پاسخ جدید 
امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 1.5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
اموزش ماهیگیری به روش فیدر
#1
 
اموزش ماهیگیری به روش فیدر
از فيدر چه مي دانيم؟ مطمئنا با شنيدن فيدر ياد سبدهاي كوچك طعمه پاش خواهيم افتاد اما ماجرا فقط اين نيست ...
[تصویر: 1.jpg]
ماهیگیری به سبک فیدر كه يكي از روش هاي كف خواب (يا لجرينگ) مي باشد، نوعی روش جهت ارائه طعمه در بستر آب در فواصل نزدیک یا نه چندان دور برای صید ماهیهائی است که از بستر (کف) آب تغذیه می‌کنند که اصطلاحا به این ماهیها کفخوار هم میگویند مانند کپور، سیم، کولمه، لای ماهی،  زردپر و در گونه هاي دريايي مثل كفال و ... که اکثرا" جزو خانواده کپور ماهیان می باشند. این روش را می توان در رودخانه ها، کانالها، آب بندها و دریاچه ها و تالابها استفاده کرد. به طور کلی این روش مکمل روش شناوری میباشد تصور کنید که میخواهید به یک دریاچه برای ماهیگیری بروید، شما وقتي روش شناوری را انتخاب مي كنيد كه يا در كف آب، گير زيادي وجود داشته باشد و يا قصد صيد ماهیهايي که در سطح آب تغذیه می کنند را داشته باشيد.
[تصویر: 2.jpg][تصویر: 3.jpg]
دراین سبک ماهیگیری نیاز به یکسری از تجهیزات و لوازم  خواهید داشت، که در زیر به آن اشاره می کنیم:
1- چوب : تنوع فراوانی از چوبهای فیدر وجود دارد که بر اساس طول و وزن پرتاب میتوانید برای محل ماهیگیری خود انتخاب نمائید اما به صورت کلی این نوع چوبها به دو گروه  1- چوبهای فیدر(feeder) و  2- چوبهای پایکر (picker) تقسیم می شوند. گروه اول یعنی چوبهای فیدر؛ طول این چوبها از 3.60 تا 4.20 متر با وزن پرتاب بالاتر که برای مکانهائی که نیاز به پرتاب بلندتر داریم کاربرد دارند. گروه دوم که چوبهای پایکر نام دارند؛ طول این چوبها بین 2.40 تا 3.30 متر با وزن پرتاب پائینتر که بر عکس چوبهای گروه اول برای مکانهائی که نیاز به پرتاب کوتاهتر داریم مانند رودخونه ها و کانالهای  باریک کاربرد دارند. از دیگر مشخصه هاي بارز این چوبها، داشتن دو تا چهار  بخش یا تیکه در قسمت انتهائی چوب است که هر کدام داری وزن پرتاب متفاوتی هستند که بر اساس وزن طعمه پاش و برد پرتاب، نقش مهمی ایفا می کنند. اگر دقت کرده باشید در تمامی این چوبها دو چیز مشترک وجود دارد: اول تعداد زیاد حلقه و دوم ضخامت بسیار کم در انتها، در مورد اول تعداد زیاد حلقه به این دلیل می باشد که بتواند فشار وارده را در کل چوب تقسیم کند و مورد دوم برای افزایش حساسیت نسبت به تشخیص نوک زدن ماهی به طعمه و حداقل احساس مقاومت از طرف ماهی مخصوصا  ماهی های باهوش و هوشیار. 
[تصویر: 4.jpg]

 در زیر برای آشنائی بیشتر تصویر این چوبها رو قرار داده ام .
چوب فیدر(Feeder)
[تصویر: 6.jpg]

چوب پایکر (Picker)
 [تصویر: 7.jpg]

2- چرخ: معمولاچرخ مناسب برای این سیستم بر اساس چوبی که دارید انتخاب می شود، ولی معمولا از نظر سایز چرخهای سایز 2500 تا 4000 مناسب می‌باشند. اسپول کم عمق یا  Shallow برای گنجایش کمتر نخ و  در صورت امکان مجهز بودن به سیستم بیت رانر از ویژگیهای دیگری است که می تواند یک چرخ فیدر داشته باشد.
3- نخ: مناسبترین نخ برای این تکنیک ماهیگیری نخ های مونو فلامنت بین سایز 0.20 تا 0.25  میباشد و رنگ نخ اهمیت زیادی در صید دارد و به دلیل استتار با بستر آب، سعی کنید از رنگهای تیره مانند خاكستري، سبز تیره و قهوه ای یا ارغوانی تیره استفاده کنید و برای نخ لیدر می‌بایست حداقل یک شماره باریکتر نسبت به نخ اصلی در نظر گرفت، پیشنهاد می شود از نخهای فلوروکربن استفاده کنید و طول آن نسبت به شرایط معمولا بین 20 تا 50 سانتیمتر مناسب می باشد.
  4- طعمه پاش: طعمه پاش کاربرد مشخصی دارد و كار آن ارائه طعمه میدانی جهت جذب ماهی به طعمه اصلی می‌باشد. طعمه پاشها اشکال و تنوع متفاوتی دارند مانند: فنری، قفسی، Method  و ...
[تصویر: Method-feeders.jpg]


[تصویر: 9.jpg]
[تصویر: 10.jpg]
5- دو راهی و هرزگرد: در ماهیگیری جهت جلوگیری از پیچش نخ کاربرد دارند، اشکال و تنوع فراوانی دارند ، به طور خلاصه رنگ تیره و اندازه متناسب با نخ اصلی و لیدر میتواند گزینه خوبی برای شما باشد.

[تصویر: 11.jpg]
نکته: معمولا در ایران از هرزگردهای بزرگتر از نیاز واقعی استفاده می شود. اشتباه بزرگی که ماهیهای بزرگتر و باهوش متوجه آن شده و احساس خطر میکنند.
6- قلاب: از نظر ساختار ظاهری قلابها بر اساس نوع ماهی و طعمه ای که می‌خواهید استفاده کنید دسته بندی می‌شوند؛ مثلا برای کپور از قلابهای پایه کوتاه و برای استفاده از کرم خاکی از قلابهای پایه بلند پشت خاردار استفاده می شود . سایز قلاب هم از اهمیت بالائی برخوردار بوده و بر پایه تجربه شخصی قلاب سایز 10 و12 گزینه های خوبی هستند. البته تیز بودن قلاب، رنگ و جنس قلاب از اهمیت خاصي برخوردار می باشد.
 [تصویر: 12.jpg]

7- پایه : تک پایه، سه پایه و در صورت فراهم بودن پایه پد گزینه های هستند که میتوان استفاده کرد. البته به صورت اصولی  Set box وسیله کاربردی تری است ولی بدلیل شرایط اقتصادی و محدود بودن تجهیزات ماهیگیری میتوانید خودتان وسیله مناسبی را فراهم نمائید.[تصویر: 13.jpg]
[تصویر: 14.jpg]


[تصویر: 15.jpg]
[تصویر: 16.jpg]
حال دو سئوال به ذهن شما می رسد:
اول: چرا از این روش استفاده کنیم؟ مگر روش انشعابی که بسیار مرسوم تر است، چه ايرادي دارد؟
دوم: این روش شباهت زیادی با سیستم صید کپور با پایه پد و لوازم خاص آن دارد پس تفاوت آن با این سیستم در چیست؟
خب در جواب سئوال اول این روش بدلیل ظرافتها و نکاتی که طی سالیان متمادی به تکامل رسیده مسلما بهتر از روش انشعابی می‌باشد. خوب بنده به مواردی در زیر اشاره می‌کنم نظر با خودتان
1- حساسیت بالاي سر چوب نسبت به تشخیص نوک زدن ماهی به طعمه، حتی ماهی های کوچک و ماهی های محتاط
2-در این سیستم نخ در کف بستر قرار می گیرد و کمتر در دید و برخورد به بدن ماهی می باشد.
3- استفاده از طعمه پاش برای طعمه میدانی: برای همه ثابت شده که استفاده از طعمه میدانی در اطراف طعمه اصلی، چقدر در صید تاثیر بسزائی دارد
4-نحوه ارائه طعمه در این روش، باعث می شود ماهی راحتتر از طعمه شما تغذیه کرده و به دام بیافتد.
5- لذت صید حتی ماهیهای کوچک با این سیستم  
       6-ماهیگیری ورزشی: در این روش شما چون از قلاب کوچکتری استفاده میکنید آسیب کمتری به ماهی وارد می کنید همچنين استفاده از ريسه مويي باعث مي شود قلاب به جلوي دهان ماهي گير كند و با هدايت درست ماهي، آسيب جزئي وارد نمايد.
اما در پاسخ به سئوال دوم، خیلی مختصر و ساده عرض می‌کنم: از روش فیدر، برای صید ماهیهای کوچک مثلا از حدود 300  گرم الي ماهيهاي بزرگ تا 6 کیلو، استفاده مي كنيم، البته نه اینکه اگر ماهی بزرگتر هم بود شما موفق نشید كه ماهی را بیرون بیاوريد، بلکه این مهارت شماست که مي‌توانيد حتی تروفه‌های بزرگ رو به سمت چاک هدایت کنید كه اين امر مسلما با تجربه بدست خواهد آمد در حالیکه در سیستم صید کپور با پایه پد و لوازم آن، شما برای صید ماهیهای درشت و هیولا اقدام می‌کنید و صید ماهیهای کوچک دیگر برای شما لذتی ندارد.
[تصویر: 17.jpg]


[تصویر: final.jpg]
سخن آخر: دوستان گرامی، مطالبی که خدمتتان ارائه شد بر اساس تجربیات این حقیر بوده و امیدوارم که مورد توجه شما سروران گرامی قرار گرفته باشد. امید است با نظرات، انتقادات و راهنمائی شما دوستان، مقاله دقيق تر و كامل تر گردد.
با احترام - علي افشار


 با تشكر از جناب افشار، منتظر نظرات تكميلي دوستان هستيم.
منبع : http://floatfishing.blogfa.com/post/11
با تشکر

پاسخ
#2
یکی از ساده ترین و موثرترین انواع ریسه برای صید ماهی کپور و سیم و کاراس و همچنین ماهیهایی مثل زردپر ریسه فیدر میباشد که همانطور که در عکس می بینید این ریسه شباهت بسیار زیادی به ریسه های معمول کپور دارد با یک تفاوت که در این ریسه به جای سرب از مخزن مخصوص طعمه یا وزنه هایی استفاده میشود که (با توکه به شکل خاص خود ) قابلیت طعمه پخش کن را دارند یعنی خمیر یا پودر میکس مخصوص طعمه پاشی را به آن چسبانده یا داخل آن ریخته و آن را به داخل آب پرتاب میکنیم . این نوع از ریسه ها به دلیل اینکه همراه خود مقدار زیادی طعمه با اسانس را همراه دارند بیشتر از انواع دیگر ماهی را به خود جذب میکنند (یکی از مسائل مهم در ماهیگیری بوی طعمه در آب میباشد) . البته برای پرکردن این نوع از مخازن شما میتوانید از ماگوت و یا کرم خاکی بر روی قلاب یا داخل آن استفاده نمایید . در آخر برای این سبک ماهیگیری بهتر این است که از چوبهای مخصوص این نوع ماهیگیری که به نام فیدر هم در بازار موجود هستند استفاده نمایید .
[تصویر: feedersdiagram-300x256.jpg]ریسه فیدر
[تصویر: feeder-300x200.jpg]ریسه فیدر
[تصویر: 49-22001_1-175x300.jpg]مخزن طعمه
[تصویر: 49-27001_1.jpg]
پاسخ
پاسخ جدید 


لطفاً توجه داشته باشید که ارسال‌های جدیدی که در این انجمن ثبت می‌شوند، ابتدا باید توسط یکی از مدیران تأیید شوند و پس از تأیید مدیر، قابل دیدن خواهند بود.
[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در این کادر بنویسید.
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان