انجمن ماهیگیری اصفهان فیشینگ

نسخه‌ی کامل: رودخانه ارس
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.

ارس (آراز)

ارس نام رودخانه ای نسبتأ پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته،از مرز ترکیه نخجوان،جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا می ریزد.

رودخانه ارس در سال 1813 میلادی و در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و روسیه برگذیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد.(متأسفانه)!

بعدها ایران و شوروی باهم سدی در ناحیه پلدشت به نام سد ارس بنا نمودند.

در حال حاضر سد خدا آفرین و سد قیزقلعه سی به صورت مشترک با جمهوری آذربایجان بر روی ارس احداث می شود.

بر روی ارس تا کنون پنج پل ساخته شده که عبارتند از:

پل آهن جلفا

شوسه جلفا

پل پلدشت در شهرستان ماکو

پل خدا آفرین در قره داغ

و پل نوروز در مرز ارمنستان.

این رود مهمترین و پرآب ترین رودخانه آذربایجان شرقی است.

رودخانه ارس از کوه بینگول داغ (هزار برکه) واقع در حوالی سرچشمه فرات در ترکیه سرچشمه گرفته و به سوی خاور روان میشود ودر نهایت به دریای خزر می ریزد.

درازای بخش مرزی این رود 475 کیلومتر و درازای سرتاسری رودخانه حدود 910 کیلومتر است.

رود ارس از شهرستان های ماکو، اهر، مرند و گرمی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل عبور می کند.

ارس یک رود دائمی و رودخانه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان می باشد.

ارس از دو شاخه مجزا یکی در ارمنستان و دیگری در ترکیه و سلسله جبال آرارات (آغری) تغذیه می شود که در محل زنگنه واقع و در منتهی الیه شمال باختری ایران به هم می رسند.

این منطقه مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان و ترکیه است.

پس از آن رودخانه ارس تا محلی به نام بهرام تپه،مرز مشترک بین سه کشور:ایران،آذربایجان و ارمنستان می باشد.

حوضه آبریز ارس جلگه پستی در نیمه شمالی استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل است و آب و هوای معتدلی نسبت به نیمه جنوبی این استان ها دارد.

بارش فراوان در این منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا،باعث ایجاد رودخانه های متعدد با دبی زیاد شده است.

برخی از این رودها سرشاخه های متعددی در کشورهای همجوار: (ترکیه،آذربایجان،ارمنستان) دارند و در نهایت به دریای خزر راه می یابند.

عرض رودخانه ارس در جلفا گاهی تا 200 متر و ارتفاع و عمق بستر آن به 2 تا 3 متر می رسد.

عریض ترین نقطه رودخانه در نزدیکی شهر جلفا می باشد که بیش از 200 متر عرض و بیش از 4 متر عمق دارد که می توان سومین رودخانه ایران از لحاظ قدرت آب تلقی کرد.

بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت در آن جریان دارد و مثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی کرد. ولی اگر قایق موتوردار باشد می توان از آن استفاده نمود.

رودخانه ارس که سرتاسر نوار شمال غربی کشور را سیراب می کند،در تمامی فصول سال پرآب است اما به دلیل مسائل زیست محیطی و تخم ریزی ماهی ها مجوز برای ماهیگیری در ایام خاصی از سال صادر میشود!

شهرهای: پلدشت،جلفا،سیه رود و سواحل حاشیه ای این شهرها بهترین نقاط برای ماهیگیری هستند که هر ساله در فصل تابستان قلابهای آویزان نشانگر حضور ورزشکاران و گاه خانواده های علاقه مند به ماهیگیری است.

ماهی های بومی موجود در این رودخانه عبارتند از:

سوف - کپور - زردپر - اسبله (گربه ماهی) - کپور نقره ای (فیتوفاگ) - ماش ماهی.

دل نوشته:

به دوستان عزیزی که می خواهند رکورد جالبی در آلبوم عکسشان ثبت کنند،پیشنهاد میکنم حتمأ سفری به این رودخانه همیشه زیبا داشته باشند.برای راحتی و راندمان بیشتر،بهتر است با ماهیگیری، که تجربه صید درارس را داشته یا یکی از افراد بومی به این منطقه بروید.

با سپاس از منابع:

ارس سرزمین زیبائیها

weblog themes by: themzha.com

و

ویکی پدیا،دانشنامه آزاد

[font]رود تاریخی ارس :[/font]
 
[font]اين رود مهم ترين و پرآب ترين رودخانه شمالی آذربايجان شرقي است. رودخانه ارس از كوه بينگول داغ (هزار بركه) واقع در حوالی سرچشمه فرات در ترکيه سرچشمه گرفته و به سوی خاور روان می شود و در نهايت به دريای خزر می ريزد. درازای بخش مرزی اين رود 475 كيلومتر و درازای سر تا سری رودخانه حدود 910 كيلومتراست. رود ارس از شهرستان های ماكو، اهر، مرند و گرمی در استان های آذربايجان شرقی و غربی و اردبيل عبور می كند. ارس يک رود دايمی و رودخانه مرزی ايران و جمهوری آذربايجان و ارمنستان می باشد. ارس از دو شاخه مجزا يكی در ارمنستان و ديگری در تركيه و سلسله جبال آرارات(آغري) تغذيه می شود كه در محل زنگنه واقع در منتهی اليه شمال باختری ايران به هم می رسند. اين منطقه، مرز مشترك ايران و جمهوری آذربايجان و تركيه است. پس از آن رودخانه ارس تا محلی به نام بهرام تپه مرز مشترك سه كشور ايران و آذربايجان و ارمنستان می باشد.حوضه آبريز ارس جلگه پستي در نيمه شمالي استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي و اردبيل است و آب و هواي معتدلي نسبت به نيمه جنوبي اين استانها دارد بارش فراوان در اين منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا باعث ايجاد رودخانه‌هاي متعدد با دبي (حجم آب در واحد زمان /Sec M3 ( زياد شده است. برخي از اين رودها سرشاخه‌هاي متعددي در کشورهاي همجوار (ترکيه- آذربايجان- ارمنستان) دارند و در نهايت به درياي خزر راه مي‌يابند.

عرض رودخانه ارس در جلفا گاهي تا 200متر و ارتفاع وعمق بستر آن به 2 تا 3 متر مي رسد. عريضترين نقطه رودخانه در نزديكي شهر جلفا ميباشد كه بيش از 200 متر عرض و بيش از 4 متر عمق دارد كه مي توان سومين رودخانه ايران از لحاظ قدرت آب تلقي كرد. بستر رودخانه ارس داراي شيب زيادي بوده كه آب با سرعت درآن جريان دارد و مثل رودهاي ديگر نمي توان بر روي آن قايقراني كرد ولي اگر قايق موتور دار باشد مي توان از آن استفاده نمود.رودخانه ارس كه سراسر نوار شمال غربي كشور را سيراب مي كند در تمام فصول سال پر آب است اما به دليل مسائل زيست محيطي و تخم ريزي ماهيها مجوز براي ماهيگيري در ايام خاصي از سال صادر مي شود. شهر هاي جلفا، پلدشت، سيه رود و سواحل حاشيه اي اين شهرها بهترين نقاط براي ماهيگيري هستندكه هر ساله در فصل تابستان قلابهاي آويزان نشانگر حضور ورزشكاران و گاه خانواده هاي علاقمند به ماهيگيري است.[/font]
 
[تصویر: lxx4fy5n8usezeu7kaue.jpg]
 
[تصویر: zth9gwlbo32jjot9x00r.jpg]
 
[تصویر: 6p5rkcexbx5ejipek83.jpg]
 
[تصویر: 54a5tt7lbtlt44e57jx2.jpg]
 
[تصویر: p0i2gqxfmwwhuqkm2n48.jpg]
 
[تصویر: a8w8hvti9k71a8b5z0s.jpg]
 
[تصویر: 7ajw7tnnud3ei7t71jjk.jpg]
 
[تصویر: gtj2u7ruhxi64d25ufyd.jpg]
 
[تصویر: 36mneqlhk572ci609axr.jpg]
 
[تصویر: wjbrvlopjpn2f6zm7103.jpg]
 
[تصویر: q1psk20ihmou1t4gdm8z.jpg]
 
[تصویر: 3trr8ckuwna3418ky2b.jpg]
 
[تصویر: meh72r831ik78z6xkf.jpg]
 
[تصویر: 5hq1cnaqyv60v7ojfhc.jpg]
 
[تصویر: oipwbvhqfkozehisg7tu.jpg]
 
[تصویر: n649s15blzmse14oevje.jpg]
[font]                           ارس [font]سرزمین [/font][font]زیبائیها[/font][/font]