گویند که این جانور شبیه دلفین رودخانه گنگ در مناطق هند، پاکستان، نپال و بنگلادش است. دلفین رودخانه گنگ با انواع دیگر دلفین‌ها متفاوت است، اما حتی آن‌ها هم خز نداشته و طولشان از ۲.۴ متر بیشتر نمی‌شود. اما لاشه پیدا شده بسیار بزرگتر از دلفین رودخانه گنگ است.

بیش از ۴۰ گونه دلفین در جهان وجود دارد که بزرگترین آن «اورکا» نام داشته و طولش نیز به ۱۰ متر می‌رسد. البته اورکا با نام «نهنگ قاتل» شناخته می‌شود. گفته می‌شود که دلفین‌ها در بدو تولد موی کوتاهی دارند اما پس از تولد تمام آن از بین می‌رود. در حال حاضر دو نظریه برای این جانور وجود دارد. نظریه اول اینکه این جانور با جلبک رشته‌ای پوشانده شده و نظریه دوم نیز این است این جانور متعلق به دوران ماقبل تاریخ بوده و تاکنون در لايه‌ منجمد مدفون بوده است.
صید میش ماهی و سود سه میلیاردی

 صید میش ماهی و سود سه میلیاردی


گاهی اگر کمی شانس با شما یار باشد میتوان با کسب روزی حلال هم راه صد ساله را در یک شب طی کرد.

به نقل از طلوع کنارک، چند روز گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد که شاید در وهله اول باور کردنش کمی سخت به نظر می رسید.خبری که در آن عنوان شده بود چهار صیاد در یک شب با صید پر برکت میش ماهی یا همان ماهی کر،حدود سی میلیارد ریال سود نمایند.عبدالله دیودل یکی از صیادان شهرستان کنارک با اشاره به تایید این موضوع گفت: اگر کمی خوش شانس باشی و در فصل صید ماهی کر در محدوده ای که این ماهی وجود دارد تور پهن کنیم،میشود در یک شب سود بسیاری از محل فروش کیسه شنای داخل شکم این ماهی که در زبان محلی به آن "پوتون” می گویند،کسب نماییم.وی که خودش دو سال پیش در یک شب حدود دو میلیارد ریال از صید و فروش این ماهی سود کرده است می گوید: کیسه شنایی که داخل شکم ماهی کر موجود است بسیار ارزشمند است و در صنایع پزشکی و داروسازی استفاده دارد،از همین رو هر کیلو این کیسه شنا که بعضی از ماهی ها حدود ۴۰۰ گرمی آن را داخل شکم خود دارند به قیمت ۵ میلیون تومان و ماهی های بزرگتر که کیسه شنای یک کیلویی دارند تا ۱۲ میلیون تومان نیز بفروش می رسد.

 •  
   

  سود اصلی در جیب دلالان و واسطه ها

  قاسم رز یکی از فعالان صید وصیادی نیز در گفتگو با خبرنگار طلوع کنارک با اشاره به سود بالای صید ماهی کر(میش ماهی) گفت: گوشت میش ماهی ارزش چندانی ندارد و چیزی حدود کیلویی ۱۰ هزار تومان بفروش می رسد،اما سود اصلی درون شکم این ماهی است.وی با اشاره به اینکه کیسه شنای داخل شکم میش ماهی قیمت بالایی در حدود بیشتر از ۱۲ میلیون تومان دارد،گفت: سود اصلی در جیب دلالان و واسطه ها می رود.این فعال صیادی تصریح کرد: متاسفانه این محصول هنوز داخل کشور بفروش نمیرسد و ساز و کار مشخصی برای فروش آن نیست و از این رو پس از اینکه صیادان ایم ماهی را صید میکنند، دلالان به سراغ آنها رفته و کیسه شنا داخل میش ماهی را به قیمت پایین تر از آنها خرید کرده و برای فروش به واسطه بعدی می فروشند و یا به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و یا کشور پاکستان صادر میکنند.

