پاسخ جدید 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل در صید ماهی قزل الا
سلام دوست عزیز من مطالب شما در پستهای گوناگون ماهیگیری قزل الا خوندم من یک مشکل در صید دارم اینکه من در رودخانه ای ماهی میگیرم که بالتر از اون یک پرورش ماهی قزل رنگین کمان که از پرورشگاه  فرار وبه رودخانه رسیدند.من روز اول به طور تصادفی قلاب انداختم البته به دصورت سنتی.حدود8 ماهی گرفتم ولی بعداز اون چندباری رفتم نتونستم بیشتراز2 ماهی بگیرم همه فنون استتار و سروصدا رعایت کردم انواع طعمها امتحن کردم چون در یک محل ماهی گرفتم وخواستم در همون منطقه بگیرم دیگه نتونستم جامو عوض کردم باز هم نشد.موندم از چه روشی استفاده کنم از چه طعمه .>چند عکس از رودخانه میفرستم ببینید از چه روشی با چه فنونی استفاده کنم
رودخانه همچین رودخانه ای نیست
گودی زیاد نداره.ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار کنم

[تصویر:  1414314469_8hqOMsawnrloPHI.jpg][تصویر:  1414314535_fG2YWPOF5eQC1k3.jpg]
پاسخ
سلام اقا فرشید
به انجمن خوش امدید
ماهیگیری در رودخانه های کوچک خیلی راحته
چون دقیقا محل ماهیها مشخه
برای اینکه صید بهتری داشته باشید به نکات زیر توجه داشته باشید
یکم اینکه ماهی های قزل الای همیشه در نقطه ایی ساکن میشوند که اولا عمق اب مناسب داشته باشه و دوم اب فشار و اکسیژن کافی را داشته باشه
اگر شما توجه کنید فشار اب و اکسیژن کافی که از
حبابهای هوایی که با اب مخلوط میشه  ایجاد میشه
در اکثر جاهای رودخانه وجود داره
ولی در انجا ماهی نیست پس عمق زیاد و اینکه ماهی بتونه موقع خطر جایی مخفی بشه
در درجه اول الویت ماهی ها قرار دارد بعد از اون اکسیژن و ...
(مانند زیر سنگها )
روی این حساب که رودخانه محل شما کوچک است شما مکانهایی که گودی مناسب دارد را برای ماهیگیری گزینش کنید
ماهی های قزل وحشی فقط در مناطق گود هستند زندگی و شکار میکنند
و به ندرت در مکانهای کم اب پیدشون میشه
ولی پرورشی ها وقتی از استخر ها فرار میکنند از روی عادت تا مدتی در ابهای کم عمق زندگی میکنند
ولی پس از مدتی انها هم به مکانهای گود میروند و همون جا ساکن میشن
در مورد طعمه باید بگم برای صید قزل
به نظر من استفاده از روش لانسه کشی خیلی بهتر از 
روش انتطاری است  ماهی قزل علاقه زیادی به حمله به اجسام درخشنده داره
سعی کن از لانسه های کوچک  استفاده کنی
در مورد اینکه میگی روز اول8 تا ماهی گرفتی
بعد دیگه کمتر گرفتی
خوب ماهیگیری همین طور دیگه یه روز زیاد میگیری یه روز کم
به غیر از نکاتی که ما باید بای ماهیگیری در نظر داشته باشیم
ان طرف قضیه هم خود ماهی ها هستند که با توجه به مسائل بسیاری که برخی اش را ما میدونیم و بسیاریش را ما هنوز نمیدونیم
بعضی وقتها میلی به شکار و تغذیه از خودشون نشان نمیدهند
مثلا شما فرض کن چند ساعت قبل از ماهیگیری شما
چند کیلومتر بالاتر یه نفر داره ماشینش را تو اب میشوره و همراه اون انواع شوینده ها
و مواد نفتی یا روغن و بنزین داخل اب میزیزه
خوب ماهیها پس از تنفس در این مواد خیلی محتات میشن و تا چند ساعت ممکنه از مخفی گاهشون بیرون نیان و یا کمتر تغذیه کنن
بعد شما میری ماهیگیری و به قول خودتون استتار و همه نکات را انجام میدی ولی  ماهی نمیگیری
بعد میگی پس حتما عیب از من بوده و حتما نکاتی را رعایت نکردم
منظورم از مثال بالا این نکته بود که
همه ماهیگیری فقط به ما بستگی نداره
خود ماهی ها هم باید به قول معروف طالب باشن
موفق باشین

پاسخ
سلام دوستان

ضمن تشکر از فرمایشات جناب نصری عزیز که واقعأ توضیحات کلیدی و تجربی را لطف کرده و انتقال دادند؛ عارضم:
فرشید جان؛
قزل از اون گونه ماهی هاست که برای خودش یک محدوده انتخاب کرده و تا مدتها اونجا میمونه.و زمانی هم که یه خونه واسه خودش به ثبت برسونه؛عمرأ اجازه ورود هیچ ماهی دیگه ای رو به اون منطقه (حتی به هم نوع خودش )نمیده
و به نسبت سایزش از یکی دومتری تا حدود پنج الی شش متری شعاع محدوده ش به شدت نگهبانی و نگهداری میکنه.
برم سر اصل مطلب:
اگه تقریبأ تمام تجربه های پیش پا افتاده و ساده قزل گیری رو داری و استفاده کردی؛فقط یک احتمال میتونه داشته باشه و اونم اینه که دیگه قزلی تو اون محل وجود نداره! به همین راحتی.
منظور از اون محل اینه که تقریبأ تو شعاع ده متریه.
یه تایمی میبره تا قزل دیگه ای اونجا رو برای زندگی انتخاب کنه و همینم بستگی به شرایط آب اون محل داره.

دست بوس همه ماهیگیرهای ورزشی
مهدی حسین زاده

پاسخ
سلامی دوباره
ممنون از راهنمایی دوستان.بعداز مدتی به ماهیگیری رفتیم در روز سرد پاییزی با راهنمایی دو دوست عزیز به محل مربوطه رفتیم که بعداز استقرار حدود15 دقیقه بعد باریسه کف  خواب متحرک با طعمه خمیر نان موف به گرفتن 8قزال الا رنکین کمان شدیم که سایز تقریبی20الی35 داشتن گرفتیم تو این روز سرد پاییزی .خیلی هیجان داشتیم بعداز مدتی ماهگیری کردیم اونم9 ماهی قدو نیم قدومشاوره و راهنمای دوستان واقعا کار ساز بود.
اولین قدم استتار که واقعا مهمه.
و سکوت.
دومین قدم رنگ نخ بود که من از نخ سبز نه خیلی تیره با سایز30 استفاده کردم..ولی یک سوال که داشتم اینه که از چه لانسه ای  با چه رنگی با چه شماره ای در رودخانه با شدت جریان نسبتا ملایم باید استفاده کنم

ممنون
پاسخ
پاسخ جدید 

لطفاً توجه داشته باشید که ارسال‌های جدیدی که در این انجمن ثبت می‌شوند، ابتدا باید توسط یکی از مدیران تأیید شوند و پس از تأیید مدیر، قابل دیدن خواهند بود.
[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در این کادر بنویسید.

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان