امروز: یکشنبه، 17 فروردین 1399

08/17 1389

طعمه هاي كپور ماهيان

انتخاب صحیح طعمه برای ماهیگیری نوع کپور می تواند تفاوت شکست و موفقیت را معنی کند.کپور تقریبأ تمایل دارد تا هر چیزی را که هنگام جستجوی علوفه در پیرامون بستر دریاچه میابد، بخورد. شاید راحتترین و مناسبترین طعمه ها جوشانده ها باشند چراکه امروزه بیشترین ریسه ها برای استفاده از این طعمه درخواست می شود. البته طعمه های بسیار دیگری متفاوت از جوشانده ها وجود دارند که تمامیشان خوبند و استفاده بجا از آنها در یک روز مناسب نتایج چشمگیری بدنبال خواهد داشت.

نان :

 

1-    خمیر نان : 

خمیر نان بهترین نوع طعمه ساخته شده از یک قرص نانی است که کمی بیات شده باشد. قسمت اسفنجی درون نان را خارج نموده و با اضافه کردن آب آن را خمیر می نمایند. خمیر را می توان ورز داده و بشکل گلوله هایی در آورد و بصورت مستقیم بر روی قلاب استفاده کرد.

نان فرانسوی نان فرانسوی

2-    اسفنج نان : 

طعمه خیلی نرمی است اما با این حال خوب است. مقدار کمی از اسفنجهای درون قرص نان را در می آوریم یک گوشه آن را فشار داده و از قلاب عبور می دهیم تا بتواند مدت زمان بیشتری بر روی قلاب دوام آورد. 

اسفنج نان

گوشتها :

 

1-    سوسیس :

سوسیس یکی دیگر از طعمه های خوب کپور می باشد. میتواند بصورت بودار و رنگی بوده یا با آرد ذرت آمیخته شود ، البته اگر خیلی چسبناک است. یادمان نرود که هرچه تنوع ادویه در سوسیس بیشتر باشد مجذوبتر خواهد بود. می توان آنها به صورت قطعات کوچک یا به شکل رول در آورده و به نحوی که قلاب در آن پنهان گردد ، آنها را به قلاب زد.

سوسیس 

2-    جگر :

یک طعمه عالی است که سرشار از اسیدهای آمینه و پروتئین هاست. همچنین مزیت آن ارزانی آن است. می توان آن را بصورت مکعبی برش داد و بر روی قلاب استفاده نمود. جگر همچنین یکی از افزودنیهای خوب در جوشانده ها محسوب می شود. بسیاری از ماهیگیران در سراسر جهان از آن استفاده کرده اند و نتایج خوبی نیز حاصل شده است.

جگر 

3-    فیله گوشت :

فیله گوشت یک طعمه عمومی برای کپور ماهیان محسوب می شود. می تواند بصورت بودار و با افزودن رنگها و ادویه جات مورد استفاده قرار گیرد. در برابر نوک زدن ماهیهای مزاحم مقاوم خواهد بود. طریقه استفاده آن به اینصورت است که آن را بشکل مکعبی برش می دهند و بر روی قلاب مستقیمأ استفاده می نمایند.

فیله گوشت

لوبیاها و نخودها :

 

لوبیاها و نخودها از طعمه های عالی کپور ماهیان محسوب می شوند. خصوصأ انواع بزرگ آن شامل : لوبیا قرمز ، نخود فرنگی ، لوبیا سفید ، لوبیا چشم بلبلی و دانه های گل آفتابگردان.

طریقه مهیا کردن آنها همانند غلات می باشد فقط یادمان نرود که حتمأ بصورت نرم شده مورد استفاده قرار گیرد.

 لوبیاها و نخودها

دانه ها یا غلات :

 

هر دانه ای میتواند هم بر روی قلاب و هم بصورت طعمه پاش مورد استفاده واقع شود. نمونه غلاتی که معمولأ در صید کپور ماهیان مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : شاهدانه ، گندم ، ذرت ، بلغور جو ، ماشک و غیره

غلات دست کم می بایست 72 ساعت خیسانده شوند و سپس قبل بین نیم تا یکساعت جوشانده شوند. حال آنها را به در یک ظرف بدون منفذ انباشته تا پس از 1 یا 2 دو روز شروع به تخمیر شدن بنمایند و از آنها بویی شبیه به الکل به مشام برسد.

 غلات

 

جوشانده ها :

 

طعمه هاي جوشانده گلوله هاي نرم خميري شکلي هستند که در آب جهت سفت شدن جوشانيده مي شوند. آنها گزينه هاي تمام نشدني و ماندگار آماده اي را به وجود مي آورند اما يک خصوصيت منفي بارز ومشخص دارند که همان گراني اين محصولات در بازار می باشد. بهترين راه اقتصادي براي استفاده از جوشانده ها آن است که خود آنها را بسازيم. ترکيباتي که در جوشانده ها معمولا به کار مي روند عبارتند از : شير ، تخم مرغ ، آرد سويا ، جوانه گندم ، پروتئين هاي حيواني و گياهي و رنگهاي افزودني.

 

 

 

 

اينجانب به مرور در اين سايت قصد دارم تا به شرح جوشانده ها پرداخته و تعدادي از ترکيبات و نحوه ساخت آنها را براي شما عزيزان شرح دهم. ( در همين صفحه )

 

 

جوشانده چیست ؟

 

جوشانده ها طعمه هایی هستند که معمولأ از تخم مرغ ، پودر های پروتئین و چاشنیها ساخته می شوند. این مخلوط به شکل گلوله های کوچکی در آورده شده و جوشانده می شوند. مزیت آنها این است که ماهیهای کوچک نمی توانند آنها را بخورند.

 

با طعمه هایی همچون جوشانده ها می توان صید بالایی داشت. البته سایز ماهی های صید شده نیز به اندازه و سایز جوشانده ها بستگی دارد و در 5 سال گذشته بواسطه آن در کشورهای اروپایی و آمریکایی موفقیت کپورگیران با رشد زیادی همراه بوده است.

 

در بیشتر دریاچه های اروپا و آمریکا از جوشانده ها در دامنه های وسیعی از بوها و مزه های متنوع استفاده می شود هر چند آمار نشان می دهد که ماهیگیران آمریکایی بیشتر موفقیتشان را بواسطه استفاده از خمیرها و آبزیانی مانند حلزونها کسب کرده اند.

 

جوشانده ها می توانند هم در خانه ساخته شوند و هم خریداری گردند. البته خرید آن می تواند گران تمام شود. مثلأ یک بسته که حدود 30 تا 40 عدد در آن موجود می باشد ، بیست هزار تومان است.

 

چاشنیهایی که در جوشانده ها مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند است : گوشت ، کنجد ، گیلاس ، توت فرنگی ، میوه های مناطق گرمسیری ، شکلات ، ماهیهای مرکب ، روغن یا خمیر بادام زمینی ، دانه ها ، ذرت ، خرچنگها ، حازونها و غیره.

 

در بسیاری از جوشانده ها محرکهایی اضافه کرده اند. محرکها مواد شیمیایی هستند که کمک به تحریک تغذیه ماهی می نمایند و اینگونه است که ماهی را به سوی طعمه می کشاند. آنها معمولأ اسیدهای آمینه یا همان پروتئین ها می باشند.

 

چگونه یک جوشانده بسازیم؟

در ساخت جوشانده ها اولین کاری که شما می بایست انجام دهید ، ساخت خمیر خوش مزه می باشد. سپس این خمیر در گلوله های کوچک نورد کرده ، جوشانده و در جایی جهت خشک شدن قرار داده و در انتها آنها را در فریزر قرار می دهیم.

 

برای انجام این کار به تخم مرغها ، طعم دهنده های مایع ، شیرین کننده ها و مخلوط پایه نیازمندید. استفاده از شیرین کننده در جوشانده ها یک انتخاب شخصی است. من اعتقاد دارم که آن می تواند جوشانده های خوش مزه تری بسازد. من هرگز قادر نبوده ام تا از کپور بپرسیم که آیا آنها هم شیرین کننده ها را دوست دارند یا نه اما آنچه که من می توانم بگویم این است که ماهی های نسبتأ خوبی با طعمه هایی که شامل شیرین کننده ها بوده اند صید نموده ام.

اول از همه ما به ساخت مخلوط پایه نیازمندیم. در این مثال من قصد دارم تا یک مخلوط ساده اما موثر بسازم :

1- آرد گندم                                             250 گرم

2- آرد برنج                                             125 گرم

3- آرد سویا یا آرد ذرت                              125 گرم

 

آردهای گندم ، برنج و سویا را در یک کیسه فریزر بزرگ بریزید.

 

من تصمیم دارم تا جوشانده های قرمز رنگ بسازم. بنابراین به اندازه نصف قاشق چایخوری پودر رنگ خوراکی را به مخلوط پایه درون کیسه اضافه کرده و خوب مخلوط می کنم. اگر شما از مایع رنگ خوراکی استفاده می کنید می بایست آن را به تخم مرغ در مرحله بعد اضافه نمایید.

 

در کیسه فریزر مانند بالون بدمید. کیسه را بخوبی تکان داده و بچرخانید تا خوب آردها با یکدیگر مخلوط شوند.

 

اکنون شما آماده رفتن به مرحله بعد برای ساخت جوشانده ها هستید. اگر نمی خواهید از مخلوط پایه بلافاصله استفاده کنید آن را در جای خنک نگهداری کنید. من تصمیم دارم تا از افزودنیهای ذیل استفاده نمایم :

1- اسانس شاه توت                                                4 میلی لیتر

2- محلول Scopex یا در صورت در دسترس

  نبودن از محرکهای جنسی استفاده کنید                     5 میلی لیتر

3- شیرین کننده قوی                                               4 میلی لیتر

مقدار چها تخم مرغ متوسط را در یک ماهی تابه یا تشتی کوچک بشکنید.

 

افزودنیها و شیرین کننده را مطابق جزئیات فوق به تخم مرغ ها اضافه کنید و خوب بهم بزنید. شما می توانید از پیپت یا سرنگ برای اندازه گیری درست مقدار افزودنیها  استفاده نمایید. اگر شما از رنگ مایع استفاده می کنید آن را در این مرحله به تخم مرغ ها اضافه نمایید. زمانیکه افزودنیها را به تخم مرغ اضافه کردید ، حداقل به میزان 2 دقیقه به خوبی با یک چنگال مخلوط آنها را بزنید تا تمام اجزاء آن به خوبی با هم مخلوط شوند.

 

حال در این زمان می بایست مخلوط پایه را به تخم مرغ اضافه کنید. توجه داشته باشید که یکمرتبه تمام آن را به تخم مرغ اضافه نکنید. حدود یک فنجان پر از مخلوط پایه را به تخم مرغها اضافه کرده و خوب با چنگال آنها را مخلوط کنید. به مدت 5 دقیقه قبل از اینکه آردهای بیشتری اضافه کنید ، آنها را ترک نمایید. این کار به مخلوط پایه اجازه می دهد تا مقداری از مایع تخم مرغها و افزودنیها را به خود جذب کند. بعد از 5 دقیقه دقیقه به اضافه کردن آرام مخلوط پایه ادامه دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که مخلوط سفت شده و دیگر چنگال در آن حرکت نکند.

 

حال می بایست توسط دستانتان عمل اختلاط را انجام دهید. به آهستگی آرد را اضافه کنید و با دستهایتان به خوبی آنرا ورز دهید.

 

وقتیکه خمیر آماده شد آنرا بشکل گلوله درآورید. این کار را می توانید با دست یا لوازم مخصوص انجام دهید.

 

اگر شما وسیله رل کردن خمیرتان را ندارید می توانید بسادگی تکه ای کوچک از خمیر را کنده و آنرا بین دستانتان به شکل گلوله درآورید. شما می توانید ابزار گوناگونی را از فروشگاههای لوازم شیرینی فروشی مانند تفنگهای بیرون دهنده خمیر تهیه فرمایید که کمک می کند تا خمیر بشکل سوسیس تغییر شکل دهد. البته ابزارهایی نیز هستند که خمیرهای تغییر شکل یافته را بشکل گلوله درآورند اما در کشورمان یافت نمی شوند. بعد از اینکه خمیر را بشکل استوانه در آوردید آنگاه متناسب با قطر استوانه آنها را با چاقو برش دهید. یادتان نرود که قطر جوشانده ها در صید ماهی بسیار موثر است.

 

حال شما نیاز دارید تا گلوله ها را بجوشانید. آب را جوش آورده و در هر بار تنها 20 عدد جوشانده را در آب جوش قرار دهید.

 

بعد از اینکه طعمه ها حدود 2 دقیقه در آب جوشانده شدند آنها را از آب خارج کرده و بر روی پارچه یا حوله جهت خشک شدن بمدت نیم ساعت قرار دهید.

 

بعد از اینکه جوشانده ها خشک شدند آنها را در کیسه فریزر ریخته و تا هنگام استفاده از فریزر خارج نکنید.

 
 

برگرفته از :  http://www.fishing.ir

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent