پاسخ جدید 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
اموزش عبور از رودخانه در ماهیگیری و طبیعت گردی
#1
اموزش عبور از رودخانه در ماهیگیری و طبیعت گردی
دسترسی به طبیعت و كوهستان و يا به گفته بهتر طبیعتگردی در هر كشوری بیشتر با عبور از زمين‌های كم ارتفاع، دره‌ها، خط القعرها همراه است و طبيعتاً در اين گذرگاه‌ها، رودخانه‌ها نقش حساسی در دسترسی به اين مکانها دارند. در اين نوشتارتحت عنوان «مهارت های اوليه عبور از رودخانه» خلاصه‌ای از روش عبور از رودخانه ارائه می‌شود.

 

هنگام بارش شديد باران، جريان رودخانه‌ها قوي‌تر شده و مي‌توانند مشكلات بسيار زيادي براي طبیعت گردان و افرادي كه به كوهستان مي‌روند، فراهم آورند. عبور از جريان شديد رودخانه‌ها مي‌تواند مشكلاتي فراتر از خيس شدن كفش يا پوشاک و حتي لغزيدن پا و افتادن در آب را ايجاد نمايند. راهکار اصولي پرهیز از برخورد با اين نوع جريان‌هاي شديد، هنگام كوه‌پيمايي و اجراي برنامه‌هاي طبیعتگردی است. دقت در برنامه‌ريزي همراه با واکابی دقيق وضعيت و رآه بند طبيعي کم و بیشً‌ مي‌تواند از روبه روه با مشكلات و بروز حوادث جلوگيري نمايد. در هر حال جاري شدن سيل در رودخانه‌هاي محلي هميشه قابل پيش‌بيني نيست و گاهي نيز عبور از مسير رودخانه‌ها الزامي است. جريان شديد رودخانه‌ها داراي توان بالقوه زيادي است و عبور از آن نياز به مهارت دارد. در صورت نداشتن مهارت‌هاي اوليه، بروز مشكلات قطعي خواهد بود.

آب رودخانه‌ها سرد و كف آنها لغزنده و ناهموار و پوشيده از سنگ‌هايي با ابعاد گوناگون است. هر كدام از رآه بند موجود در راه جريان آب مانند درختها، آبشارها، سنگ‌هاي بسيار بزرگ كه آب از روي آنها و يا از كنار آنها عبور مي‌كند مي‌تواند براي شخصي كه هنگام عبور از رودخانه پايش لغزيده و در داخل آب افتاده است خطرناك و حتي كشنده باشد. اگر هنگام عبور از رودخانه كاري اشتباه صورت پذيرد، مي‌تواند مشكلات بسيار جدي براي شخص یا گروه بوجود آورد؛‌ پخش و پراكنده شدن اعضاي گروه و قطع وابستگی با يكديگر و ابتلاي بعضي از اعضاي گروه به بيماري هيپوترمي، افتادن و مفقود شدن وسايل در آب به هنگام عبور از آب، مجروح شدن اعضاي گروه در اثر برخورد آنها با رآه بند ي كه در راه رودخانه وجود دارد و غيره از اين دست مشكلات است.

گزینش محل عبور از رودخانه

اگر گزینش جايگزيني براي عبور از جريان خروشان رودخانه وجود نداشته باشد مانند عبور از روي پل‌هاي دائم يا موقت و شما مجبور هستيد از رودخانه عبور كنيد. در اينصورت گزینش محل عبور بايد با دقت و توجه به دو مورد مهم يعني نقطه عبور و جريان پايين دست مسير رودخانه باشد. محل عبور افراد بومي و يا محلي كه افراد كمتري ممكن است در آن مسير بلغزند؛ مناسب‌ترين محل و نقطه عبور، جايي است كه جريان آب كم گودی و آهسته مي‌شود. مسيرهاي كم عرض، زمان عبور از آب را كاهش مي‌دهند و وابستگی بين افراد را قابل اجرا و عملي‌تر مي‌سازد. ولي تندی جريان بيشتري دارند. بستر کم و بیشً‌ آرام و يكنواخت رودخانه هيچ نقاط مشكوك و گودي‌هاي ناشناخته نخواهد داشت. متاسفانه معيارهاي فوق بیشتر منحصر به شرايط خاص مي‌باشد. مثلاً‌ گاهي در راه هاي تنگ، آب رودخانه شتاب بيشتري دارد و براي عبور از آن مشكلات گوناگون ايجاد مي‌كند.

در هر حال حتی از دوری دور نيز مي‌توان مسير مناسب براي عبور از رودخانه را تشخيص داد.همگاناً بايد از عبور در پيچ و خم رودخانه پرهیز نمود زيرا جريان آب در كناره‌هاي مسير رودخانه فرورفتگي‌هايي را ايجاد كرده و سبب فرسايش و برش‌هاي ناهماهنگ شده است به شیوه ي‌كه جريان در داخل فرورفتگي‌ها آرام و در قسمت‌هاي بيروني آن شتاب پيدا مي‌كند و با سرعت عبور مي‌نمايد. هنگام عبور در راستا مسير آب بايد مراقب درخت‌ها، كنده درخت‌هاي كنده شده و شناور در آب، خرده آشغال‌هاي جمع شده در نقاط ساكن مسير بود چراكه مي‌توانند مشكل‌ساز و خطرآفرين باشند. توجه به شاخه‌هاي بزرگ و كوچك درختان كه مي‌توانند نقش يك صافي را ايفا كنند و آب از ميان آنها عبور مي‌كند ولي شخص شناور را به زير آب فرو مي‌برند، نیاز است. حتي در زماني كه هيچ مشكل و خطري در راه عبور آب به نظر نمي‌رسد. افزون بر موارد ذكر شده،‌ ممكن است موارد ديگري نيز وجود داشته باشد كه عبور از رودخانه را مشكل و خطرساز نمايد مانند شتاب جريان آب كه در بعضي از مكان‌ها به‌علت موقعيت زمين و گودي‌هاي ناشناخته شتاب داشته و سبب افزايش سرعت آب مي‌شود.

آماده‌سازی برای عبور از رودخانه:

تمام وظايف و نقش‌ها را در يك گروه بايد براي اعضا بسيار روشن و مفهوم باشد. هماهنگ كننده بايد قبل از عبور از رودخانه مكان آرامي پبدا كند و در آنجا براي اعضاي گروه وظايف و نقش هريك را آشکار سازی دهد، اين عمل حتي براي اعضاي گروه‌هايي كه تصادفاً گرد هم جمع شده‌اند نيز انجام شود. يكي از اعضاي گروه بايد نقش يا وظيفه هماهنگ‌كننده را داشته باشد و موقعيت‌ها و شرايط خطر را براي ديگران به شیوه جدي آشکار سازی دهد تا هنگام بروز مشكلات از ايجاد سوء تفاهم‌ها و تشتت تصميم‌گيري‌ها جلوگيري شود. قبل از اقدام به عبور از رودخانه بايد پوشاك مناسب و نیاز درنظر گرفته و پوشيده شود. تسمه كوله پشتي بايد شل شود، سگك‌هاي تسمه‌هاي سينه و قسمت پايين كوله هر دو باز شوند. حال اگر شخصي هنگام عبور از رودخانه بلغزد و در آب افتد، كوله مي‌تواند مهره‌هاي پشت و ستون فقرات را حفاظت كند و اگر كوله از جنس پوليستر يا ضد آب باشد شناور مي‌شود و مي‌تواند براي شخص كمك خوبي باشد. هرگز نبايد كفش يا چكمه‌ها را بدون جوراب پوشيد. پوشيدن جوراب خيس نامناسب است ولي تهديدكننده نيست. شلوارهاي گشاد مانند شلوار كردي يا شلوارهاي گشاد محلي مانع حركت مناسب مي‌شود ولي گتر مي‌تواند اينچنين شلوارها را در وضعيت مناسب نگه دارد. در بعضي از موارد دیدن شده‌است كه افراد گروه حتي با دمپايي يا كفش‌هايي نظير آن اقدام به عبور از رودخانه مي‌كنند، اين نوع كفش‌ها شرايط لغزندگي شخص روي سنگ‌هاي صيقلي كف رودخانه را افزايش مي‌دهد. توصيه مي‌شود پاي برهنه از رودخانه عبور نكنيد زيرا در كف رودخانه ممكن است اشياء تيز و برنده وجود داشته باشد و سبب بريدگي كف پا و ايجاد جراحت‌هاي گود و عدم توانايي شخص براي دنباله برنامه بشود.

روش و تكنيك عبور از رودخانه

اصل بر اين است كه گزینش هر نوع روش براي عبور از رودخانه بايد همراه با جرأت و جسارت باشد. لغزش پا بزرگترين خطر هنگام عبور از رودخانه است و اگر شخص هنگام گذر از رودخانه به پشت بيفتد در حاليكه پايش در ميان دوقطعه سنگ بزرگ گير كرده باشد، فشار و جريان آب مي‌تواند سر او را به زير آب فرو برده و در همان جا نگه داشته و او را خفه كند. هنگام حركت بايد پاها روبه جريان بالاي مسير آب قرار گيرد و بايد با دقت و اطمينان قدم‌ها را در جاي محكم قرار داد. اگر شخص در راستا جريان آب بلغزد مطمئن‌ترين روش شناوري در آب آن است كه پاهاي خود را در راستا جريان آب و رو به بالا قرار داده تا بتواند بدن را محافظت و از غلتيدن در آب جلوگيري كند. ضمناً در همين پیشامد ديگر اعضاي گروه نيز بايد با شتاب به پايين دست رودخانه رفته تا بتوانند به او كمك كنند. يكي از مناسب‌ترين روش‌ها، ارائه چوب‌دست كوهنوردي يا چوب‌دست بلند به شخص شناور در آب است تا او بتواند آن را آسان‌تر بگيرد. اين روش شانس نجات او را زياد مي‌كند.

عبور شخص تنها از رودخانه

زماني پيش مي‌آيد كه شخص مجبور است به تنهايي از رودخانه عبور كند، در اين صورت تنها شانس او استفاده از چوب‌دست‌ها براي حمايت و عبوري مطمئن است. (دو چوب‌دست كوهنوردي يا يك يا دو چوب بلند و محكم) زماني كه بر چوب‌دست‌ها تكيه مي‌كنيد، بايد رو به جريان بالا دست آب باشيد و در هر زمان تنها يك نقطه از چهار نقطه تكيه‌گاه خود را حركت دهيد. نظير همان بنیادی كه در سنگ‌نوردي نيز رعايت مي‌شود. يك پا را در جهت حركت رودخانه يا پايين‌تر از پاي ديگر قرار دهيد. شبيه حركت خرچنگ در زير آب يعني كمي مورب و كمي مستقيم به جلو، ضمناً موقعيت بدن بايد كمي نيم‌رخ يا مورب در روبه رو نيروي جريان آب باشد و با اين عمل مي‌توان فشار جريان آب بر سطح بدن را تا حد ممكن كاهش داد. هنگام حركت، پا بايد کم و بیشً‌ به شكل كشيدن بر زمين باشد، شبيه به جستجو براي يافتن محلي خوب و مناسب براي قرار دادن پا، البته امتياز تنها عبور كردن در آن است كه فرد براي عبور ديگران و مراقبت از آنها انرژي از دست نمي‌دهد ولي در مقابل، توانایی حمايت از سوي ديگران هم براي او وجود ندارد.

عبور یکنفره با چوبدستی

[dir][/dir]
[تصویر: 8907301.jpg]عبور گروهی از رودخانه

هنگام عبور چند نفر از رودخانه اعضاي گروه بايد روشي را درنظر گيرند كه همراه با حمايت متقابل باشد. در هر حال هرچه تعداد بيشتري در يك زمان در آب قرار گيرند توانایی حمايت افراد از يكديگر نيز بيشتر خواهد بود. هنگام عبور گروهي از آب تا آنجا كه ممكن است ضمن آنكه در يك خط حركت مي‌كنيد، نسبت به جريان آب، سطح برخورد كوچكي ايجاد كنيد. در اين روش شخص راهنما يا جلودار بوسيله نفرات پشت‌سر حمايت مي‌شود و اين عمل تسلسل‌وار تا انتهاي گروه دنباله مي‌يابد. نفر پشت‌سر بايد دست‌هاي خود را بر شانه يا باسن نفر جلويي قرار داده و با فشار دادن به پايين موقعيت او را در آب بيشتر تثبيت كند. اين عمل توانایی لغزش در راستا جريان آب را كم مي‌كند. چرخش‌هاي كوچك آب كه بوسيله نفر جلويي ايجاد مي‌شود نشانه كاهش فشار آب بر اعضاي پشت سر است.

عبور گروهی به روش حلقه ای


[dir][/dir]
[تصویر: 8907302.jpg]عبور گروهی به صورت زنجیره ای

[dir][/dir]
 
 
[dir][/dir]
[تصویر: 8907303.jpg]

عبور گروهی بصورت پهلو به پهلو

[dir][/dir]
[تصویر: 8907304.jpg]


حركت گروه به شكل گوه يا سه گوش

در اين روش بزرگ‌ترين و قوي‌ترين فرد در نوك و رأس اين مثلث قرار مي‌گيرد در جايي كه مي‌تواند چرخش‌های كوچك آب در پشت سر خود ايجاد كند تا ديگر اعضاي گروه از نيروي بنیادی فشار آب در امان بوده و بتوانند کم و بیشً در ايمنی نیاز از رودخانه عبور كنند. در اين روش عبور از رودخانه، دستکم اعضا بايد سه نفر باشند. عبور از رودخانه بدون آنكه همگی لباس‌ها خيس شود،شرط احتياط اوليه و روش خوبی است به شرط آنكه همگی اعضای گروه به وظيفه خود به‌خوبی آگاه باشند.

استفاده از طناب

استفاده از طناب آخرين چاره برای عبور از رودخانه است. زيرا اگر طناب بصورت نامناسب استفاده شود توانایی غرق شدن شخص در آب زياد است. بررسی روش‌های گوناگون عبور از رودخانه‌ها نشان می‌دهد كه ايمنی عبور از رودخانه با استفاده از طناب بیشتر مبهم است. روش طناب نسبت به دو روش مثلثی (گوه‌ای) و مورب (زيگزاگ) كاربرد كمتری دارد. البته روشهایی با استفاده از طناب وجود دارد که شخص تنها بر روی طناب از رودخانه عبور می کند و هیچگونه درگیری با آب ندارد که موضوع این گفتگو ما نیست و در مقالات جداگانه ای در مورد آن گفتگو خواهیم کرد.بیشتر از این روش ها برای تیم های بزرگ ، برنامه های مهم و یا امداد و نجات استفاده می کنند.

عبور عرضی با طناب
[dir][/dir]
[تصویر: 8907306.jpg]

 
[dir][/dir]
[تصویر: 8907305.jpg]
 با توجه به مطالب فوق آيا عبور از رودخانه الزامی است؟

بايد توجه داشت كه عبور از رودخانه همراه با مشكلات و گاهي خطرناك است. تصميم عبور از آن هنگام انجام برنامه بسيار مهم است. زيرا تصميم‌گيری نسنجيده سبب عدم موفقيت برنامه و پراكنده شدن افراد گروه می شود بنابراين بايد روش جايگزين هميشه مدنظر باشد.

- آيا عبور از رودخانه راهکار نهایی است يا با طولانی‌تر كردن مسير می‌توان به راه مطمئن‌تر نيز دسترسی پيدا كرد؟

اگر در استفاده از روش جايگزين نياز به طی دوری بيشتر ولی مطمئن و ايمنی است، آن را گزینش كنيد. عبور از پل هميشه راهکار مطمئن و ارزشمندی است حتی اگر همراه با يك راهپيمایی طولانی باشد. قبل از انجام برنامه محل پل‌ها را از روی نقشه محلی بررسی كنيد. در صورت توانایی از افراد محلی پرسش كنيد و هنگام انجام برنامه بررسی‌های نیاز را به عمل آوريد. براي اينكار می‌توانيد با روانه يك يا دو نفر در راه های بالادست و پايين دست رودخانه به منظور شناسایی، پل‌های محلی و يا محل مناسب برای عبور را بيابيد. جريان‌های رودخانه در كوهستان هميشه همراه با ريزش‌های تند و بلند است و حتی در درازای روز جريان آب رودخانه‌ها در بعدازظهر تندتر از بامداد زود يا اوايل بامداد است. از این رو در مواردی كه مجبور به عبور از رودخانه هستيد توجه داشته باشيد پس از بارش باران و اوايل شامگاه روبه رو با جريان شديد رودخانه خواهيد شد و اگر تصميم به برپایی کمپ داريد توصيه می‌شود صبر كنيد و حتی کمپ موقت برپا كنيد تا زمان مناسب فرا رسد و يا روش بهتری برای عبور از رودخانه پيدا كنيد.

وقتی می‌خواهيد روش جايگزين گزینش كنيد به نقشه نگاه كنيد و همگی موارد مربوط به توانایی عبور از پل‌ها، نقاط قابل دسترسی به مکان عبور مناسب، چند شاخه شدن رودخانه، شاخه‌ها و انشعابات كوچك رودخانه، مكان‌هایی از رودخانه كه توانایی كاهش تندی جريان آب موجود است را ارزيابي كنيد. سرعت جريان آب در محل‌های ورود به درياچه‌ها و حتی اگر سطح درياچه كم‌گودی باشد از محل خروج آب می‌توان با احتياط عبور كرد.

موارد مهم زير را مدنظر قرار دهيد:

الف) دمای هوا

خيس شدن در فصول سرد می‌تواند حيات شما را به خطر اندازد، پس قبل از اقدام به عبور از آب نیاز است از وجود لباس‌هاي خشك اضافی و همچنين توانایی توليد گرمايش(نظير دسترسی به چوب برای روشن كردن آتش) اطمينان برامده كنيد. از این رو در صورت مهيا نبودن اين شرايط توصيه اكيد بر بازگشت مي‌كنيم. به‌ويژه توانایی خشك كردن كفش بسيار مهم است.

ب) گودی آب

هر چه گودی آب بيشتر باشد، نياز به انجام حمايت از افراد تيم بيشتر می‌شود. اگر گودی آب پايين‌تر از گردن افراد تيم بوده و به اندازه عرض رودخانه طناب انفرادی همراه داشته باشيد كار راحت خواهد شد. در اين حالت نیاز است نخست يكی از افراد قوی تيم با بستن يك سر طناب به خود از رودخانه عبور نموده و آنگاه با كمك يكی از افراد ديگر تيم در اين سمت رودخانه، دو سر طناب را در دست خود نگه دارند به نحوی كه طناب خيلی كشيده نگردد و كمي آويزان باشد، سپس بقيه افراد تيم از سمت چپ طناب(در صورتي كه وضعيت قرارگيری افراد طوری است كه آب از سمت راست به سمت چپ در جريان است) عبور كرده و با دست چپ از طناب به عنوان حمايت استفاده كنند. همين طور اگر وضعيت قرارگيری افراد طوری باشد كه آب از سمت چپ به سمت راست در جريان باشد، بايد از سمت راست طناب وارد آب شده و با دست راست از طناب به عنوان حمايت استفاده كنند. اما اگر گودی آب بالاتر از گردن افراد تيم بوده و يا طناب انفرادی كافي نداشته باشيد چاره‌ای جز شنا برای عبور از رودخانه نخواهيد داشت. همچنين حتی اگر گودی آب در حد سينه شما باشد، اما فشار و سرعت آب بيشتر باشد بهتر است با شنا از آن عبور كنيد. براي شنا نخست كوله خود را در آورده و در زير سينه خود قرار دهيد و سپس دو دست خود را بر روی آن بيندازيد. آنگاه چهار دست و پا و به شيوه شنای سگی از رودخانه عبور كنيد. ترجيحاً تك‌تك شنا كنيد تا احياناً اگر برای كسی اتفاقی افتاد بقيه بتوانند به او كمك كنند.

در صورتی كه عبور از رودخانه ريسك بالايي دارد دست بکار شدن به اين‌كارنكنيد و برگشتن را بر به خطر انداختن جان خود و دوستانتان ترجيح دهيد.

ج) سرعت جريان آب

هرچه سرعت جريان آب و گودی آب بيشتر باشد بايد مايل‌‌تر و در جهت موافق جريان رودخانه شنا كنيد، حتي اگر 50 متر پايين‌تر موفق به رسيدن به آن سمت رودحانه شويد. توجه داشته باشيد كه حفظ جان مهم‌تر از حفظ كوله است و از این رو اگر احساس كرديد نگهداری كوله می تواند جان شما را به خطر اندازد، كوله را رها كرده و خودتان را نجات دهيد. همچنين نیاز است دقت و توجه بيشتری نسبت صخره‌های موجود در وسط و پیرامون رودخانه و همچنين گمان وجود آبشار در پايين رودخانه كنيد.

د) عرض رودخانه

اگر عرض رودخانه كم باشد، می‌توان از چوب يا باتوم نيز برای حمايت استفاده كرد.

چند نكته اضافی:

1ــ ترجيحاً با كفش از رودخانه عبور كنيد. كفش شما محافظ شما در برابر سنگ‌های تيز و برنده، مارهای زهرآلود در برخی از مناطق، سر خوردن در آب و پيچ‌خوردن پا در وسط سنگ‌ها خواهد بود. البته راه رفتن با كفش خيس می‌تواند سبب تاول زدن پای برخی از افراد تيم شود. از این رو قبل از دنباله راه به نحو مناسب اقدام به خشك كردن كفش و تعويض جوراب كنيد.

2ــ قبل از وارد شدن در آب نسبت به آب‌بندی بودن وسايل خود اطمينان برامده كنيد، به‌ويژه كبريت، اسناد و مدارك، نقشه، پول، كيسه‌خواب، لباس‌های خشك اضافی، غذا و وسايل صوتی و ديجيتالی خود و غيره.

3ــ در كف برخی از رودخانه‌ها توانایی وجود تورهای ماهيگيری وجود دارد، توجه داشته باشيد كه گير كردن پای شما در تور می‌تواند باعث گرفتن جان شما شود.

در صورتی كه عبور از رودخانه ريسك بالايي دارد، دست بکار شدن به اين‌كار نكنيد و برگشتن را بر به خطر انداختن جان خود و دوستانتان ترجيح دهيد.

شگرد های دیگری برای عبور از رودخانه با و بدون تجهیزات وجود دارد که در آینده آموزش خواهیم داد.

شاد و پیروز باشید

منبع : http://www.baghadartabiat.com
پاسخ
پاسخ جدید 


لطفاً توجه داشته باشید که ارسال‌های جدیدی که در این انجمن ثبت می‌شوند، ابتدا باید توسط یکی از مدیران تأیید شوند و پس از تأیید مدیر، قابل دیدن خواهند بود.
[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در این کادر بنویسید.


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مبارزه با پشه ها در ماهیگیری و طبیعت محمد نصری 0 3,087 12-21-2014، 06:51 PM
آخرین ارسال: محمد نصریکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان