انجمن ماهیگیری اصفهان فیشینگ

نسخه‌ی کامل: پاسخ به سوالات مطرح شده پیرامون صید ماهی کپور
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3
پاسخ به سوالات مطرح شده پیرامون صید ماهی کپور

[تصویر:  Photo0242.jpg]
عکس کپور صید شده از سد ارس  به وزن 17 کیلوگرم توسط تورکشهای بی انصاف در بازار جنب سد ارس


دوستان عزیز در این پست سعی میکنم به عمده سوالات مطرح شده در مورد انتخاب و تهیه طعمه مناسب جهت صید ماهی کپور پاسخ  مناسبی بدم و به دلایل عدم موفقیت در صید این ماهی بپردازم!
قبل از هر چیز ماهیگیران عزیز دقت داشته باشن که هیچ وقت شرایط ، متد و شگردهای بکار رفته در کشورهای اروپایی با کشور ما قابل قیاس نیست ! چون شرایط محیطی و فرهنگ یکسان نداریم! ماهی های کپور ساکن در این کشورها به مرور و طی زمان معینی آماده صید شدن! واگه این ماهیگیرها میتونن با بویله های متنوعی اقدام به صید ترفه هایی با وزن بالا بکنن مطمئن باشین برنامه ریزی هدفمندی واسه تحقق این امر داشتن!!!
راستش رو بخوان در شرایط فعلی در کشور ما سیستم های رایج بکار رفته در کشورهای پیشرفته کارساز نیست و این بخاطر نکاتیه که مطرح میکنم!!!!!!!!!!!!
1.ماهیگیرای ما هنوز درک کاملی از نحوه تغذیه ،رفتارشناسی و  اصول طعمه پاشی ماهی کپور ندارن! برای مثال واسه طعمه پاشی از جو یا ذرت تخمیر شده استفاده میکنن ولی برای طعمه هدف از بویله با خمیر استفاده میکنن! یا اصلا" عمق مناسب طعمه پاشی رو نمی دونن یا در انتخاب محل مناسب طعمه پاشی اشتباه میکنن !یا عمدتا" شناخت کافی در مورد مواد موثر در طعمه پاشی ندارن!  اکثر دوستان فکر میکنن با یکی دو بار طعمه پاشی میتونن ماهی رو به سمت طعمه هدف بکشونن!دوستان عزیز باید دقت کنن که اولا" طعمه پاشی باید طبق برنامه ی دوره ای خاصی اجرا بشه و حداقل یکسال طول میکشه تا ماهی های ساکن در محل مورد نظر به تغذیه از مواد طعمه پاشی شما و بویله های هدف عادت کنن!!!
توجه داشته باشین که فقط زمانی شما موفق به صید ماهی مورد نظرتون میشین که ماهی با اطمینان طعمه هدف شما رو همراه قلاب به دهن بگیره و حرکت کنه! یا اصطلاحا" نوک بزنه ! این امر زمانی محقق میشه که ماهی مورد نظر از قبل شناخت کافی نسبت به طعمه شما داشته باشه و طعمه برای ماهی گنگ و ناشناخته نباشه!این امر بستگی به صبر و تلاش و برنامه ریزی دقیق شما داره و شک نکنین اگه این برنامه رو درست اجرا نکنین هرگز موفق به صید ماهی بزرگ  نخواهید شد!!!
2.تور کشی و بستن دام بزرگترین چالش ماهیگیران ورزشیه! متاسفانه به علت فقر فرهنگ عمومی و عدم  حس مسولیت پذیری در کشور ما نمیشه برنامه ریزی مناسبی در سدها و تالابها نمود ! چون ایجاد استرس بوسیله تورکشها از یک طرف و جمع کردن مداوم ماهی های بزرگ توسط این تورها از طرف دیگه عملا" ما رو از صید رویایی که مدنظرمونه دور میکنه!!!
3.در کشور ما باز هم بعلت فقر فرهنگی بستر اکثر منابع آبی آلوده بوده و زباله و نخاله به طرز وحشتناکی به وفور در بستر آبها قابل رویته!!!!!! علاوه بر این اکثر سدهای ما بستر ناهموار و سنگلاخی و بعضا" درختان غرق در آب دارن که سیستم  ریسه کف خواب رو خود به خود منسوخ میکنه! بنابراین اکثر دوستان برای رفع این نقیصه از دو یا سه انشعاب فرعی بالاتر از بستر و وزنه بهره میگیرن که با توجه به رفتار و شیوه تغذیه ماهی کپور که بستر آب رو پمپاژ میکنه این روش هیچگاه کارایی ریسه ی کف خواب رو نخواهد داشت!!!
4.در کشور ما اکثر ماهیگیران  به روش بگیرو رها کن اعتقادی ندارن و بیشتر به روش بگیرو کباب کن اعتقاد دارن !!!و با توجه به عدم پشتیبانی ادارات محیط زیست و کشاورزی و شیلات در تامین بچه ماهی این حوزه ها و عدم آینده نگری همه ی ما ایرانیان صید ماهی کپور بالای یک کیلوگرم در آبهای داخل کشور واقعا" هنره!!!
سلام ممنون میشم که اندازه ی کپوررا مشخس کنید
اقا مهدی کپور مشخصه بزرگه حالا 17 کیلو ممکنه نباشه
اگر یه جسمی که اندازش را میدونیم (مثلا بطری نوشابه ) کنارش بود میشد از روی ان
اندازه ماهی را در ذهن تجسم کرد
ولی اینطوری زیاد مشخص نیست چند کیلو است
10کیلو
چه گیری دادی به وزن این ماهی Big Grin
 
صفحه‌ها: 1 2 3