امروز: چهارشنبه، 18 تیر 1399

11/28 1389

اشنايي با نهنگ ابي - وال ابي

معرفي وال ابي - نهنگ ابي بزرگترين جانور زمين

مقياس اندازه نهنگ ابي يا وال ابي با دايناسور ها

نهنگ آبی (به انگلیسی: Blue Whale) (نام علمی:Balaenoptera musculus) یک نوع پستاندار دریازی است که ابعاد آن تا ۳۳٫۵۹ متر (۱۱۰ ft ۲٫۵ in) و جرم آن تا ۱۸۱ تن یا حتی بیشتر نیز می‌رسد. این موجود بزرگترین موجود زنده منقرض‌نشده‌استدرازای این نهنگ‌ها تقریباً دو برابر نهنگ‌های خاکستری است. نهنگ‌های آبی ماده سنگین‌تر از نرها هستند. بزرگترین نهنگ آبی بالغی که تا به امروز مشاهده شده، ۷۵ تا ۸۰ پا درازا داشته‌است. این نهنگ ماده ۳۸۹٬۷۶۰ پوند (برابر ۱۷۶٬۷۹۲ کیلوگرم، حدود ۱۸۰ تن) سنگینی داشته‌است. برای انگاشت بزرگی ابعد این جانور، همین بس که که در حدود ۵۰ نفر انسان می‌توانند تنها روی زبانش بایستند، همچنین سرخرگ‌های این نهنگ به اندازه‌ای بزرگ‌اند که آدمی به راحتی می‌تواند در ایشان راه برود.

نوزاد این نهنگ تقریبا دوروبر ۷٬۶ متر درازا دارد و سنگینی ماهیچههاایش از سنگینی یک فیل هم بیشتر است. بزرگترین نوزاد جانوری که در همهٔ دنیا زاییده می‌شود، نوزاد نهنگ آبی است. این نوزادها رشد خیره‌کننده‌ای دارند؛ به گونه‌ای که در ۷ ماههٔ نخست زندگی خود، روزانه تقریباً ۱۰۰ گالن (در حدود ۳۷۹ لیتر) از مادر خویش شیر می‌نوشند و ازآن‌روی، تقریباً ۲۰۰ پوند (۹۱ کیلوگرم) در هر روز بر جرمشان افزوده می‌گردد. یک نهنگ جوان در هر روز می‌تواند تقریباً ۴ تن Krill (نوعی میگو) فرو بَرَد.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که نهنگ آبی بزرگترین پستانداری هست که تا کنون روی زمین زندگی کرده‌است، حتی با وجود دایناسورها. بزرگترین دایناسوری که تابحال کشف شده دایناسور sauropod Argentinosaurus است که سنگینیش تنها در حدود ۱۸۰٬۰۰۰ پوند یعنی ۸۱٬۶۴۷ کیلوگرم ـ یعنی ۱۰۰ تن سبک‌تر از یک نهنگ آبی ـ بوده‌است.

نهنگ‌های آبی نر برای جذب نهنگ‌های آبی ماده فریادهایی می‌زنند که قدرت ۱۸۰ دسی‌بل دارد


نهنگ آبی بزرگترین پستاندار کره زمین است که وزن آن به 100 تا 150 تن و طول آن به 25 تا 30 متر میرسد.علت نامگذاری این گونه نهنگ رنگ آبی خاکستری ویژه آن است. قلب بزرگترین نهنگ آبی که تاکنون یافت شده به بزرگی یک خودرو و طول زبان این حیوان به اندازه بدن یک فیل است و همچنین تخمین زده اند که با هوای بازدم این حیوان می توان 2000 بادبادک را باد کرد ! متوسط عمر این جانور 80 سال است و سرعت شگفت انگیز آن تا 22 کیلو متر می رسد .


نهنگ آبی بزرگترین پستاندار کره زمین است که وزن آن به 100 تا 150 تن و طول آن به 25 تا 30 متر میرسد.علت نامگذاری این گونه نهنگ رنگ آبی خاکستری ویژه آن است. قلب بزرگترین نهنگ آبی که تاکنون یافت شده به بزرگی یک خودرو و طول زبان این حیوان به اندازه بدن یک فیل است و همچنین تخمین زده اند که با هوای بازدم این حیوان می توان 2000 بادبادک را باد کرد ! متوسط عمر این جانور 80 سال است و سرعت شگفت انگیز آن تا 22 کیلو متر می رسد .

 

بزرگترین پستاندار زمین در سالهای 5 تا 10 زندگی می تواند تولید مثل می کند و هر 2 تا 3 سال یکبار بچه دار می شود دوره بارداری این حیوان 10 تا 12 ماه طول می کشد . نکته جالب این جاست که غذای اصلی بزرگترین حیوان زمین را پلانگتون ها تشکیل می دهند . موجودات ریزی که میلیون ها عدد از آن ها را می توان راحتی در سطل آبی از دریا جای داد. در تمام اقیانوس ها دیده شده در فصل سرما به سمت آبهای گرم تر مهاجرت می کنند . زمانی حدود 250 هزار نهنگ آبی در اقیانوس آبی وجود داشته امروزه تعداد آنها 1300تا 12000 است که رقم به شدت نگران کننده ای است .

به علت سرعت بسیار زیاد این جانور و نیز جثه بزرگش شکار چیان قدیمی نمی توانستند آن را به دام اندازند اما متاسفانه یا اختراع تفنگ های نیزه دار و ساخته شدن کشتی های بزرگ شکار بی رویه نهنگ آبی اغاز شد و تا جایی ادامه یافت که اینک دنیا با خطر انقراض این جانور روبه رو شد . سیر تجاری نهنگ پس از سال 1365 شمسی ممنوع شد. اما فعالان می گویند از ان زمان تا کنون بیش از 20000 نهنگ صید شده که بسیاری از آنها به بهانه های علمی صورت گرفته است طرفداران محیط زیست و فعالان سازمان ملل متحد پس از تلاشهای فراوان توانسته اند موافقت نامه های را مبنی ممنوعیت صید نهنگ ها به امضاء برسانند که البته موارد مختلفی از تخلف در این زمینه دیده می شود .جالب ترین نکته ای که در مورد این حیوان مطرح است خود کشی آن هاست دانشمندان مطمئن نیستند چرا نهنگ ها خود را به ساحل می کشانند تنها سر نخ از پژوهش های گروههای طرفداراز محیط زیست بدست آمده است که معتقدند نوعی امواج صوتی نهنگ ها را به ساحل می کشاند و موجب مرگ آنها می شود به گفته دانشمندان مدارک علمی متقاعد کننده فراوانی وجود دارد که نشان می دهد امواج صوتی با شدت بالا و فرکانس متوسط نیروی دریایی کشورها (به ویژه آمریکا که از آنها برای ردیابی زیر در یایی بدون سر و صدا استفاده می کند) می تواند باعث مرگ یا صدمه دیدن نهنگ ها و دیگر گونه های زیست دریایی شود.

 

 

با مطالعه برروی نهنگهای دریایی ، استفاده بیولوژیک دیگر تری آسیل گلیسرول نمایان شده است . سر نهنگ دریایی بسیار بزرگ بوده و بیش از یک سوم وزن آن را تشکیل می دهد.
نود درصد این سر از عضو اسپرماستی تشکیل شده است که خود یک توده ی چربی حاوی حدود 3600 کیلوگرم روغن اسپرماستی می باشد، این روغن مخلوطی از تری آسیل گلیسرولها و مومهایی با مقادیر زیاد چربی غیراشباع است. در دمای بدن نهنگ در حال استراحت یعنی حدود 37 درجه سلسیوس این مخلوط مایع بوده ولی در حدود 31درجه سلسیوس شروع به کریستالی شدن می کند و وقتی درجه حرارت چند درجه بیشتر کاهش می یابد ، جامد می گردد.
عملکرد بیولوژیکی احتمالی روغن اسپرماستی از تحقیقات انجام شده برروی آناتومی و رفتار تغذیه ای نهنگ دریایی استنتاج شده است . این پستاندار تقریبا به طور منحصر از اسکوئید (squid نوعی ماهی) در عمق بسیار زیاد آب تغذیه می کند.
برای تغذیه، نهنگ دریایی 1000متریا بیشتر در عمق آب شیرجه می رود ، عمیق ترین شیرجه ثیت شده برابر 3000 متر می باشد. در این اعماق هیچ رقابت کننده ای وجود ندارد و اسکوئید بسیار فراوان است ، در آنجا نهنگ دریایی کاملا آرام بوده و منتظر عبور دسته ای از اسکوئیدها می ماند .

 
برای ماندن یک حیوان خاص در این عمق بدون شنا نمودن لازم است چگالی آن برابر با آب اطراف آن باشد . نهنگ دریایی برای انطباق با چگالی اطراف خود متحمل تغییراتی از نظر شناور بودن می گردد(از سطح استوایی اقیانوس تا اعماق زیاد که آب سردتر و بنابراین سنگین تر است ). کلید حل این مشکل در نقطه انجماد روغن اسپرماستی می باشد.
وقتی درجه حرارت این روغن در طی یک شیرجه عمیق چندین درجه کاهش می یابد،
سفت یا کریستالیزه و سنگین تر می گردد . بنابراین وضعیت شناوری نهنگ تغییر می کند تا با چگالی آب دریا سازگار گردد . در هنگام شیرجه مکانیسمهای فیزیولوژیک مختلفی سبب تسریع در سرد شدن سریع این روغن می شود.درهنگام برگشت به سطح ، این روغن جامد اسپرماستی گرم و ذوب شده تا چگالی آن با چگالی آب سطحی سازگار گردد. بنابراین در نهنگ دریایی یک تطابق آناتومیکی و بیوشیمیایی قابل توجه وجود دارد . تری آسیل گلیسرولها و مومها که توسط نهنگ دریایی سنتز می شود ، حاوی اسیدهای چرب با طول زنجیر و شدت غیر اشباع مورد نیاز برای ایجاد نقطه ذوب خاص در روغن اسپرماستی برای این رفتار شیرجه ای حیوان می باشند.
متاسفانه برای جمعیت نهنگهای دریایی ، روغن اسپرماستی در گذشته به عنوان بهترین روغن چراغ مطرح بوده و هم اکنون به عنوان یک نرم کننده دارای ارزش تجارتی است . قرنها شکار این پستاندار باعث شد تا نسل آن روبه انقراض بگذارد.

 


ميهمان
پاسخ 3/05/1390 - 00:51 hamed
آقا عالي بود ممنون
ميهمان
پاسخ 15/12/1390 - 11:53 صبا
خیلی ممنون توضیح کامل بود ام تصاویر از وال ابی کم است
ميهمان
پاسخ 2/02/1391 - 06:23 احمد صمدی
با سلام بسیار عالی و آموزنده است. خوشحالم از فعالیت شما خوبان در عرصه نیون علمی امروز.
برایتان از خداوند منان سلامتی و بهروزی خواستارم.
بدرود.
ميهمان
پاسخ 28/02/1391 - 20:01 فاطمه
سلام


واقعا ازتون ممنونم


خدا پشت و پناهتون باشه

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent