پاسخ جدید 
امتیاز موضوع:
  • 36 رأی - میانگین امتیازات: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصول ماهیگیری در سد ها
Mohem 
اصول ماهیگیری در سد ها

[تصویر:  %D8%B3%D8%AF.jpg][img=0x0]http://masoudfishing.blogfa.com/p[/img]

با توجه به محدودیت و کمبود مکانهای مناسب برای ماهیگیری در کشور و تهی شدن ماهیها از معدود رودخانه های در قید حیات ،اکثر دوستان علاقمند به این رشته ناچارا"به نزدیکترین و قابل دسترس ترین سدها مراجعه میکنن که متاسفانه راههای منتهی به این سدها اکثرا" ناهموار و خاکیه و دوستان با مشکلات و مشقت زیادی تا رسیدن به مقصد مواجه میشن!

مشکل بعدی پس از طی راه های مذکور واگذاری سدها به پیمانکاران پرورش ماهیه که در سدهای کوچک عملا" ماهیگیری رو غیر ممکن میکنه!!!ولی عشق و شور ماهیگیری همیشه به این مشکلات غلبه میکنه و فرد ماهیگیر تمام سختیها رو به جان میخره و بالاخره سد مناسبی واسه ماهیگیری پیدا میکنه!!!

نکاتی که هنگام ماهیگیری در سد ها باید مورد توجه قرار بگیره:

1.قبل از مراجعه به سد مورد نظرتون حتما" نسبت به ماهیهای مستقر در سد شناخت کافی داشته باشین تا سیستم  و طعمه مناسبی برای ماهیگیری  در اون محیط بکار بگیرین!هرگز سدی رو که نسبت بهش  اطلاع و شناخت کافی ندارین برای ماهیگیری انتخاب نکنین!

2.انتخاب مکان مناسب مهمترین گام در صید موفقه!طبق تحقیقات ارائه شده ازدحام ماهی ها عمدتا" در ابتدای ورودی رودخانه های اصلی به سدهاست!به سه دلیل : اول غلظت اکسیژن مطلوب در ورودی رودخانه ها به سد، دوم مواد غذایی که توسط رودهای منتهی به سد وارد حوزه ی سدها میشه!سوم بعلت ازدیاد  جمعیت حشرات، ماهی های کوچک و سایر آبزیان در این مکان ها و مناطق کم عمق!
[تصویر:  498177.jpg]
برخلاف ذهنیت بعضی از دوستان که فکر میکنن ماهی های بزرگ در نقاط پرعمق سد ساکنن! نقاط عمیق و با عمق بیشتر از 15 متر مناسب  ماهیگیری نیستن ( بعلت فشار بالای آب در عمق، کمبود اکسیژن و مواد غذایی در نقاط پر عمق )عمق ایده آل برای صید اکثر ماهیها بین 2 تا 8 متره!(به استثنای فصل زمستان که به علت کاهش دمای آب ماهی ها در نقاط عمیق سد ساکن میشن!)
3.صبح در ابتدای ورودی سدها اولین جایی رو که نور آفتاب به سطح آب میتابه واسه ماهیگیری انتخاب کنین،و عصر آخرین مکانی رو که هنگام غروب  نور آفتاب به اونجا ختم میشه!
4.طعمه پاشی یک اصل مهم در ماهیگیریه بخصوص در سدها پس هرگز در این امر سهل انگاری نکنین و با دقت مکان مورد نظر رو قبل از شروع ماهیگیری متناسب با نوع ماهی هدف  و تعیین عمق مناسب طعمه پاشی کنین!
5.از ماهیگیری در مناطق دارای بستر گیاهی انبوه یا سنگلاخی زیاد خوداری کنین چون گیر کردن وزنه یا ریسه اعصاب و تمرکزتون رو واسه ماهیگیری به هم میریزه!

پاسخ
نکته یک : همیشه نقطه ایی را برای ماهیگیری انتخاب کنبد که کمترین سر وصدا و تجمع در انجا باشه
از ماهیگیری در مناطقی که افراد زیادی حضور دارن یا نزدیک به جاده و سر و صداست پرهیز کنید
همیشه نقطه دنج و دور از دیگران را انتخاب کنید -
به نظر من فقط وسط هفته برید اخر هفته ها معمولا شلوغه خبری  ماهی نیست

نکته دو : طعمه پاشی و حفظ سکوت برای ماهیگیری در سدها خیلی موثره
حتما برای طعمه پاشی از مواد بودار استفاده کنید ریختن موادی مانند برنج و ... تاثیر کمتری داره
بعضی ها را من دیدم به قدری طعمه پاشی میکنن که فکر کنم ماهی ها برای یکسال غذا داشته باشن
من خودم چند تا کیسه کوچک درست کردم که از جنس توری پرده است که مواد طعمه پاشی بودار را در انها میریزم
و سپس  به سیم بسته و در محل مورد نظر میاندازم - و قلابها را در بین انها میاندازم
و در اخر ماهیگیری انها را از اب خارج و از درون کیسه خارج کرده
و در اب میریزم تا ماهی ها بخورن
ماهی ها  را که نباید سیر کنید!!

نکته سه : انتخاب عمق مناسب برای ماهیگیری
و اینکه قلاب را چقدر دور پرتاب کنیم
این نکته در هر جا متفاوته خودتون باید با توجه به جایی که ماهیگیری میکنید
مکان مناسب را تشخیص بدهید

انتخاب قلاب مناسب
انتخاب قلاب مناسب و ریسه و نخ مناسب خودش 50 درصد ماهیگیریه
حتما از قلابهای کوچک و تیز استفاده کنید
اگر میبینید قلاب به تیزی اول نیست فورا ان را تعویض کنید
من خودم معمولا 3 الی 4  قلاب برای ماهیگیری در سدها به ریسه ام میبندم
در انتخاب سرب هم دقت کنید سرب زیاد بزرگ استفاده نکنید

پاسخ
سلام و عرض ادب

ممنون.نکات بسیار جالب و کلیدی رو گوشزد فرمودین.
بنده هم برای صید کپور تنبل از طعمه پاش استفاده میکنم,وگرنه فکر نمیکنم که به نوک زدن رغبتی از خودش نشون بده.
سپاسگذارم.

پاسخ
سلام وعرض ادب خدمت دوستان
من مدت کمی به ماهیگیری علاقمند شدم متاسفانه تاحالا کپور نگرفتم میشه دوستان بگن از چه طعمه ای و چه ریسه ای بیشتر استفاده میکنند و چون اینجا طعمه پاش گیر نمیاد با چی طعمه بپاشم و چه طعمه ای ممنون از راهنمایتون
پاسخ
سلام اقا فواد
ماهی کپور جز ماهیان همه چیز خوار است
روش خوراک خوردن این ماهی بیشتر خوراک خوردن از کف اب است
و کمتر علاقه به خوراک از سطح اب دارد
نحوه تغذیه این ماهی بیشتر به این شکل است که ابتدا طعمه را به دهان گرفته سپس چندی حرکت میکند
سپس شروع به وارد کردن طعمه به دهان  و خارج کردن ان میکند (پمپاژ) پس از چند بار این حرکت طعمه را قورت میدهد
با توجه به نکات کلیدی بالا
پس نتیجه میگیریم که :
1- ریسه ماهیگیری برای کپور باید کف خواب باشد
2- با توجه به حرکت دادن طعمه بدست ماهی حتما باید ریسه به شکلی باشد که ماهی برای اینکار به مشکل برنخورد مگر نه مشکوک شده و بیخیال ان طعمه میشود
3- اگر از سرب استفاده میکنید حتما سربی کوچک باشد تا ماهی راحت ان را بکشد
در زیر دو ریسه مورد تایید من برای صید ماهی کپور را میبینید
[تصویر:  z8hk2ycm27h7mx0quog.jpg]

[تصویر:  384-helico-rig.jpg]

در مورد طعمه انواع طعمه ها برای صید ماهی کپور مورد استفاده قرار میگرد
اما بهترین انها به ترتیب
کرم خاکی
انواع خمیر
ذزت - جوشانده ها - جگر مرغ - میگو - ماهی های کوچک  و .............

در مورد پرسش اخرتون طعمه پاش
من خودم شخصا به جای طعمه پاشی منطقه ایی
همانند شکل اول از فنر طعمه پاش استفاده میکنم
به شما هم این روش را پیشنهاد میدهم
پاسخ
پاسخ جدید 

لطفاً توجه داشته باشید که ارسال‌های جدیدی که در این انجمن ثبت می‌شوند، ابتدا باید توسط یکی از مدیران تأیید شوند و پس از تأیید مدیر، قابل دیدن خواهند بود.
[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در این کادر بنویسید.

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Amo اموزش اصول ماهيگيري از مبتدي تا پیشرفته mohamadnasre 0 8,715 02-02-2013، 06:19 PM
آخرین ارسال: محمد نصری

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان