انجمن ماهیگیری اصفهان فیشینگ

نسخه‌ی کامل: اشنایی با ماهی زردپر
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
اشنایی با ماهی زردپر


نام لاتين:Barbel
نام فارسي:زرد پر
نامهای محلي:سس ماهي-ماهي سيبيل -شیر ماهی
تغذيه :كليه حشرات و موجودات كف رودخانه و درياچه
بهترين زمان و نحوه صيد : ماهيگيري بوسيله طعمه هاي بزرگ,گوشتي و بودار در زمستان 

 

 
مشخصات:فيزيك بدني شبيه زيردريايي، باله هاي صورتی مايل به قرمز تشخيص اين نوع ماهي را بسيار آسان نموده است . تنها ماهي كه ممكن است با زرده پراشتباه گرفته شود،نوعي ماهي قنات با نام گاجن (Gudgeon) ميباشد .
البته زرده پرهاي هم اندازه اين ماهي ريزقنات كمتر به دام ماهيگيران مي افتند . اما بهترين روش تشخيص، وجود يك جفت سبيل گوشه دهان و يك جفت گوشه بيني اين ماهي است. اما در ماهي قنات تنها يك جفت سبيل كنار دهان يافت مي شود .

وجود اين سبيل ها در زرده پر باعث مي شود كه غذا را راحت تر پيدا كند. زرده پر همواره در بستر رودخانه زندگي مي كند. كناره هاي دهان زرده پر بسيار ضخيم مي باشد كه باعث جلوگيري از زخم شدن دهان زرده پر توسط سنگ ريزه هاي تيزي كه در بستر رودخانه هاست، مي شود .


اما موضوعي كه در مورد زرده پر شگفت انگيز مي باشد، اين است كه چشم هاي زرده پر نسبت به جثه اش بسيار كوچك بوده و در قسمت بالاي سر قرار گرفته كه اين موضوع براي اين ماهي كه از موجودات كف رودخانه تغذيه مي كند، مشكل آفرين است. اما زرده پر به خوبي از سبيل هاي كنار دهانش براي پيدا كردن و خوردن غذا استفاده مي كند و بيشتر به اين سبيل ها وابسته است تا به بينايي چشمانش. به همين دليل از بهترين زمانها براي صيد اين ماهي، شبها واستفاده از طعمه هاي گوشتي است .

 زيستگاه:  
زرده پر يك ماهي رودخانه اي است . گرچه اين ماهي به طور معمول در رودخانه هاي با آب سريع وجود دارد ولي اين ماهي رادر آب هاي آرام و عميق نيز مي توان يافت .

بهترين مكان براي يافتن زرده پر نزديك بوته ها - درختان آويزان وتنه درختاني که درآب موازي با جريان آب هستند مي باشد .


رفتاروعادات در تغذيه:
زرده پر به عنوان يك ماهي كه در كف آب  تغذيه مي كند شناخته شده است(کفخوار) . اين ماهي زماني كه دماي آب حدود 4 درجه سانتيگراد است بطور متناوب تغذيه مي كند . بيشتر وقت اين ماهي صرف گشتن دنبال حشرات در سنگ ريزه هاي كف رودخانه سپري مي شود .

      

                
[تصویر:  420908_0z4QBfy9.jpg]

زرده پرها به راحتي توسط ماهيگيران مجبور به خوردن طعمه مي شوند به خصوص زمانيكه تعداد طعمه هاي استفاده شده زياد ميشود. براي صيد اين ماهي از طعمه هايي نظيرلاروهاي حشره ، كرم هاي خاكي ، دانه هاي شيرين.جگر.ملخ و ... استفاده مي شود. آن ها همچنين به گوشت و طعمه هاي گوشتي بسيار علاقمند هستند و هم در روز و هم در شب به راحتي تغذيه مي كنند . زرد پر با استفاده از بو و لامسه خود در شب به راحتي تغذيه مي كنند. آب هاي گرم فصل زمستان بهترين شرايط براي صيد اين ماهي مي باشد

 
آشنایی با ماهی زردپر و روش های صید آن

 

ماهی زردپر با نامهای دیگری از جمله اورنج، ترنج، دولنج و سبیل خوانده می شود.

این ماهی توجه خیلی از ماهیگیران را به خود جلب کرده است.

ماهی زردپر یک ماهی به خصوص و ظاهرا منزوی است.

 

[تصویر:  508668_X9TbGaMZ.jpg]

 

این ماهی دارای بدنی نرم و نسبتا چاق و کشیده است، فلسهایش(پولکها) نسبتا ریز است، دو جفت سبیلک یک جفت در گوشه دهان و یک جفت در گوشه بینی اش قرار دارد، دهانش شیپوری و گشاد است و در زیر سرش قرار گرفته ، زیر شکمش در بعضی از مناطق زرد یکدست است و در بعضی مناطق سفید یکدست است. رنگ بدنش با خطی ناملموس به دو رنگ تیره و پایین روشن تقسیم شده است.

ماهی زردپر یک ماهی کاملا کفزی است و همیشه در کف آب مشفول تغذیه جانوران و حشرات در لا به لای سنگها کف آب است.

ماهی زردپر به وزنی معادل 15 کیلو گرم و طولی به معادل یک متر می رسد.

فصل تخم ریزی این ماهی در اوایل بهار است و در بین سنگهایکف آب تخم ریزی می کند.

ماهی زردپر از حشرات و جانوران ریز کف آب تغذیه میکند و معمولا این ماهی هم در قسمتهای تند آب دیده می شود و هم در قسمتهایی از آب که آب آرام و راکد است یافت می شود.

بهترین طعمه های مورد استفاده برای صید ماهی زردپر کرم خاکی ، دل مرغ و بچه ماهی هستند.

در فصل بهار بهترین طعمه کرم خاکی است و در فصل پاییز خمیر و دل مرغ بسیار مناسب است.
ماهی های زردپر رشد یافته از بچه ماهی هم تغذیه می کنند.
برای صید این ماهی باید از روش زیرآبی و انتظاری استفاده کرد چون این ماهی کفزی است و همیشه در کف آب به دنبال طعمه می گردد.

هنگامی  که ماهی زردپر به قلاب می افتد شانس موفقیت در صید خیلی بالا است چون این ماهی تقلای زیادی نمی کند و همانند ماهی های شکاری دیگر جنگنجو نیست.

بهترین فصلهای صید این ماهی اول بهار و اول پاییز است.

ماهی زردپر طعمه را می بلعد و اگر قلاب ما تیز باشد صد در صد این ماهی خود به خود گرفته  می شود. قلابهای ساقه بلند و ساقه کوتاه هر دو برای صید زردپر مناسب هستند. حتما باید از قلابهای تیز استفاده کنیم و زمانی که طعمه را به قلاب نصب می کنید، سعی کنید تیزی قلاب بیرون نباشد چون این ماهی در صورت لمس تیزی قلاب دیگر نزدیک آن نخواهد شد.

برای صید این ماهی باید اندکی دقت و صبر داشت. این ماهی همیشه قابل صید نیست اما گاهی اتفاق می افتد که در یک جلسه ماهیگیری چند ماهی زردپر در اندازه های مختلف صید کنیم.

 

[تصویر:  508668_agl0OZWX.jpg]