سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

درصد تست گره های ماهیگیری در برابر فشار

در دو عکس زیر درصد مقاومت انواع گره در برابر فشار را در ماهیگیری میبینید

 

 

 

 

جهت مشاهده و بزرگ شدن عکسها بر روی انها کلیک کنید

انواع قلاب ها 

کدام نوع قلاب برای استفاده ما مناسب تر است ؟ قلاب ها در اشکال و قیمت های مختلف در فروشگاه های لوازم ماهیگیری عرضه میشوند. بعضی از آنها نسبت به بقیه قوی تر هستند، انتخاب درست نوع قلاب بستگی به کاری دارد که می خواهیم با آن انجام دهیم.

قلابها در اصل از طریق خم کاری و برش مفتول های فلزی که از جنس آلیاژهای گوناگون هستند ، توسط دستگاه های خاص تولید میشوند.خمیدگی ایجادی در قلاب های ماهیگیری بشکلی است که در مقابل فشارهای وارده نسبت به مفتول صاف مقاوم تر بوده و دیرتر تغییر شکل میدهد.

برخی از انواع قلاب را می توان بشرح ذیل ذکر نمود :

- قلاب های ساده که معمولی ترین شکل قلاب ماهیگیری را دارد و ارزان ترین نوع قلاب نیز محسوب میشود و پایه ( ساق ) صاف داشته و در دهانه آن خمیدگی مشاهده نمیشود.(limerick hook)

 

--------------------------------------------------------

- نوعی دیگر که نوک آن حالت منقار داشته و پایه ( ساق ) کوتاه است . چشم ( سوراخ ) این قلاب ها به سمت بیرون خمیدگی دارد و برای اتصال آن به نخ ماهیگیری بهتر است از گره هایی که بر روی پایه قلاب حلقه میشوند استفاده کرد.این قلاب برای صید ماهی هایی که لب نرم و گوشتی دارند مانند کپور مناسب است.(suicide hook)

 

-------------------------------------------------------

-قلاب های دایره ای که برای استفاده از طعمه هایی مثل میگو و تکه مرکب ماهی ایده آل است ( circle).

قلاب های گرد یا دایره ای برای ماهیگیری با روش بگیر و رها کن نیز مورد استفاده قرار می گیرد و بدلیل شکل خاص این قلاب در صورتیکه درست بکار برده شود به کناره های دهان ماهی گیرکرده و وارد معده ماهی نمیشود و راحت تر از دهان ماهی می توان آنرا خارج کرد.

امیدوارم روزی از این قلاب ها به مقدار زیاد در لوازم ماهیگیری همه ما موجود باشد.

----------------------------------------------------------

- انواع زیادی از قلاب های ماهیگیری هم در دریا و هم در رودخانه مورد استفاده قرار می گیرند اما بنظر من قلاب های برنزی در ماهیگیری رودخانه بسیار مناسب تر هستند ، زیرا بخاطر رنگ برنزی که دارند نسبت به قلاب های با رنگ نقره ای و نیکلی بهتر استتار میشوند.

حال اگر قلاب برنزی از نوع (bait holder) طعمه نگه دار باشد که فوق العاده است. این قلاب ها دو عدد خار روی پایه قلاب دارند که باعث میشود طعمه روی قلاب لیز نخورد و ثابت بماند.

--------------------------------------------------------

قلاب های ضد زنگ (stainless steel) نیز در بازار موجود هستند لیکن من ترجیح میدهم از آنها استفاده نکنم. همانطور كه ميدانيد ، بعضی اوقات قلاب بیشتر از حد معمول وارد حفره دهانی ماهی میشود و عملا خارج کردن آن موجب مرگ ماهی خواهد شد ، چنانچه با روش بگیر ورها کن ماهیگیری میکنید،در این صورت می توان نخ را از انتهای جایی که به قلاب وصل است ،برید و ماهی را آزاد ساخت. در این حالت قلاب های برنزی و معمولی ظرف مدت چند روز زنگ زده و از جای خود حرکت کرده و دفع میشوند ، لیکن قلاب های ضد زنگ اینطور نیستند.

اساسا" علت خرید قلاب های ضد زنگ این است که مدت زیادتری در جعبه لوازم ماهیگیری سالم مانده و زنگ نمیزنند اما این قلاب ها نسبت به قلاب های معمولی معایبی نیز دارند :

-جنس نرم تری داشته و راحت تر خم میشوند.

-بخاطر نرم بودنشان کمتر حالت تیزی خود را حفظ میکنند.

-گران تر هستند.

تیز کردن قلاب های ماهیگیری:

صحبت از تیز بودن قلاب شد در این خصوص باید عرض کنم:

معمولا قلاب های ماهیگیری بعد از چندین بار استفاده و صید ماهی کند میشوند مخصوصا چنانچه از طعمه هایی مانند کرم یا تکه های گوشت استفاده شود. شاید راحت ترین کار تعویض این قلاب ها ی کهنه و کند با قلاب های نو وتیز باشد. اما ممکن است این موضوع پر هزینه و دردسر ساز باشد !؟

مثلا از خیر یک پشه بافته شده بسیار زیبا  نمی توان براحتی گذشت یا یک قلاب گران قیمت بزرگ را بسادگی دور انداخت. برای همین می توان با یک  سوهان الماسه  قلاب ماهیگیری را تیز کرد.

 

 ترجمه و تالیف از مجید

منابع:

http://khalgermez.blogfa.com

ماهیگیری چیست

برای مشاهده بقیه صفحات این موضوع کلیک کنید


ابزار اینستا گرام

تیک ابزارابزار اینستا گرام برای وبلاگ