امروز: پنج شنبه، 3 بهمن 1398

بیماری های ماهي گلد فیش

بیماری های رایج ماهي گلد فیش

1- تومور یا غده - GoldFish Tumor

 

بعضی از گلدفیش ها مبتلا به بیماری تومور یا غذه می شوند ولی گلدفیش دارها بدون راهنمایی دامپزشک نمی توانند سرطانی یا عدم سرطانی بودن تومور را تشخیص دهند .

با اینکه در موارد محدودی تومور می تواند به انسان سرایت کند ولی در صورتی که روی دست شما زخم است نباید دستتان را در تانک گلدفیش ها فروببرید .

بعضی گلدفیش ها پس از ابتلا به تومور هیچ استرسی از خود نشان نمی دهند و یا کاهش وزن پیدا نمی کنند ولی بیش تر بیماری با بی تحرک شدن ماهی و غذا نخوردن آنها نمایان می شود . 

معالجه ای برای تومور وجود ندارد و بهتر است گلدفیش های مبتلا به تومور را زنده نگه ندارید چون معلوم نیست گلدفیش هم بتواند درد  این بیماری را تحمل کند .

تصاویری از تومور در گلدفیش های مختلف :

 

 

 

 

2- بیماری دراپسی ( ورم – Dropsy ) گلدفیش :

 

1- بیماری ورم بدن چگونه روی بدن گلدفیش مشخص می شود ؟

 پوست بدن گلدفیش مبتلا به بیماری دراپسی برجسته شده و همانند مخروط کاج به نظر می رسد .

 

2- دلیل ابتلای گلدفیش به بیماری دراپسی یا ورم چیست ؟

 بیماری ورم می تواند توسط عوامل باکتریایی ایجاد شود که باعث خرابی کلیه های ماهی می گردد . اما مشکل زمانی است که شما علائم بیماری را در بدن ماهیتان مشاهده می کنید که تا این زمان خسارت زیادی به کلیه ی ماهی شما وارد شده است .

3- آیا دراپسی برای گلدفیش کشنده است ؟

وقتی بدن گلدفیش شما ورم کرده است ، شما نمی توانید ماهیتان را نگه دارید و فقط می توانید نشانه های آن را کاهش دهید ، هر چند که دوباره در بدن ماهی ظاهر خواهند شد .

 

4- قبل از پیشرفت کامل بیماری برای درمان آن چه اقداماتی باید انجام داد ؟

بله . اگر شما به محض مشاهده ی اولین نشانه از ورم پوست گلدفیشتان ( یعنی نشانه ها تنها در یک قسمت از بدن بوده و هنوز به تمام بدن منتقل نشده باشد ) از داروی Metro Meds استفاده کنید می توانید آنرا درمان کنید .

 

5- آیا دراپسی واگیر دار است ؟

در طول سال هایی که من از گلدفیش نگهداری کردم ، هرگز ندیدم دارپسی واگیر دار باشد ، هرچند که معمولاً ماهی های مبتلا به بیماری را قرنطینه می کنم .

3- هگزامیتا ( Hexamita : Hole In The Head ):

 

گلدفیش مبتلا به هگزامیتا دارای تومور ( غده ) در سر است که برای گلدفیش های Oranda ، Lionhead و Ranchu یک بیماری کشنده محسوب می شود .

غده ها از یک تاول کوچک سرگشاده ( سرباز ) شروع می شوند که خال آن قرمز شده و غده به سرعت تمام سر گلدفیش را خورده و چاله ی روی سر عمیق تر و بزرگتر می شود تا به جمجمه ی گلدفیش برسد که در اینصورت سبب مرگ آن می شود .

بعضی گلدفیش دارها معتقدند حدود یک هفته تا یک ماه قبل از مشاهده ی اولین چاله در سر ماهی ، گلدفیش آشفته شده و در آب واژگون می شود .

چندین سال پیش زمانی که یک وارد کننده ی گلدفیش سبب انتقال این بیماری به آمریکا شد ، گلدفیش های بسیاری مردند و تا زمانی که دکتر متیز ( Dr Matthes ) درمان این بیماری را پیدا کرد یک نگهدارنده ی گلدفیش 37 ماهی سالم خود را در 10 روز از دست داد .

 

با تحقیقات و کمک های دکتر متیز نگهدارنده های گلدفیش MetroMeds را پرورش دادند که صدها گلدفیش را از این بیماری نجات داد .

روش های درمانی :

1- تمیز کردن غده ها با هیدروژن پراکسید . ( از چشم ها و آبشش ها دور نگهداشته شود . )

2- استفاده ی 10 سی سی از Baytril هر روز به مدت 5 روز .

 

اگر طی 3 روز درمان ماهی با این دارو در گلدفیشتان بهبودی ندیدید یا تاول روی سر گلدفیش بزرگتر شد به جای Baytril از Amikacin استفاده کنید .

 

توجه : Amikacin باید روزانه 10 سی سی استفاده شود . البته استفاده از Amikacin در این مقدار بالا یک ریسک است و برای کاهش ریسک توصیه می شود ابتدا از Baytril استفاده کرده و در صورت عدم نتیجه از Amikacin استفاده کنید .

3- درمان 14 تا 30 روزه با  MetroMeds .

البته نباید فراموش کرد که هر گلدفیشی که بر روی سر تاول دارد ، مبتلا به هگزامیتا نیست .

منبع : akwarium-fish.mihanblog.comانواع ماهي گلدفيش

انواع گلدفيش

انواع ماهي گلدفيش

گلدفیشها رنگهای متنوعی داشته و در شكل باله و فرم بدن و فرم چشم و .... تفاوتهایی با یكدیگر دارند.شاید شناسایی انواع مختلف و طبقه بندی آنها به راحتی امكان پذیر نباشد خصوصا كه دائما انواع جدیدی با در هم آمیختن ن‍ژادی گونه های موجود بوجود می آیند.

   

ادامه توضیحات در ادامه مطلب:

گلدفیشها را بر اساس شش معیار میتوان طبقه بندی کرد که عبارتند از :

1 – مشخصات سر

2 – شکل چشمها

3 – شکل بدن

4 – نوع فلس

5 – نوع باله پشتی

6 – نوع باله دمی

شاید یكی از مناسبترین روشها برای شناسایی و طبقه بندی انواع گلدفیشها این باشد كه آنها را بر اساس شكل و نوع باله هایشان و خصوصا باله دمی طبقه بندی كنیم . از این نظر میتوان مهمترین انواع موجود را به شكل زیر طبقه بندی كنیم.

1 – گلدفیشهای تك دم

دم جارویی - شهابی Comets

معمولی Commons

Shubunkins

2 – گلدفیشهای دو دم ساده

Wakins

Jikins

3 – گلدفیشهای دو دم با باله پشتی

دم چتری Fantail

فلس مرواریدی (مرواریدی)Pearlscale

(در ایران به اسم کله شیری فروخته میشود)Oranda

Ryukin

گلدفیش ذغالی- بلک مور Moors

تلسکوپی Telescope

Pompom

Demekin

دم چادری Veiltail

4 – گلدفیشهای دو دم بدون باله پشتی

تخم مرغی Egg fish

کله شیری Lionhead

Ranchu

ستاره نگر Celestial

چشم حبابی

Bubble eye