پاسخ جدید 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
روش ماهیگیری ترولینگ در آبهای شور
#1
روش ماهیگیری ترولینگ در آبهای شور
 [تصویر: 139.jpg]


ترولینگ در لغت به معنای ماهیگیری با حرکت قایق و از عقب آن می باشد. ترولینگ در واقع روش ماهیگیری است که در آن با استفاده از طعمه از قبیل طعمه های مصنوعی، طعمه های مرده یا زنده که به دنبال نخ ماهیگیری در میان یا سطح آب کشیده می شود، اطلاق می گردد. معمولأ در روش ترولینگ حرکت قایق با سرعتی مشخص نسبت به نوع صید در عمقهای متفاوت می باشد.


[تصویر: 229.jpg]
 
از این روش می توان برای صید ماهیانی چون انواع تن، مارلین ها، کوسه ماهیها، شیر ماهی، باراکودا (چنگو)، جاش، هامور، سوف نیل و دیگر ماهیان شکاری آبهای شور و شیرین استفاده نمود. 
 
[تصویر: 524.jpg]


[تصویر: 5.1.jpg] 
چون در هنگام انجام روش ترولینگ نیاز است تا با سرعت کم و آهسته حرکت نمود لذا به نظر می آید که استفاده از موتورهای مخصوص ترولینگ (Trolling Motor) بسیار موثرتر باشد ولی صد در صد الزامی نیست ولی استفاده از چوب های مخصوص ترولینگ الزامی میباشد.
[تصویر: 427.jpg]
 
اغلب هنگام ترولینگ، ماهیگیر طعمه مصنوعی ای را که بدنه آن نرم یا سخت می باشد را به آب انداخته و شناور با حرکت کند و آهسته رو بجلو حرکت می نماید. او به طعمه اجازه می دهد با آزاد کردن کلاج چرخ، از قایق فاصله یابد. هنگامی که این فاصله به حدود 50 متر رسید ماهیگیر کلاج چرخ را به اندازه ای که در اثر ضربه ناگهانی ماهی نخ آسیب نبیند آن را سفت می کند و بسته به نوع طعمه مورد استفاده به پشت قایق در سطح یا زیر آن در عمق مشخص کشیده می شود.
[تصویر: 327.jpg]


 لازم بذکر است که فاصله 50 متر معمولأ برای قایقهای با موتور مخصوص و کم صدا می باشد. حال اگر از موتور های صدادار استفاده می نمایید بهتر است این فاصله را افزایش دهید ولی از 100 متر در قایقهای کوچک تجاوز نشود چراکه دامنه حرکت طعمه مصنوعی در زیر آب بیشتر شده و لذا امکان در هم گره خوردن طعمه های مجاور خصوصأ در شناورهای کوچک به وجود می آید.
 جهت یاد آوری عرض می نمایم که طعمه های مصنوعی که در روش ترولینگ استفاده می شوند معمولأ با نام Salt Water معروف می باشند و بهتر است از طعمه های مصنوعی ای که در آبهای شیرین کاربرد دارد استفاده نگردد چراکه قلابها و اتصالات این طعمه ها در اثر برخورد با آب شور (خصوصأ در خلیج فارس که شورترین آب دریاهای آزاد را دارد) سولفاته شده و از بین می روند یا مقاومت آنها کاهش می یابد.
[تصویر: 4.1.jpg]
 
چوبهای مورد استفاده در روش ترولینگ مخصوص صید ماهی از روی شناور طراحی شده اند. بهترین گزینه چوبها، چوبهای گرافیتی هستند که طول آنها حدود 180 تا 240 سانتیمتر باشد.
[تصویر: LegacyTroll80A.jpg]
چرخهای به کار رفته بسته به نوع و اندازه صید معمولأ از نوع بایت کاستینگ، مولتی پلیر و اسپول ثابت می باشند.
[تصویر: 2011010806251848823_175650500.jpg]
همچنین نخهای مورد استفاده بسته به نوع و سایز ماهی بین 0.40 تا 3.00 میلیمتر قطر متغیرند و قدرت نخها بر حسب پوند می باشند و معمولأ از نوع نایلونی مونوفیلامنت مخصوص آبهای شور می باشند. (تناسب نخ و چوب ماهیگیری بسیار مهم می باشد. بر روی چوبهای مخصوص ترولینگ قدرت چوب بر حسب توان نخی است که بر روی آن به کار می رود.) طعمه های مصنوعی همان طعمه هایی است که در روش اسپین به کار می رود ولی در سایز بزرگ. طعمه های مصنوعی با بدنه سخت بهمراه هرزه گرد بزرگ (اندازه آن به عمق شنای طعمه بستگی دارد) به علاوه لیدر فولادی روکش دار حدود 50 سانتیمتر، بهترین گزینه ای است که برای صید ماهی های بزرگ ساکن اعماق می توان استفاده نمود.
 
سرعت قایق یا شناور بسته به نوع صید متفاوت می باشد. ماهیهایی همچون کوسه، هامور و جاش که از سرعت بالایی برخوردار نیستند تمایل به دنبال کردن طعمه های مصنوعی و طبیعی ای دارند که با سرعت کم حرکت می کنند. اما ماهیهایی همچون تن ها، مارلین ها، شیر ماهی، جت و غیره به سرعت بیشتری جهت تحریک شدن و حمله به طعمه را دارند.
معمولأ سرعت شناورها بسته به آنچیزی که در فوق ذکر گردید بین 3 تا 11 گره دریایی متفاوت می باشد و یکی از فاکتورهای بسیار مهم در صید است که بی توجهی به آن باعث عدم موفقیت خواهد شد. یادمان نرود هنگامی که ماهی به قلاب افتاد به هیچ عنوان نباید قایق را از حرکت ایستاند چراکه ماهی به عمق رفته و بیرون آوردن آن را بسیار مشکل می کند. لذا پیشنهاد می شود با همان سرعت یا کمی کمتر اقدام به پمپ کردن ماهی نمایید.
 
اگر تا کنون به هر دلیلی موفق به انجام این روش نشده اید به شما توصیه می کنم تا حتمأ آن را برای یکبار هم که شده امتحان کنید تا لذت ماهیگیری را با تمام وجودتان لمس کنید.
 
 
ماهیگیری در عمق (Downrigging) :
 
ماهیگیری در عمق یک نوع روش ترولینگ است که در آن از یک موتور دستی یا وینچ الکتریکی و وزنه (گلوله سنگین) برای انتقال نخهای ماهیگیری و طعمه های مصنوعی در عمقی مشخص، در جایی که ماهی در حال تغذیه یافت می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.
[تصویر: 621.jpg]
 
دستگاه ماهیگیری در عمق (Downrigger) یک وسیله ماهیگیری است که بر روی قایق نصب می گردد و به ماهیگیر اجازه می دهد تا بوسیله طعمه های مصنوعی در عمقی مشخص ماهیگیری نماید. با استفاده از دستگاه ماهیگیری در عمق برای کنترل عمق طعمه می توانید مکان طعمه را در هر عمقی از سطح زیرین آب تا 61 متر (200 فوت) قرار دهید و آنها را در حرکتی منظم، در آن عمق نگه دارید. پس با تعیین عمقی که ماهیها درحال تغذیه می باشند (منطقه تغذیه)، می توانید طعمه هایتان را نگه دارید.
[تصویر: 89.jpg]


[تصویر: 713.jpg]
 
هنگامی که ماهی طعمه را زد، نخ ماهیگیری را از رهاساز نخ بیرون خواهد کشید. این کار به شما اجازه خواهد داد تا با ماهی بدون اتصال به وزنه سنگین مبارزه کنید.
 [تصویر: 96.jpg]
[تصویر: 10.jpg]
 
عملیات گام به گام با دستگاه ماهیگیری در عمق دستی :
 
1- هنگامی که قایق در سرعت مناسب ترولینگ قرار دارد، چرخ ماهیگیریتان را در حالت اسپول آزاد تنظیم کنید. با اندک فشار به چرخ توسط انگشت شست به طعمه مصنوعی اجازه دهید تا در فاصله ای مناسب قرار گیرد. آنگاه با تنظیم گیره وضعیت چرخ، حرکت اسپول را متوقف نمایید. چوب ماهیگیریتان را در پایه قرار دهید.
 [تصویر: 1115.jpg]
2- در این مرحله، نخ ماهیگیری را با یک دست بگیرید (از قسمت نوک چوب). با دست دیگر آن را پایین آورده و بطور محکم رهاساز نخ را بگیرید. گلوله سنگین را با بالا آوردن، از خواب خارج کنید و نخ را به رهاساز نخ متصل نمایید. سپس با آزاد کردن گلوله، آن را به آب برگردانید.
 [تصویر: 1212.jpg]
3- درحالیکه بطور محکم دسته چرخ دستگاه را گرفته اید، دستگیره کلاج را (می توانید آن را در سمت چپ دستگاه بیابید) با چرخاندن در جهت عکس حرکت عقربه های ساعت، شل کنید. این عمل کششی را که بر روی دیسک صفحه کلاج است، رها خواهد کرد و باعث فرو رفتن گلوله به عمق می گردد.
 [تصویر: 144.jpg]
4- در این حالت شما می توانید با چرخاندن دسته چرخ دستگاه در جهت عکس عقربه های ساعت به پایین رفتن گلوله کمک نمایید. به شماره انداز نخ که بر روی دستگاه نصب شده است، نگاه کنید. معمولأ شماره اندازهای نخ به اندازه یک فوت افزایش عمق را نشان می دهند.
 [تصویر: 153.jpg]
5- بعد از رسیدن به عمق دلخواه با چرخاندن دستگیره دیسک کلاج در جهت عقربه های ساعت آن را محکم کنید تا کلاج وزن گلوله را نگه دارد.
 [تصویر: 163.jpg]
6- نخهای اضافه و شل را جمع نمایید تا یک قوس بر روی چوبتان بوجود آید.
 [تصویر: 172.jpg]
7- وقتیکه ماهی به قلاب افتاد یا خواستید طعمه را جمع کنید، چوب ماهیگیری را از پایه خارج کنید و بطور ناگهانی آن را بالا آورید تا نخ ماهیگیریتان از رهاساز نخ آزاد شود. آنگاه با ماهی مبارزه یا آن را جمع کنید.
 [تصویر: 182.jpg]
8- در پایان برای جمع آوری گلوله دستگیره کلاج را مانند آنچه که در قسمت 3 انجام شد، شل کرده و بوسیله چرخاندن دسته چرخ در جهت عقربه های ساعت، گلوله را بسمت سطح آب جمع کنید. آنگاه دستگیره کلاج را برگردانده تا گلوله بدون خطر نگه داشته شود.
 [تصویر: 192.jpg]

منبع : 
http://www.angler.ir/?p=1575#more-1575
پاسخ
پاسخ جدید 


لطفاً توجه داشته باشید که ارسال‌های جدیدی که در این انجمن ثبت می‌شوند، ابتدا باید توسط یکی از مدیران تأیید شوند و پس از تأیید مدیر، قابل دیدن خواهند بود.
[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در این کادر بنویسید.


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اموزش نحوه درست ماهیگیری ترولینگ محمد نصری 1 3,965 07-01-2014، 12:31 AM
آخرین ارسال: محمد نصری
  سیستم ماهیگیری ترولینگ چیست محمد نصری 0 6,969 07-01-2014، 12:15 AM
آخرین ارسال: محمد نصریکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان