سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

مقاله ای در مورد نخهای ماهیگیری

⚜⚜نخ ماهیگیری 
امروزه بیشتر از هر زمان دیگری تولیدات نخهای اصلی کمپانی های ماهیگیری در بازار موجودند و جای تعجب نیست اگر ماهیگیران تازه کار هنگام مواجهه با این محصولات احساس سرگردانی نمایند. در این مقاله من در ارتباط با نخهای منوفیلامنت نایلونی و محصولات مشابه سخن خواهم گفت و با نخهای تابیده کاری نداریم.
قبل از هر چیز بیایید دو واژه را مورد بررسی قرار دهیم. یکی نخ فلوروکربن است که شما در بازار خواهید دید. این نوع نخها دو گونه هستند: نخهای فلوروکربن معمولی و نخهای فلوروکربن پوشش دار. این نوع نخها از جمله نخهای با کیفیت هستند و قسمت فلوروکربنشان به نخ ضریب انکسار نوری را میدهد که شبیه آب است و فرض بر این است که در زیر آب این نخها نامرئی باشند. در کل به عنوان نخ اصلی فقط نخهای فلوروکربن پوشش دار توصیه می شوند و نخهایی که همه قسمتهایشان فلوروکربن هستند عموما به عنوان نخ اتصال قلاب به کار می روند.
واژه دیگر "کوپلیمر" است. این نخها شکل مدرن نخهای پلاستیکی هستند که از ترکیب متفاوتی برای ساخت نخ استفاده می کنند و برخی از این نخها در ساختار اصلیشان منوفیلامنت نیستند. در حقیقت این نخها از تعدادی رشته باریک پلاستیکی تشکیل یافته اند که به شکل واحد به نظر می رسند و عموما نسبت به نخهای منوفیلامنت پلاستیکی و تک رشته ای کمی مقاومترند.
چگونه نخ ماهیگیری بخریم؟
تست پارگی (BS)
رایجترین شیوه برای توصیف قدرت یک نخ همین واژه است که معمولا به وسیله همه ماهیگیران استفاده می شود. البته این فقط نصف ماجراست چرا که در اکثریت قریب به اتفاق موارد نخها در نقطه ذکر شده در بسته بندی پاره نمی شوند و بعضی تولید کننده ها دوست دارند که ماهیگیران در این باره با اغراق سخن بگویند مثلا: " نخی خریدم که تست پارگی آن 12 پوند است اما با 20 پوند پاره می شود." دلیلش چیست؟ اغلب قطری که برای نخ بخصوصی اعلام شده است بسیار ضخیم تر از چیزی است که تست پارگی آن اعلام می شود. مثال بالا را در نظر بگیرید. نخ 12 پوندی مذکور قطر 35 صدم میلی متری دارد. اگر نخ دیگری از تولید کننده ای متفاوت را ببینید متوجه می شوید که برای نخ با قطر 35 صدم میلی، تست پارگی 15 یا حتی 18 پوند بیان کرده است. 18 پوند به 20 پوند خیلی نزدیکتر است.
خب! با توجه به تست نخ بخریم یا با توجه به قطر؟ در واقع جواب قاطعی نمیتوان برای این سوال در نظر گرفت چرا که همه نخها متفاوتند و گرمای اعمال شده در طی فرایند تولید می تواند این موضوع را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد. برخی نخها را با این عنوان که اضافه شدن طولشان را کنترل کرده اند در بازار به فروش می رسانند. به این معنی که افزایش طول معمول نخهای پلاستیکی را در کارخانه به آن اعمال کرده اند و در هنگام صید این افزایش طول به حداقل خواهد رسید. چنین نخهایی قطر کمتری نیز دارند. از چنین نخهایی انتظار قدرت بالا، افزایش طول کم، قطر کم، و اعمال ضربه فوری به ماهی در حین بازی را خواهیم داشت.
برای تست نخها استانداردی وجود دارد. استاندارد EFTTA (the European Fishing Tackle Trade Association) که تولید کننده ها نخهایشان را برای تست به این موسسه ارسال می کنند. در مورد نحوه دقت و صحت این تستها نظری ندارم اما آمار تستی که این موسسه ادعایش را دارد به شرح زیر است:
11 درصد نخهای تست شده بهتر از مقدار ذکر شده روی بسته هاست.
5 درصد نخهای تست شده 50 درصد مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.
36 درصد نخهای تست شده از 30 تا 50 درصد کمتر از مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.
26 درصد نخهای تست شده از 20 تا 30 درصد کمتر از مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.
22 درصد نخهای تست شده تا 20 درصد کمتر از مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.
و در کل قدرت کلیه نمونه های 83 درصد شرکتهای تولید کننده کمتر از چیزی است که ادعایش را دارند.
قدرت بعضی نمونه های 9 درصد شرکتهای تولید کننده کمتر از چیزی است که ادعایش را دارند.
قدرت همه نمونه های 8 درصد شرکتهای تولید کننده با ادعایشان مطابقت دارد.
اعتماد به نفستان بالا رفت؟ نکته در اینجاست. برای خرید نخ هم از قطر و هم از تست کمک بگیرید. من جدولی دارم که از آن استفاده میکنم.

نخهای تا 15 صدم میلی قطر= تست 2 تا 3 پوند

نخهای با 20 صدم میلی قطر= تست 4 تا 5 پوند

نخهای با 23 صدم میلی قطر= تست 5 تا 7 پوند

نخهای با 25 صدم میلی قطر= تست حدود 8 پوند

نخهای با 28 یا 29 صدم میلی قطر= تست 10 پوند

نخهای تا 30 صدم میلی قطر= تست 12 پوند

نخهای تا 35 صدم میلی قطر= تست 15 پوند

نخهای تا 38 صدم میلی قطر= تست 18 پوند

شاید نخی بخرم که روی بسته تست 10 پوند با قطر 25 صدم میلی متر قید شده باشد. من تست 8 پوند را برایش در نظر می گیرم. شکی ندارم که اگر تستش کنم حتی بالاتر از 10 پوند را هم دوام می آورد
  
 ⚜نخ های ماهیگیری با اسپینر
طراحی نخ
نخ‌ها از نظر طراحی و شیوه‌ی ساخت با هم تفاوت دارند.  Nylon Monofilament که از یک رشته نایلون،Nylon Copolymer که از ترکیب چند نوع نایلون،Co-filament  که مثل قبلی از ترکیب چند نوع نایلون ساخته می‌شوداما قسمت درونی آن انعطاف پذیر و پوسته‌ی خارجی‌اش سخت است و نخ‌های تابیده انواع مختلف نخ هستند.
 نخ‌های  Nylon Monofilamentدر دنیا بیشتر از گونه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نخ‌ها خواص دینامیکی و کششی دارند و در عین حال که در گرفتن ماهی تأثیر می‌گذارند، در زمان مبارزه و بیرون کشیدن ماهی کم ترین آسیب را به آن وارد می‌سازند. نخ‌های  Nylon Monofilamentدر سایزهای متفاوتی مختلف موجودند و قیمت‌شان نیز نسبت به انواع دیگر پایین‌تر است.
استحکام نخ
نخ‌ها را از روی میزان استحکام دسته بندی می‌کنند. برای امتحان نخ ماهیگیری از آزمایشی تحت عنوان Brighton Strand  استفاده می‌شود. این روش که توسط سازندگان نخ طراحی شده، شامل قرار دادن بخش‌هایی صاف و بدون گره از نخ تحت فشار و سنجش مدت زمانی است که این نخ تحت فشار مقاومت می‌کند و پاره نمی‌شود. نقطه‌ای از زمان که نخ در آن پاره می‌شود را نقطه‌ی فشار پارگی یا مقاومت آزمایش شده می‌نامند. نخ‌هایی که عموماً برای قزل آلا به کار می‌روند، 6، 8، 10 و 12پوندی هستند.
نخ‌های نازک
نخ‌های نازک سخت‌تر در آب دیده می‌شوند و مقاومت کمتری در مقابل آب دارند، یعنی راحت‌تر پایین می‌روند و هنگامی که قصد دارید در عمق بیشتری ماهی بگیرید مناسبند. وقتی نخ نازک‌تر است، مقدار بیشتری از آن را می‌توان روی اسپول پیچید، بنابراین مسافت و دقت پرتاب افزایش می‌یابد، اما این نخ‌ها راحت‌تر پاره می‌شوند. برای انتخاب نخ مناسب باید بدانید به دنبال چه گونه و چه اندازه‌ی قزل آلا هستید.
نخ‌های ضخیم
این نخ‌ها راحت‌تر در آب دیده می‌شوند و مقاومت بیشتری نیز در برابر آب دارند، بنابراین سخت‌تر پایین می‌روند. این نخ‌ها فضای بیشتری از اسپول را می‌گیرند و در نتیجه حجم نخی که دارید و مسافت و دقت پرتابتان کاهش می‌یابد.
من توصیه می‌کنم نخ‌ها را به صورت عمده بخرید و مرتباً نخ خود را عوض کنید. با این کار فواید زیادی عایدتان می‌شود، از جمله صرفه‌جویی در هزینه‌ها.
به علاوه، ممکن است در سفرهایی که می‌روید اسپینرتان بارها در جاهای مختلف مثل شاخه‌ی درختان گیر کند. در این حالت در حالی که برای آزاد کردن اسپینر تلاش می‌کنید نخ کشیده و از مقاومت آن کاسته می‌شود. در واقع گرفتن ماهی و باز و بسته شدن نخ از چرخ نیز می‌تواند باعث کشیدگی و کهنگی آن شود.
به مرور زمان، حتی عناصر طبیعی مثل اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید و باد نیز نخ را فرسوده می‌کنند. هر چه نخ بیشتر کشیده و کهنه شود ضعیف‌تر می‌گردد. با گذشت زمان تمامی طول نخ تحت تأثیر قرار گرفته و فرسوده می‌شود. با تعویض هر چند وقت یک بار نخ و داشتن نخ نو روی چرخ، می‌توانید از پارگی‌های احتمالی جلوگیری کنید.
رنگ نخ
انتخاب نخ نقش بسیار مهمی در موفقیت شما در گرفتن ماهی دارد. برای جلوگیری از مشخص شدن نخ در آب همیشه باید سعی کنید رنگ نخ با رنگ آب هماهنگ باشد. قزل آلا با حس بینایی قدرتمند خود، می‌تواند نخی را که ماهیگیر فکر می‌کند در آب قابل مشاهده نیست ببیند. بنابراین همرنگ بودن نخ ماهیگیری با آب بسیار حائز اهمیت است.
برخی ماهیگیران متوجه شده‌اند در شرایطی که آب رود سبز یا قهوه‌ای رنگ بوده و نخی به رنگ سفید یا هر رنگ روشن دیگری به کار می‌برده‌اند، صید چندان موفقی نداشته‌اند و پس از انتخاب رنگی هماهنگ با رنگ آب برای نخ، میزان موفقیت خود را افزایش داده‌اند.
هر چه دید نخ در آب توسط قزل آلا دشوارتر باشد، در صید خود موفق‌تر خواهید بود. اکثر نخ‌های اسپینر تیره هستند و رنگ‌هایی به آنها اضافه شده تا به رنگ سبز تیره، قهوه ای ، آبی و غیره در آیند.
از نخ بی‌رنگ نیز می‌توانید استفاده کنید، اما اگر رنگ آب تیره باشد احتمال دیده شدن نختان در آب افزایش می‌یابد. نخ بی‌رنگ وقتی روی سطح شناور می‌شود می‌تواند ایجاد درخشش کند، یعنی طیفی از نور از نخ ساتع شود. نخ‌های رنگی، نسبت به نخ‌های شفاف تر و کم ‌رنگ تر، نور کمتری جذب و در نتیجه از درخشش آن جلوگیری می‌کنند. نوری ساتع شده از نخ می‌تواند قزل آلا را از حضور شما آگاه کند یا او را بترساند.
به یاد داشته باشید که در هنگام صید قزل آلا باید هر کاری می‌توانید بکنید تا توسط قزل آلا دیده نشوید تا شانس خود را در یک روز ماهیگیری افزایش دهید.
نخ های غیر قابل رویت
نخ فلورکربن ( FLUOROCARBON )
این نوع نخ کاملاً غیر قابل رویت بوده چون تمامی نورها از آن رد شده و همین امر باعث ناپدید شدن آن می شود .این نخ در سایز های مختلف قابل تهیه می باشد .


⚜ با ماهمراه باشید درکانال ماهیگیری با قلاب 
    ─┅─═ঊঈ

ارسال دیدگاه

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent

ابزار اینستا گرام

تیک ابزارابزار اینستا گرام برای وبلاگ