انجمن ماهیگیری اصفهان فیشینگ

نسخه‌ی کامل: نکاتی پیرامون نگهداری ماهی قرمز عید نوروز (گلدفیش)
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
نکاتی پیرامون نگهداری ماهی قرمز عید نوروز (گلدفیش)
[تصویر:  800px_Baotuspring_goldfish_2008_09_14.jpg]
گلدفیشها متعلق به خانواده کپور ماهیهان هستن و از قرنها پیش در کشور چین طی فرایند اصلاح نژاد به گونه ها و زیرمجموعه های زیبا  با تنوع  رنگ و شکل امروزی پدیدار شدن! گلدفیشها به خاطر مقاوم بودن و سازگاری بالا در محیطهای کوچک و همچنین شکل فانتزی و رنگ جذابی که دارند از محبوبیت خاصی در دنیا برخوردارن و این بهونه ای شده برای انتقال این ماهی دوست داشتنی به تنگ های کوچک شیشه ای که حکم سلول انفرادی رو واسه این ماهی نگون بخت داره!
تا اونجایی که من میدونم در فرهنگ باستانی ما ایرانی ها و سفره هفت سین اجدادمون خبری از ماهی قرمز نبود اما در فرهنگ معاصرمون ماهی قرمز نوروز تبدیل شده به یکی از رکن های اصلی سفره هفت سین! البته من مخالف این قضیه نیستم و خاطرات شیرین زیادی از خرید ماهی عید نوروز در گذشته داشتم که نهایتا" با مرگ ماهی بیچاره به خاطره تلخ تبدیل شده! دوستانی که ماهی قرمز عید نوروز میخرن لطفا" به نکات زیر توجه کنن:
1.هنگام خرید ماهی حتما" دقت کنین ماهی انتخابیتون عاری از هر گونه قارچ زدگی یا بیماری شایع گلدفیشها که دم خوره است باشه! ماهی سالم دارای باله هایی صاف ،دمی کشیده و پولکهای کامل و براقه! پس اولین گام برای نگهداری هر موجود زنده ای انتخاب صحیح اولیه ست!
2.درسته گلدفیشها میتونن در شرایط سخت و محیطهای کوچک مدتی رو زنده بمونن ولی این دلیل نمیشه شما اونارو در هر ظرف نامناسبی نگهدارین حدالامکان اگه میخواین ماهی رو توی تنگ نگهدارین تنگی رو انتخاب کنین که حداقل 3 لیتر آب گنجایش داشته باشه! خودتون رو بذارین جای اون ماهی بعد یه ظرف مناسب انتخاب کنین! ته تنگتون هم میتونین از سنگ ریزه یا ماسه آکواریوم استفاده کنین چون ماهی ها به پمپاژ  بستر علاقه زیادی دارن و واسه سرگرمیشون خوبه!
3.قبل از انتقال ماهی ها به تنگ ماهیهاتون رو در شرایط محیط مورد انتقالتون قرار بدین تا دمای آب کیسه حاوی ماهیها با دمای اون محیط یکی بشه! نکته بعدی آب مورد استفادتونه که چون آب تصفیه شده ی شهریه باید  از24 ساعت قبل در همون محیط قرار بگیره تا هم کلر آبش بپره هم با دمای محیط یکسان بشه!یه مقدار کمی هم نمک به آب اضافه کنین حدود نصف قاشق چایخوری واسه 3 لیتر آب.
[تصویر:  Red_Cap_Oranda.jpg]
4.بعضی از آدما به علت نادانی مفرط به ماهی ها غذا نمیدن و فکر میکنن ماهی بیچاره نیازی به غذا خوردن نداره! بعضی ها هم اونقدر به ماهی ها غذا میدن که آب ماهی رو مسموم میکنن فکر میکنن هر چقدر غذا بهشون بیشتر بدن ، بیشتر حال میکنن و ماهیها رو در نهایت با حماقتشون میکشن!در چین به روش سنتی از دور ریز آشپزخونه و بخصوص برنج پخته شده برای تغذیه ماهی های گلدفیش استفاده میکنن ولی شما بهتره از غذاهای حاضری و بسته بندی شده ی مخصوص ماهی موجود در بازار استفاده کنین که مناسبتره! برای تغذیه ماهی ها دو یا سه نوبت رو در ساعات معینی مشخص کنین تا ماهیها به اون ساعتها عادت کنن! پس هر موقع که عشقتون کشید به ماهی غذا ندین!
5.تعویض آب ماهی ها از نکات کلیدی نگهداری گلدفیشهاست! با جمع شدن فضولات و پس مانده غذایی ماهیها اولا" غلظت مواد مضر درآب افزایش پیدا میکنه که باعث مسمومیت ماهیها میشه! دوما"محیط برای تکثیر سریع باکتریهای بیماری زا مهیا میشه که در نهایت باعث بیماری و مرگ ماهیهاتون میشه! پس در تعویض به موقع آب تنگتون سهل انگاری نکنین به خصوص اگه تنگتون کوچیکه! فقط آب باید 24 ساعت همون طوری که قبلا" اشاره کردم بمونه چون کلر برای ماهیها کشنده ست!
[تصویر:  0060_0911_1112_0720_Boy_Holding_A_Sad_Go..._image.jpg]
6.از تماس دستتون با ماهی ها اجتناب کنین چون  با این کار شما میتونین حامل باکتری یا میکروبی بیماری زا به ماهی ها باشین یا برعکس!بهتره برای گرفتن و انتقال ماهی ها از تور دستی آکواریوم در سایز مناسب استفاده کنین!
7.از قرار دادن تنگ ماهی ها در نقاط تاریک یا معرض تابش مستقیم نور خورشید خوداری کنین! سعی کنین ماهیها رو در مقابل شوکهای ناگهانی یا ارتعاشی محیطی محافظت کنین، یادتون باشه نه تنها ماهی ها بلکه اکثر موجودات مثل ما انسانها حس دارن و  اتفاقات پیرامون و شرایط محیطیشون رو کاملا" احساس میکنن!
8.بعد از تموم شدن مراسم و ایام عید نوروز حدالامکان ماهیها رو به ظروف بزرگتر یا آکواریوم ویا حوض حیاطتون انتقال بدین،دوستان توجه داشته باشین که هرگز ماهیها رو در محیطهای طبیعی مثل رودخونه ها ،تالاب ها،یاسدها رها نکنین! به دو دلیل اول به خاطر احتمال انتقال عوامل بیماریزا و انگلهای شایع این ماهیها به محیط طبیعی و ماهی های بومی ساکن در اون منطقه!دوم اینکه عموما" چون این ماهی ها قدرت سازگاری بالایی دارن سریع در این محیطها رشد کرده و شروع به تکثیر میکنن که متاسفانه اسپرم نر این ماهیها در غشای تخم سایر ماهی ها نفوذ میکنه و باعث اختلال ژنتیکی و یا تخریب تخم گونه های با ارزش بومی اون منطقه میشن!!!پس خواهشا" اگه دیدین کسی از روی نا آگاهی داره اینکارو میکنه نسبت به پیامد مخرب و زیانبار عملش آگاهش کنین تا منصرف بشه!
با آرزوی سالی پر فروغ و پر بار توام با صلح و شادی و آرامش برای همه موجودات ساکن روی کره زمین.
نمک چرا ؟؟؟؟؟؟
حداکثر استفاده نمک در اب1گرم در3لیتر