امروز: چهارشنبه، 26 تیر 1398

اخبار ماهیگیری در ایران

اخبار ماهیگیری در ایران

تنها ۳ درصد از پيش بيني صيد ماهي در درياي مازندران تحقق يافته است

خراسان - مورخ سه‌شنبه 1390/09/01 شماره انتشار 17988

ساري - امامي: از ابتداي فصل صيد ماهيان استخواني از درياي مازندران تاکنون تنها ۳ درصد از پيش بيني صيد سال جاري محقق شده است. رئيس اتحاديه ماهي گيران استان مازندران گفت: در سال جاري تاکنون ۳۲۴ تن انواع ماهي استخواني در مازندران صيد شد که نسبت به مدت مشابه سال پيش ۱۶ درصد کاهش نشان مي دهد. «حسين آقاپور» با اشاره به اين که از بيستم مهرماه سال جاري ۴ هزار و ۲۰۰ ماهي گير مازندراني در قالب ۵۵ شرکت تعاوني ماهي گيري تور خود را در دريا پهن کردند، افزود: مواج بودن دريا و افت دماي آب، بيش از همه آمار صيد ماهي کفال را کاهش داده است.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 
رهاسازی ماهی گرمابی در استان مركزی بیش از سه برابر افزایش داشته است
اراك- مدیر شیلات و آبزیان جهاد كشاورزی استان مركزی گفت: رهاسازی ماهی گرمابی در منابع آبی این استان درنیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از سه برابر افزایش داشته است.
رهاسازی ماهی گرمابی در استان مركزی بیش از سه برابر افزایش داشته است

'هادی موسوی' روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال 550 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی در منابع آبی و واحدهای پرورشی استان مركزی رهاسازی شده كه این میزان در مدت مشابه سال گذشته 184 هزار قطعه بوده است.

وی ادامه داد: 45 مزرعه و واحد گرمابی و 14بنداب و سد خاكی به عنوان منابع آبی برای رهاسازی بچه ماهی در استان مركزی وجود دارد.

موسوی اظهار كرد: رهاسازی ماهیان گرمابی با نظارت اداره شیلات جهاد كشاورزی استان مركزی می باشد و هزینه های آن از اعتبارات تملكی این سازمان تامین می شود.

مدیر شیلات و آبزیان جهاد كشاورزی استان مركزی اضافه كرد: صید ماهی گرمابی در منابع آبی به صورت كلی با مجوز و هماهنگی اداره شیلات، محیط زیست و سازمان آب منطقه ای استان می باشد.

موسوی عنوان كرد: شركت های تعاونی صیادی موظف می باشند هر سال به میزان صید ماهی، بچه ماهی در منابع آبی رها كنند تا باعث ایجاد ضرر و زیان در این منابع نشوند.

وی یادآور شد: هدف از صید ماهی به میزان انبوه و خرد از منابع طبیعی تولید و حفظ ذخایر و افزایش سرانه مصرف ماهی در سطح استان و كشور می باشد.

استان مركزی دارای 220 واحد تولید شیلات می باشد.ك/

 

---------------------------------------------------------------------------

 

رهاسازی 700 هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران خبرگزاری فارس: مدیرکل شیلات مازندران گفت: اداره کل شیلات مازندران در سال جاری 700 هزار قطعه بچه ماهی را برای تکثیر در رودخانه‌های مازندران رهاسازی می‌کند. رهاسازی 700 هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از شیلات مازندران، حسن حبیب‌نژاد با اعلام اینکه از زمان استقرار نیروها و کارشناسان تکثیر مرکز بازسازی ذخایر شهید باهنر کلاردشت در رودخانه چشمه کیله شهرستان تنکابن 200 قطعه ماهی مولد آزاد دریایی صید شد، تصریح کرد: این ماهی‌ها برای تکثیر و طی فرآیندی منتقل شدند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در کل 47 قطعه ماهی از این رودخانه صید شد، ابراز داشت: نکته مهم و اساسی در فعالیت‌های بازسازی ذخایر ماهی آزاد دریا جایگاه مهم رودخانه‌های غرب استان به ویژه رودخانه منحصر به فرد چشمه کیله در صید ماهیان مولد آزاد دریا است.
حبیب‌نژاد با بیان اینکه فراهم کردن شرایط و زمینه مناسب برای مهاجرت ماهیان مولد در رودخانه‌های استان همت و همکاری دستگاه‌های مختلف استان را می‌طلبد، عنوان کرد: 200 هزار قطعه ماهی آزاد دریایی مولد در رودخانه چشمه کیله شهرستان تنکابن از اول مهر تاکنون صید شد.
مدیرکل شیلات مازندران در ادامه تصریح کرد: این رودخانه به علت داشتن شیب مناسب، قلوه سنگ و دمای مطلوب بهترین زیستگاه ماهیان مولد برای تخم‌ریزی است.
حبیب‌نژاد اذعان داشت: نیروها و کارشناسان شیلات استان از مهر ماه با استقرار در رودخانه و صید ماهیان مولد تخم‌های استحصالی را پس از انتقال به مرکز بازسازی ذخایر شهید باهنر کلاردشت انتقال دادند که پس از طی دوران پرورش و رسیدن به وزن مناسب در رودخانه‌های منتهی به دریا رهاسازی می‌شود.دسته بندی: rss
تاریخ: 01 آذر 1390 نظرات: 0 نویسنده: k750k750

اخبار ماهیگیری در اهواز

اخبار ماهیگیری در اهواز

آلودگی شدید آب ناشی از فعالیت شرکتهای صنعتی و همچنین شوری آن به علت کاهش دبی رودخانه کارون باعث شده ماهی صبور که محبوبترین ماهی نزد مردم جنوب به خصوص شهرهای جنوبی خوزستان به شمار می رود در خطر انقراض قرار بگیرد.

به گزارش مهر،مصرف عصاره ماهی صبور در ناحیه هیپوکمپ مغز که حساس ترین سلولهای عصبی مغز را در برابر کاهش خون رسانی مغزی دارد، آثار محفاظتی درخور توجهی نشان می دهد.

پژوهشگران با توجه به نتیجه این بررسی، معتقدند که "استفاده از عصاره ماهی صبور، در درمانهای پیشگیرانه از ضایعات ناشی از کاهش خون رسانی مغزی سودمند است."

ماهی صبور یا در اصطلاح "Hilsa fish" از ماهیان بومی کشور است که عصاره آن سبب کاهش چربی و پیشگیری از تجمع پلاکتها و انعقاد خون می‌شود. زیستگاه این ماهی رودخانه های اطراف شهر آبادان و اروندکنار به نامهای کارون، بهمنشیر و عمده صیدگاه آن در اروندرود است.

437610911 orig

ماهیگیری در اهواز

این ماهی برخلاف بوی زفری که دارد آنقدر خوشمزه است که هر جمعه با وجود دردسرهای آماده کردن آن، سر سفره مردمان محلی وجود دارد.این نوع ماهی مهاجر برای رشد و زیست در دریای آب شور و برای تخم ریزی باید به رودخانه آب شیرین ( رودخانه های اطراف آبادان و اروندکنار ) مهاجرت کنند که به دلیل ساخت سد بر روی رودخانه ها این نوع ماهی برای ورود و تکثیر در آبهای شیرین رودخانه با مشکل روبه رو است.

ماهر بوعذار از ماهی فروشان بازار کاوه اهوازمی گوید: بیش از شش سال است که روند کمبود ماهی صبور شروع شده و از زمان کاهش این ماهی روند افزایش قیمت آن نیز بالا رفته به طوری‌که قیمت این ماهی با افزایش دو برابری امسال به کیلویی 12 تا 14 هزار تومان رسیده است.

مدیر کل شیلات و آبزیان خوزستان با تأیید احتمال انقراض ماهی صبور، احداث سدها بر روی رودخانه و جلوگیری از ورود این ماهی به رودخانه ها را از عوامل کاهش شدید این نسل از ماهی ها اعلام کرد.

عبدالرحیم مغینمی افزود: روند کاهش صید ماهی صبور از سال 83 آغاز شد به طوری که در آن سال یک هزار و 646 تن ماهی صید شد و در سه ماه اول امسال 977 تن صید شد که نسبت به سه ماهه سال گذشته 31 درصد کاهش یافته است . با وجود کاهش صید این‌گونه ماهی در سالهای اخیر یکی از مسائل نگران‌کننده که باعث خطر انقراض این آبزی و حذف آن از سفره های مردم شده، شوری آب است.

مدیرکل شیلات استان خوزستان در این خصوص می گوید: این ماهی برای تخم ریزی باید از آبهای شور وارد آبهای شیرین شود ولی هم اکنون به دلیل شوری آب رودخانه ها این ماهی کمتر در رودخانه ها دیده می شود.

مغینمی با اشاره به کوچک بودن و کاهش کیفیت ماهی صبور تصریح می کند: به دلیل تقاضای زیاد، صیادان قبل از رسیدن این ماهی به اروند و بهمنشیر ماهی صبور را صید می کنند و این مسأله باعث بی‌کیفیتی و طعم نامطلوب این ماهی شده است.

وی با اشاره به اینکه از دیگر عوامل خطر انقراض ماهی صبور صید غیر مجاز صیادان عراقی بدون در نظر گرفتن فصل تخم گذاری و زادو ولد ماهی ها است، می گوید: در رودخانه اروند نا مشخص بودن محدوده ماهیگیری، صیادان عراقی وارد آبها می شوند و صید بی رویه آن باعث انقراض این نسل از ماهی است.

مغینمی به خرید و فروش ماهی صبور بر روی آب توسط صیادان ایرانی و عراقی اشاره کرد و گفت: این کار غیر قانونی است و یگان حفاظت شیلات که وظیفه کنترل و برخورد با شناورهای داخلی و مدیریت ذخایر استان خوزستان را دارد برای جلوگیری از صید غیر مجاز با صیادان داخلی برخورد می کنند.

وی گفت: مذاکرات مقدماتی با مقامات عراقی درباره جلوگیری از صید بی رویه ماهی انجام شده و امیدواریم پس از امضای تفاهمنامه شاهد افزایش ذخایر آبی در اروند باشیم.

سرهنگ حمید هداوند فرمانده مرزبانی استان خوزستان با اشاره به صید غیر مجاز صیادان عراقی در آبهای استان خوزستان گفت: پاسگاه های خطوط مرزی استان تمام تلاش خود را برای نگهبانی از آبهای استان انجام می دهند ولی به دلیل نبود نظارت اساسی، صیادان عراقی با استفاده از تورهای پلاستیکی بیشتر ماهیهای استان خوزستان را صید می کنند که این کار در نهایت باعث کاهش ذخایر استان می شود.

یک کارشناس شیلات در این خصوص عنوان می کند: این گونه ماهی به دلیل شرایط بیولوژی و تغذیه، قابلیت پرورش در مکان محصور شده را ندارد به همین دلیل در صورت تداوم آلودگی آبهای استان و صید بی رویه منقرض خواهد شد.دسته بندی: rss
تاریخ: 01 آذر 1390 نظرات: 0 نویسنده: k750k750