امروز: سه شنبه، 6 اسفند 1398

دلفین؛ نابغهٔ شگفت انگیز

دلفین؛ نابغهٔ شگفت انگیز

 
 

دلفین؛ نابغهٔ شگفت انگیز

 
 
 
 
 
   
 
 
   

حس می کند، می شنود، می فهمد و قدرت یادگیری خارق العاده ای دارد.

   
   
 
 
     

دنياى آرام آب ها با سکوت حاکم بر آن، انسان را به ژرفاى زندگى و هماهنگى شگفت انگيز آن مى برد. زيبائي، آرامش و سکوت دنياى زير آب همراه با جانوران آن، سال هاى درازى است که نظر انسان را به خود جلب کرده و او همواره در جستجوى راهى براى نفوذ به اين دنياى اسرارآميز و آگاهى از نحوهٔ زندگى آبزيان است. يکى از اين جانوران جالب شگفت انگيز، دلفين ها هستند. دير زمانى است که دلفين ها حس کنجکاوى انسان ها را سخت متوجه خود کرده اند. ما شيفتهٔ ظرافت ، هوش و بازيگوشى آنها هستيم. حرکت هاى دلپذير و زيبا، صداى شيرين و سيستم هاى اجتماعى و پيچيدهٔ آنها، هميشه براى انسان ها جالب و مجذوب کننده بوده و شنا کردن با دلفين ها يکى از شانس هاى زندگى امروزى به شمار مى رود.

براى نخستين بار در سال ۱۹۷۸ بود که مطالعه روى دلفين هاى خال دار توسط پژوهشگران آغاز شد. دلفين ها کوچکترين عضو خانوادهٔ وال ها هستند. وال ها نيز در زمرهٔ نهنگ هاى دندان دار قرار مى گيرند. به صورت طبيعى دلفين نر کمى بزرگتر از دلفين ماده است و البته به طور قابل ملاحظه اى سنگين تر.

طول زندگى دلفين ها به فاکتورهاى متنوعى بستگى دارد، مانند فعاليت هاى روزانه آنها و همين طور مکانى که آنها در آن زندگى مى کنند. متوسط طول عمر يک دلفين ممکن است حدود۲۰ سال باشد، اما طول عمر بعضى از آنها به ۴۸ سال نيز مى رسد. براى تخمين سن دلفين ها از تعداد لايه هاى دندان ها استفاده مى کنند. بيمارى هائى که ممکن است يک دلفين به آنها دچار شود، بيمارى هاى ويروسى يا عفونت هاى قارچى يا ميکروبى است. علاوه بر اين، دلفين ها ممکن است به مشکل هاى ديگرى نظير اختلال هاى تنفسي، گوارشي، زخم معده، تومور و بيمارى هاى پوستى نيز دچار شوند و البته اين جانوران از دست قاتلان خود شکارچيانى همچون کوسه ماهى ها، وال هاى قاتل و مهمتر از همه بشر نيز در امان نيستند. يکى از شگفت انگيزترين قسمت هاب بدن اين موجود ترکيب و هماهنگى رنگ پوست آن است. پوست يک دلفين از رنگ هاى خاکستري، خاکسترى سبز و خاکسترى قهوه اى در پشت شروع و به رنگ سفيد يا سفيد صورتى در زير شکم يا تنهٔ حيوان ختم مى شود. رنگ هاى متنوع پوست دلفين، او را در بيشتر مواقع از دست شکارچيان در امان نگه مى دارد. وقتى از بالا به يک دلفين نگاه مى کنيم، سطح مشکى (خاکستري) پشت او با سطح تاريک زير آب يکى مى شود و وقتى از پائين به او نگاه مى کنيم، سطح سفيد زير شکم او با سطح روشن روى آب در هم مى آميزد و ما نمى توانيم در اين مواقع دلفين ها را ببينيم. پوست دلفين مانند پوست بدن انسان بسيار حساس و ظريف است و با ضربه اى به راحتى صدمه مى بيند. حس شنوائى و دستگاه شنوائى دلفين ها، بسيار حساس و پيچيده است. حس شنوائى در دلفين ها علاوه بر تشخيص صداها بر تعادل، چرخش و پيچيدن بدن به کار گرفته مى شود. حس بينائى اين حيوان هم در درون آب و هم در بيرون آب بسيار خوب است، به اين دليل که چشم دلفين ها قابليت انطباق پذيرى بالائى دارد.

دلفين ها زمان زيادى از روز را براى لمس کردن و نوازش يکديگر صرف مى کنند. حس لامسه، قدرت و توانائى مانورهاى بيشتر و وسيع تر را به اين جانور مى دهد. حس چشائى دلفين ها نيز در نوع خودش دنيائى شگفت انگيز است.

اما تنها حسى که در حيوان ضعيف است، حس بويائى او مى باشد. زيرا قسمتى از مغز که مربوط به حس بويائى است در دلفين ها وجود ندارد به همين دليل حس بويائى بسيار محدودى دارند.

اگر روز دلفين ها را به سه قسمت تقسيم کنيم، يک سوم آن را به خواب و استراحت،يک سوم ديگر را به خوردن و يک سوم باقى مانده را به بازى گوشى و انتخاب جفت مى گذرانند. دلفين ها اغلب با هدايت يک سرگروه، به صورت گروهى زندگى مى کنند و زندگى اجتماعى دلفين ها همانند انسان ها است. به طورى که اگر آنها را از يکديگر جدا کنيم، رنج مى برند و دچار افسردگى مى شوند و حتى ممکن است منجر به مرگ آنها شود.

صداها را براى آشنائى با يکديگر در زمان جفت گيرى نيز استفاده مى کنند. اندازهٔ مغز دلفين ها قابل مقايسه با مغز انسان ها است.

دلفين ها جانورانى هستند که در ميان جانداران پس از انسان ها داراى بزرگترين مغز هستند. در گذشته ها ما فکر مى کرديم فقط انسان ها و ميمون هاى بزرگ داراى حافظه اى قوى هستند، اما دکتر ”دايانا هيس“ پژوهشگر در آکواريوم نيويورک در اين باره مى گويد: ”دلفين ها حافظهٔ فوق العاده اى دارند و بسيار زود ياد مى گيرند.“کاربرد کلاج در ماهیگیری

کاربرد کلاج در ماهیگیری!! (کلاج قطعه حیاتی در ماهیگیری)

کاربرد کلاج در ماهیگیری!! (کلاج قطعه حیاتی در ماهیگیری)

به تصویر بالا نگاه کنید آیا تا به حال به این فکر کردید که قطعه شما ر ۹ برای چه چیزی بر روی موتور ماهیگیری نصب شده است و کاربرد آن چیست. فکر کنم کمتر کسی به این چیز ها فکر می کند که این قطعه چیست و کاربرد آن در ماهیگیری چیست . خود من هم تا قبل از اینکه با ماهیگیران حرفه ای آشنا بشم کاربرد این قطعه را در ماهیگیری نمی دانستم و خیلی از تروفه ها را به دلیل کار نکردن با این وسیله در موتور از دست می دادم.

خسته کردن ماهی های بزرگ:

کاربرد کلاج  در ماهیگیری هنر ماهیگیر نامیده می شود شما با کمک کلاج موتور می توانید حتی ماهی به وزن دوبرابر کشش نخ خود را صید کنید. یعنی اگر قدرت کشش نخ شما ۵ کیلو باشد شما با استفاده از کلاج و تنظیمات آن ماهی های تا وزن ۱۰ کیلوگرم را می توانید به راحتی صید کنید به دون پارگی نخ ماهیگیری.

با خود میگویید چه طوری؟

کلاج بر وری اسپول موتور سوار شده است که در تصویر بالا اسپول با شماره ۷ نشان داده شده است کلاج کار های زیادی را انجام می دهد که با حیاتی ترین آنها در این پست آشنا می شوید. کلاج به صورت پیچ و مهر بر روی اسپول سوار شده است که شما می توانید آن را شل و سفت کنید در حالت معمولی همیشه تمام کلاج ها سفت بسته شده است ولی این صحیح نمی باشد. برای مثال شما فکر کنید که نخی را بر روی موتور ماهیگیری خود بستید شماره ۳۰ به قدرت کشش ۴ کیلو در هنگام صید ماهی و جنگندگی با ماهی های بیشتر از این وزن مطمعا نخ ماهیگیری شما پاره می شود خوب کلاج موتور در همین مواقع به کمک ماهیگیر و نخ ماهیگیری می آید شما می توانید کلاج را تنظیم کنید که اگر فشار بیشتر از ۴ کیلو به نخ و چوب وارد شد کلاج به صورت خودکار نخ را آزاد کند و ماهی به هیچ وجه نمی تواند با هیچ ضربه ای نخ یا چوب شما را بشکند یا پاره کند.

در این موقع ماهی به هرجا که دوست دارد با فشار تمام نخ را آزاد می کند و با خود می برد ولی تا اندازه ای می تواند این کار را انجام دهد و دیگر به سادگی خسته می شود و ماهی خسته شده مثلا به وزن ۱۰ کیلوگرم به راحتی بر روی آب شناور می ماند وشما می توانید بانخ ۳۰ به قدرت ۴ کیلوگرم را به آهستگی به کنار خود هدایت کنید.

در پرتاب سرب:

دیگر کاربرد های کلاج در پرتاب سرب می باشد زمانی که شما در پرتاب ضربه محکمی را به چوب وارد می کنید برای پرتاب اگر کلاج سفت باشد احتمال شکستن سرچوب یا پارگی ۱۰۰ ٪ نخ ماهیگیری و جود دارد ولی اگر کلاج در هنگام پرتاب شل باشد دیگر کمتر این اتفاقات می افتد.

در ماهیگیری های انتظاری:

در هنگامی که شما در کنار ساحل دریا یا دریاچه منتظر صید ماهی هستید همیشه کنار چوب خود نیستید حالا اگه شما در ساحل دریا بودید و کنار چوب ماهیگیری خود نبودید یک ماهی مثلا ۵ کیلویی مثل کوسه به قلاب بزنه مطمئن باشید اگه کلاج شل نباشه تمام سیستم ماهیگیری شما را با سرعت تمام به درون آب میکشه در این مواقع است که کلاج شما باید شل باشه که زمانی که ماهی طعمه رو بلعید و فرار کرد نخ رو با خودش به بره نه چوب و چرخ ماهیگیری رو.

در سیستم بیت رانر:

در ماهیگیری با ریسه و سیستم بیت رانر نیز باید کلاج باز باشد تا ماهی به سادگی به تواند طعمه را با خود به برد.

ارادتمند شما ابی فیشر

منبع : http://iranfishing.ir/