  مدیر شیلات کنارک اظهار داشت:از آنجایی که فصل صید میش ماهی در فاصله زمانی اردیبهشت لغایت پایان تیرماه است لذا صید ماهی مذکور در ماه های دیگر سال غیرمنتظره در سوابق صید و صیادی منطقه محسوب می‌شود که درآمد خوبی از نظر فروش گوشت و کیسه شنا سود زیادی را نصیب صیادان منطقه میکند.وی افزود: صید میش ماهی به علت داشتن کیسه شنا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چراکه قیمت هر کیلو به ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال است و از محصولات صادراتی با ارزش استان سیستان و بلوچستان تلقی می‌شود که این محصول در خارج از کشور تبدیل به فرآورده‌های پزشکی و دارویی می‌شود.

  آرش ثنایی ادامه داد: میش ماهی یکی از مهم‌ترین گونه‌های ماهی خوراکی خلیج فارس و دریای عمان در محدوده آب های هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که ارزش اقتصادی بالایی نیز دارد و از همین رو شیلات هر سال بر اساس تحقیقات و پژوهش کار‌شناسان برخی از فصول سال را برای حفظ ذخایر آبزیان برای بعضی از گونه‌ها از جمله میش ماهی ممنوع می‌کند.مدیر شیلات شهرستان کنارک تصریح کرد: صید میش ماهی هرساله در زمانی که این ماهی بیشترین میزان تخم ریزی را دارد برای حفظ نسل این گونه معمولا به مدت ۴۵ روز ممنوع میشود.ثنایی تاکید کرد: وجود کیسه شنا در بدن میش ماهی که در صنایع پزشکی و دارویی کاربرد دارد موجب ارزش اقتصادی زیاد این گونه شده که به کشورهای چین، مالزی و جنوب شرق آسیا صادر می شود.

   
   

  مشخصات میش ماهی یا ماهی کر

  یکی از ارزشمندترین آبزیان خلیج فارس و دریای عمان و نیز سواحل خوزستان خانواده شوریده ماهیان و گونه میش ماهی می باشد. گونه اصلی میش ماهی سواحل خوزستان گونه Argyrosomus hololepidotus با نام انگلیــسی Southern meager و Madagascar meager می باشـد )پارسامنش و همکاران ، 1374). گونه A. hololepidotus در جنوب آفریقا ، ماداگاسکار ، نامیبیا ، استرالیا و هند مشاهده شده که در واقع بومی سواحل ماداگاسکار می باشد(Smith & Heemstra, 1986). ماهی میش در آبهای نیمه گرمسیری در عرض جغرافیایی 21 درجه شمالی و 29 درجه جنوبی به سر می برد و ماهی کفزی بوده و در آبهای شیرین ، لب شور و دریایی تا عمق 400 متر نیز یافت می شود(Griffiths & Heemstra, 2000). ا ین گونه در مرحله جوانی در جنگلهای مانگرو و مصب ها و در مرحله بلوغ در سواحل شنی ، مصبها و آبهای کم عمق زیست می کند و برای انجام عملیات تخم ریزی دست به مهاجرت دسته جمعی می زند.این گونه مهاجر بوده و از ماههای فروردین تا آبان ماه در سواحل خوزستان به سر می برد )پارسامنش و همکاران ، 1374 ) حداکثر طول آن 200 سانتی متر ، ضریب رشد آن (k) 03/ 0 ، حداکثر وزن آن 71 کیلوگرم ، زمان دو برابرشدن جمعــیت آن 14 سال و حداکثر طول عمــرآن 30 سـال می باشد. تغذیه آنها به طورعمده در شب و آبهای کدر بوده و از ماهی مرکب، خرچنگ، میگو، کرمها و سایر ماهیان تغذیه می کند و نیز جز ماهیان در معرض خطر به حساب می آید(Griffiths & Heemstra, 2000).میش ماهی دارای کیسه شنا بسیار باارزشی است که دارای خاصیت دارویی و مصارف صنعتی می باشد و همچنین بزرگترین ماهی خوراکی خلیج فارس (پارسامنش و همکاران ، 1373) می باشد. جزء گونه های دارای پراکنش وسیع ، قیمت بالا، هماوری بالا، یوری هالین )تغییرات وسیع شوری را تحمل می کنند)، ســرعت رشــد بــالا در مرحله جوانی (Griffiths & Heemstra, 2000) و قابلیت تکثیر در کارگاههای تکثیر (Stephan & Battaglene, 1994) می باشد.از آنجاییکه بهره برداری، صید بی رویه و غیر علمی از مهمترین عوامل تخریب منابع آبزیان می باشد لذا باید در زمینه برداشت معقول از آنها و نسبت به حفظ ذخایر و تکثیر این ثروت بی کران تلاش هایی صورت گیرد. از طرف دیگر با داشتن اطلاعات و شناخت خصوصیات زیست محیطی ماهی ها می توان نسبت به ایجاد شرایط مصنوعی و پرورش ماهی و سایر آبزیان همت گماشت از آنجایی که این گونه جز گونه های در معرض خطر(Endangered) می باشد Hall, 1986).) مطالعه حاضر به منظور شناخت ویژگی های زیستی این آبزی انجام گردید که می تواند راهگشای موثری در تکثیر و پرورش این گونه و برداشت پایدار از ذخایر آن باشد. شایان ذکر است در رابطه با تولید مثل و تغذیه میش ماهی در این منطقه مطالعه ای انجام نشده است.

  میش ماهی یا ماهی کر

  میش ماهی یا ماهی کر(KER): ماهی درشت و بزرگی است، رنگ شکم آن تقریباً کاهی سفید و سرش بزرگ است، پولکهای نسبتاً پهنی داشته و در پشت قهوه ای رنگ و در ناحیه شکم سفید متمایل به زرد می باشد.میش ماهی از خانواده ی شوریده ماهیان است و یکی از ماهی های درجه یک دریای جنوب است. یکی از پرطرفدارترین ماهیان دریا می باشد که در اندازه های کوچک آن برای سرخ کردنی استفاده می کنند و در اندازه و وزن های بزرگتر که بصورت تیکه ای یا فیله شده بفروش می رسد را برای قلیه استفاده می کنند و اگر شما از یک آبادانی بپرسید چه ماهی برای قلیه بهتر است اول اسم میش ماهی را به شما می گوید. میش ماهی در هنگام پاک شدن ضایعات زیادی ندارد و از هر کیلوی این ماهی در نهایت ۲۰۰ گرم ضایعات دارد. میش ماهی برای سرخ کردنی و قلیه مناسب می باشد.گوشت بی تیغ و لخم این ماهی لذیذ است و کمتر کسی پیدا می شود که بعد از یکبار استفاده و میل نمودن از میش ماهی ،این ماهی خوشمزه را در سبد غذائی خود قرار ندهد.

  میش ماهی : ماهی درشت و بزرگی است، رنگ شکم آن تقریباً کاهی سفید و سرش بزرگ است، پولکهای نسبتاً پهنی داشته و در پشت قهوه ای رنگ و در ناحیه شکم سفید متمایل به زرد می باشد.
  تغذیه آنها به طورعمده در شب و آبهای کدر بوده و از ماهی مرکب، خرچنگ، میگو، کرمها و سایر ماهیان تغذیه می کنند
  صید میش ماهی به علت داشتن کیسه شنا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است ، کیسه شنا که دارای خاصیت دارویی و مصارف صنعتی می باشد ، کیسه شنای میش ماهی در پزشکی کاربرد دارد و از آن برای نخ بخیه داخلی استفاده می شود.
   و همچنین میش ماهی بزرگترین ماهی خوراکی خلیج فارس می باشد ، میش یکی از پرطرفدارترین ماهیانس است که گوشت سفید آن هم برای سرخ کردن یا کباب و قلیه استفاده میگردد .میش ماهی یکی از خوشمزه و مقوی ترین خاویارها بین آبزیان را دارا می باشد .
  صیادان دم غروب آماده حرکت به دریا میشوند ، هر قایق ماهیگیری شامل سه یا چهار نفر خدمه ، برای صید میش ماهی به دریا رفته و برای ردیابی میش ماهی هایی که بطور گله ای شنا میکنند از روش های سنتی استفاده میکنند ، بصورتی که توسط یک شلنگ دو یا سه متری که در آب انداخته ، وسط شلنگ را با وزنه ای سنگین میکنند تا از سطح آب پایین تر برود و دو طرف سوراخ شلنگ را به گوش خود میگیرند ، میش ماهی ها در هنگام حرکت صداهایی از خود ساطع میکنند که توسط این صداها ، صیادان دام خود را جلوی مسیر آنها پهن میکنند ، تور ماهیگیری که به طول چند صد متر هم میرسد توسط وزنه های سنگی که هر چند متر از هم فاصله دارند به دریا فرستاده میشود ، و با این روش صیادی را آغاز میکنند ، در پایان صیادی ، گوشت ، خاویار و کیسه شنای میش ماهی از هم تفکیک میشود و هر کدام خریداران خاص خود را دارد .
  معمولا ً صیادان سوروئی خاویار خوشمزه آن را به پاس زحمات خود ، بین خدمه تقسیم میکنند و گوشت میش ماهی به بازار ماهی فروشان فرستاده میشود ، کیسه شنای میش ماهی که بستگی به وزن آن دارد با قیمتهای متفاوتی به صادر کنندگان این محصول فروخته میشود ...

  صید میش ماهی در بندرعباس از اوایل اردیبهشت ماه شروع میشود ، میش ماهی صید شده به بازارهای شیراز ،تهران و اصفهان فرستاده می شود.
   
  • عبدالله رئیسی با بیان اینکه میش ماهی جزء ماهیان بومی این منطقه نیست و از ماهیان مهاجر است، افزود : میش ماهی در خرداد ماه برای تخم ریزی به منطقه خلیج فارس و دریای عمان می آید، که طول زمان صید آنها یک ماه است.

    

   رئیسی در تشریح نحوه صید میش ماهی بیان داشت: میش ماهی در هنگام تخم ریزی از خود صدایی در می آورد که صیادان به وسیله لوله ای که داخل آب می فرستند صدای آنها را شنود و محل آنها نیز شناسایی و در نهایت تورشان را پهن می کنند.

   وی با بیان اینکه کیسه آب میش ماهی نوعی طلای دریایی است بر لزوم ساماندهی خرید و فروش این کالای گران قیمت تاکید کرد و افزود: کیسه آب میش ماهی دارای ارزش بالای است، اما باید چنین ماهیانی پرورش داده شود تا که دولک تولید کنند.

   وی اضافه کرد: میش ماهی را نمی توان در استخرهای پرورش ماهی پرورش داد زیرا در آبهایی با عمق بالا زندگی می کنند.

   وی تنها راه جلوگیری از نابودی این نوع گونه ماهی را لغو چند ساله صید در دریاهایی که محل تخم ریزی آنها باشد اعلام کرد و اضافه کرد: بعضی از ماهیان هستند که هنوز تخم ریزی نکرده اند و صیادان آنها را صید می کنند و همین باعث نابودی بعضی از گونه ها می شود.

   رئیسی میزان صید میش ماهی در سال جاری را یک هزار و 157 کیلو گرم اعلام کرد و گفت: زمانهای قدیم صیادان صید خوبی داشته اند، اما به علت کمبود این گونه ماهی با افت صید روبرو هستیم.

   یکی از صیادان سیریک نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دیگر سرمایه گذاری برای صیادان در بخش صید و دریا غیر اقتصادی است، به همین دلیل است که خیلی از صیادان به سمت قاچاق سوخت روی می آورند.

   این صیاد گفت: در حال حاضر از سوی شیلات نطارتی بر روی صیدگاها نمی شود و دریا به حال خود رها شده است.

   این صیاد که در طول یک ماه صید میش ماهی، تنها چهار عدد صید داشته است، گفت: باز دلالان با ایجاد نقش کمات و رابط بین مشتری و صیادان سود بین کمات و صیاد 4 به 1 تقسیم می شود.

   نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : اداره کل شیلات هرمزگان از دادن مجوز صید برای صیادان خوداری می کند، و دلیل این کار نیز افت ذخایر آبزی در منطقه عنوان می کنند.

   سید عبدالکریم هاشمی افزود: با بیان اینکه هنوز شیلات به صورت سنتی برنامه ریزی می کند، گفت: شیلات بجای اینکه از صدور مجوز صید خودداری کند بیاید ذخایری که داریم را مجددا بازسازی کند.

   هاشمی مطرح کرد: ذخایری که محافظت نمی شود به مانند کندوی عسلی است که نگهبان ندارد، هرکسی برسد دست درازی می کند، دخایر آبزی ما برای خود نگهبان ندارد به همین دلیل است که صیادان غیر مجاز بدون ترس صید خود را انجام می دهند.