امروز: جمعه، 20 تیر 1399

اشنايي با معرفی ماهی کفال

اشنايي با معرفی ماهی کفال Mullets

خانواده کفال ماهی شکلانماهیانی طویل هستند که معمولا سر پهن و پوزهای کند دارند. بدن به شکل استوانه‌ای بوده و یا کمی از دو پهلو فشرده شده‌است.چشم‌ها تا حدی به وسیله بافت چربی پوشیده شده‌است و دارای دهانی کوچک ، انتهایی و کمی تحتانی می‌باشند.دندان‌ها در این خانواده کوچک ، ضعیف و پنهان بوده و یا اینکه اصلا وجود ندارد. کفال ماهیان دارای دو باله پشتی جدا از هم هستند که شعا ع‌های سخت اولین باله پشتی آنها ۴ عدد می‌باشد.سطح پشتی بدن اینها به رنگ آبی یا سبز زیتونی و پهلوها و شکم نقره‌ای می‌باشد و غالبا ۹-۳ رگه طولی بر روی پشت ، پهلو و شکم انها دیده می‌شود.

 شرایط فیزیکو شیمیایی

این ماهی‌ها تحمل بالایی نسبت به تغییرات شوری دارند و به عبارتی یوری هالین می‌باشند.بچه این ماهیان گاهی به آبهای شیرین رود خانه‌ها وارد شده و مدت کوتاهی را در آبهای شیرین زندگی می‌کنند. اما نسبت به تغییرات درجه حرارت حساس بوده و همچنین قادر به نحمل میزان اکسیژن کمتراز ۲ میلی گرم در لیتر نیستند.

 زیستگاه

کفال ماهیان اندازه متوسط تا بزرگ دارند و در آبهای کرانه‌ای دریاها،خلیج‌ها و ابهای شیرین زندگی می‌کنند.

 گونه‌های مهم

کفال ماهیان دارای ۱۰۰ گونه‌اند که از آنها می‌توان به گونه‌های زیر اشاره نمود:

ماهی کفال:Mugil cephalus Linnaeus

کفال طلایی: Liza auratus

کفال پشت سبز: Liza dussumieri

کفال پوزه باریک: Liza saliens

کفال راه راه : Mugil cephalus

کفال لکه ابی : Valamugilseheli

 تغذیه

ماهی کفال صدف خوار می‌باشد و نیز از دتریت هاف کرم‌ها، حلزون‌ها، دو کفه‌ای‌ها، جلبک‌ها و مواد گیاهی و مواد پوسیده کف بستر تغذیه می‌کند . کفال ماهیان دارای یک سنگدان بسیار عضلانی و یک روده طویل بوده و جانوران و گیاهان را در سنگدان خود خرد می‌کنند.

تولید مثل

بیشتر گونه‌های کفال در دریا تخم ریزی می‌کنند اما گونه کفال سیاه به آب شیرین سازگاری پیدا کرده‌است . تخم ماهی کفال پلاژیک بوده و در آب شناور می‌باشد. تخم ریزی آنها در ماههای خرداد تا شهریور انجام می‌گیرد. تعداد تخم‌ها از ۱۰۰ تا ۷۰۰ هزار عدد متغیر است . دوره انکوباسیون تخم‌ها نیز ۲-۵روز به طول می‌انجامد.

نکاتی دیگر

كفال خاكستري ‏‎(Mugil cephalus)‎‏ متعلق به خانواده كفال ماهيان ‏‎(Mugilidae)‎‏ مي باشد. اين گونه توسط تورهاي پره وابزار صيد انتظاري در آبهاي ساحلي و خوريات استان هرمزگان صيد مي گرددآلودگي خليج‌فارس، عامل مرگ هزاران ماهي كفال

 آلودگي خليج‌فارس، عامل مرگ هزاران ماهي كفال

مرگ آبزیان بر اثر آلودگی

 

 

 

درحالي‌كه گزارش‌هاي دريافتي حاكي از آن است ،هزاران ماهي كفال در آب‌هاي ساحلي هرمزگان تلف شده‌اند.

مديركل محيط‌زيست استان هرمزگان می گوید:


 

بخش عمدهماهي‌هاي تلف شده از نوع گاريو و حدود 4 هزار قطعه بوده، علت مرگ اين ماهي‌ها درمؤسسه تحقيقات شيلات در دست بررسي است و قرار است تا پايان ارديبهشت ماه نتيجه اينبررسي‌ها اعلام شود.

ورود60 درصد فاضلاب‌هاي شهري به آب‌هاي ساحلي هرمزگان را درتلف شدن آبزيان مؤثر دانست: يكي از معضلات عمده زيست‌محيطي، راهيابيفاضلاب‌هاي شهري به درياست؛

به‌ويژه فاضلاب‌هايي كه در ارتفاعات و در خورها انباشته شده‌اند با بارندگي بهدريا راه مي‌يابند و از آنجايي كه ماهيان در فصل بهار و اوايل زمستان براي تخم ريزيبه آب‌هاي ساحلي و خورها روي مي‌آورند براثر اين آلودگي‌ها و مواد آلي موجود درفاضلاب‌ها تلف مي‌شوند. راهيابي فلزات سنگين ناشي از واحدهاي صنعتي و صنايع مزاحمشهري به خورها به اين تلفات دامن مي‌زند.

مديركل محيط‌زيستهرمزگانافزود: احداث شبكهفاضلاب شهري از سال 70 آغاز شده و براساس مصوبه سفر سوم استاني هيات دولت بهبندرعباس، وزارت نيرو موظف شده است تا پايان سال 1390 تصفيه خانه فاضلاب بندرعباسرا تكميل كند.

در حال حاضر 40 درصد از فاضلاب‌هاي شهر به تصفيه‌خانه راه مي‌يابداما شوري پساب ناشي از اين فاضلاب‌ها كه در نهايت در حجم عظيمي به دريا مي‌ريزدبسيار بالاست تا آنجا كه ميزان فسفات و مواد آلي موجود در اين پساب‌ها 100 برابراستاندارد است ؛ راهيابي اين ميزان فسفات و مواد آلي به خورها و دريا باعث مرگشماري از آبزيان مي‌شود.

مديركل محيط‌زيستهرمزگانپديده كشندقرمز در آب‌هايخليج‌فارستصريح كرد: رد تايد كشندقرمزسال گذشته در هر ليتر 50ميليون بود اما براساس پايش‌هاي دائمي و روزانهمحيط‌زيست، در حال حاضر، اين ميزان در هر ليتر 1000 دانه از نوع گونه بومي استبنابراين فعلا كشند قرمز زيستبوم‌هاي دريايي خليج‌فارس در محدوده هرمزگان را تهديدنمي‌كند.

مديركل محيط‌زيستهرمزگاندر باره مرگ نهنگي كه ماه گذشته در آب‌هاي ساحلي هرمزگان كشف شد،گفت: مرگ نهنگ‌ها ناشي از عوامل متعدد است؛ برخي مواقع بر اثر تصادم با شناورهاينفتي و تجاري زخمي مي‌شوند و به ساحل روي مي‌آورند كه اين زخم در نهايت به مرگ آنهامي‌انجامد.

در مواردي هم ديده شده، ‌نهنگ‌ها سيستم جهت يابي شان آسيب ديده و براثر همينآسيب ديدگي جان باخته‌اند. اما در مواردي هم نهنگ‌ها مثل دلفين‌ها گرفتار تورهايصيد صنعتي شده و زخمي مي‌شوند؛

از اين رو، براي رفع اين معضل با پيگيري‌هاي سازمان حفاظت محيط‌زيست،هشداردهنده‌هايي روي شناورهاي صيادي نصب مي‌شود، بدين‌ترتيب اين آبزيان ارزشمند بادريافت علائم هشداردهنده از تورهاي صنعتي دور شده، در امان خواهند ماند