امروز: پنج شنبه، 3 بهمن 1398

مشاهده گونه غیر بومی ماهی سرسوسماری در زریبار

در فروردین ماه امسال زمانی که تعدادی از ماهی گیران روستاهای پیرامون تالاب زریبار برای صید ماهی به محوطه های کم گودی در ضلع جنوب شرقی تالاب می روند یک از صیادان گونه ای صید می کند که پوزه دراز آن و دندان های تیزش سبب جلب توجه صیادان می شود چرا که تاکنون همچین گونه ای دیدن و صید نشده است. متاسفانه گونه ی نادر به انگیزه شکار با نیزه سه پر و عدم نگهداری درست بعد از چند ساعت تلف می شود. بعد از بررسی های و دیدن تصاویر گونه های گوناگون توسط تیم پرنده نگری زریبار اشکار می شود که گونه صید شده ماهی سر سوسماری پوزه دراز با نام علمی Lepisosteus osseus می باشد. که صید آن در تالاب زریبار سبب شگفتی و جای پرسش برای دوست داران محیط زیست شده بود

. دیدن این گونه در تالاب زریبار تنها یک انگیزه دارد و آن رهاسازی ماهی توسط شخصی است که این ماهی را در اکواریوم داشته و توانا به نگهداری آن نبوده است باارزشترین اقدام برای جلوگیری از این عمل آگاه سازی اذهان همگانی نسبت به نادرست بودن این عمل می باشد. رهاسازی گونه های ماهی های قرمز هم متاسفانه در تالاب زریبار توسط شهروندان صورت می گیرد که اینگونهماهی ها هم سبب تخریب زیستگاه سایر ماهی های وارداتی می شود. مطمئنا اگر توجیه درست نسبت به این قضیه در بطن جامعه و سرپرستین و ارگان های درپیوند انجام پذیرد، دیگر شاهد این اتفاقات ناگوار برای محیط زیست و تهدید گونه های بومی کشور نخواهیم بود

 

 http://www.esfahanfishing.ir/fishings/attachment.php?aid=78

 

 http://www.esfahanfishing.ir/fishings/attachment.php?aid=77

 http://www.esfahanfishing.ir/fishings/attachment.php?aid=79

 


دستگیری ماهیگیران غیر مجاز در تالاب چغاخور

 دستگیری ماهیگیران غیر مجاز در تالاب چغاخور

به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت گروهی از صیادان غیرمجاز، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری متخلفین را شناسایی و جهت برخورد قانونی با آنها وارد عمل شدند.

صیادان با مشاهده مامورین بوسیله یک خودروی یخچال دار اقدام به فرار نموده و نهایتا طی تعقیب و گریز طولانی توسط محیط بانان متوقف شدند.

…تصویر: ۵۲۲ عدد (۴۷۰ کیلوگرم) ماهی کپور کشف شده از صیادان غیرمجاز در استان چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در این باره گفت: در بازرسی از خودروی متخلفین تعداد ۵۵۲ قطعه ماهی کپور معادل ۴۷۰ کیلوگرم کشف و ضبط و سه متهم در این رابطه بازداشت شدند.

شهرام احمدی اظهار داشت: متخلفان در تاریکی شب و با استفاده از ۱۹۰۰ متر تور انتظاری در تالاب چغاخور اقدام به صید غیرمجاز نموده و سپس بوسیله یک دستگاه خودرو یخچال دار قصد انتقال ماهی ها به بازار را داشتند.

متخلفین پس از بازداشت به همراه خودرو، ماهی ها و ادوات کشف شده ضمن تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی گردیدند.

بر اساس مصوبه هیئت وزیران نرخ ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید غیرمجاز هر عدد ماهی کپور معادل یکصد هزار ریال تعیین شده است.

تالاب بین‌المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود ۲۳۰۰ هکتار در نزدیکی شهر بلداجی از توابع شهرستان بروجن واقع شده است.