امروز: جمعه، 16 خرداد 1399

صید بچه کوسه در دریا ممنوع ؟!

صید بچه کوسه در دریا ممنوع ؟!

 
به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر صید و خرید و فروش غیر قانونی کوسه در شهرستان کنارک، نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان به تحقیق در این زمینه پرداخته و یک قاچاقچی حرفه ای را در این رابطه شناسایی نمودند. فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: محیط بانان بصورت ناشناس و بعنوان خریدار با متخلف وارد مذاکره شده و برای تحویل شش عدد بچه کوسه با وی قرار گذاشتند. حمید ریگی اظهار داشت: هنگامیکه فروشنده جهت تحویل کوسه ها در محل قرار حاضر شد، نیروهای یگان محیط زیست وارد عمل شده و وی را بازداشت نمودند.

شش بچه کوسه کشف شده از قاچاقچی حیات وحش در شهرستان کنارک

از این قاچاقچی ۶ عدد بچه کوسه که تازه صید شده و یخ زده نبود، کشف و ضبط و متهم پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی گردید.

بر اساس ،نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست جریمه قابل پرداخت از بابت صید غیرمجاز هر یک عدد کوسه معادل ۳۰۰ میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهم می بایست مبلغ  ۱۸۰ میلیون تومان بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نماید.


رئیس اداره محیط زیست دریایی سیستان و بلوچستان در این باره گفت: از کلیه اجزای کوسه ماهیان استفاده غذایی صنعتی، درمانی و بهداشتی میشود.

محمدرضا علیمرادی اظهار داشت: از پوست کوسه به عنوان سمباده نرم چوب، از روغن کبد یا جگر آن به عنوان روغن صنعتی، از غضروف کوسه در مصارف پزشکی و تولید مکمل های غضروف ساز، از باله کوسه در تولید نخ جراحی و به عنوان افزایش دهنده میل جنسی، از گوشت کوسه به عنوان خوراک، از دندان کوسه به عنوان لوازم زینتی و از بچه کوسه ها در تاکسیدرمی استفاده می شود.

هر باله کوسه بسته به اندازه آن ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان و خشک شده باله تا ۱۰۰ هزار تومان توسط صیادان متخلف به فروش میرسد.


رئیس اداره محیط زیست دریایی سیستان و بلوچستان گفت: صید غیر قانونی کوسه در سال های اخیر رواج یافته و ذخایر کوسه ماهیان به همین دلیل کاهش چشمگیری داشته است.طی جلسه ای که چندی پیش با مسئولان شیلات استان برگزار شد، هماهنگی هایی صورت گرفته تا از صید غیرمجاز کوسه ها جلوگیری شود.کوسه ها در راس زنجیره غذایی دریا قرار دارند و نقش بسیار مهمی در تعادل گونه های آبزی در اکوسیستم های دریایی ایفا می کنندحقایقی ناگفته دربارهء کوسه ها

 

حقایقی ناگفته دربارهء کوسه ها

نوشتهء عبداللطیف عبادی

مقدمه : نوشتهء زیر  در نوع خود اولین و کاملترین مطلبی هست که دربارهء کوسه ها به زبان فارسی در عالم اینترنت  منتشر میشود و امیدوارم همیشه به عنوان منبعی

موثق برای علاقمندان به تحقیق دربارهء کوسه ها باقی بماند .  بخشهای عمده ای از این مطلب را از دانشنامه های دورلینگ کیندرسلی ، چاپ آمریکا ، سال ۲۰۱۰ و  مایلز کیلی ، چاپ انگلستان ، سال ۲۰۰۹ ، و نیز دانشنامهء زندگی جانوران شارلوت ، چاپ انگلستان ، سال ۲۰۰۹ ،  اقتباس ، ترجمه و تخلیص  کرده ام

————————————-

کوسه ها نوعی ماهی هستند که از چهارصد میلیون سال پیش به این سو در کره زمین وجود دارند . در دنیا بیش از چهار صد نوع کوسه وجود دارند که هم در دریاها و هم در اقیانوسها و هم در رودخانه ها زندگی می کنند . هنوز همهء انواع کوسه ها شناخته نشده اند و دانشمندان همچنان گونه های جدیدی از آنها را کشف می کنند . برخلاف تصور عموم مردم ، کوسه ها جانورانی  بسیار بی آزار هستند و از چهارصد نوع آنها تنها سه نمونه هستند که به انسان حمله می کنند . اندازهء کوسه ها بسیار متفاوت است و کوسه هایی به طول بیست سانتی متر وجود دارند تا کوسه هایی که به اندازهء یک اتوبوس هستند! نوعی از کوسه ها نهنگ کوسه نام دارد و طولش بیش از هجده متر می رسد که از دو اتوبوس هم بزرگتراست . جالب اینجاست که این کوسه نسبت به انسان بسیار بی آزار است . کوسه ها ماهی خوار هستند

اسکلت کوسه برخلاف سایر ماهی ها نه از استخوان بلکه نرم و از جنس غضروف است . کوسه قوی ترین حس بویایی را در میان آبزیان دارد و این حس یک بر میلیون است . یعنی آنکه می تواند بوی خون را در میان آبی برابر با یک میلیون بر حجم آن خون به سادگی تشخیص دهد . به عبارتی دیگر ، اگر کوسه ای را در استخر شنا رها کنید و یک قطره خون در آن استخر بچکانید ، کوسه محل دقیق آن قطرهء خون را به سرعت شناسایی می کند و به همین دلیل است که ماهیان و آبزیان زخمی و ناتوان را به راحتی شناسایی و شکار می کند . کوسه ها علاوه بر بویایی ، حس بینایی و شنوایی بسیار خوبی نیز دارند .

کوسه ها نسبت به اندامشان سر بزرگ و طبیعتا” مغز بزرگی هم دارند اما چندان باهوش نیستند چرا که بخش یادگیری و فکر کردن مغزشان بسیار کوچک است . سرعت شنای معمولی کوسه معمولا” هشت کیلومتر در ساعت است اما اگر بخواهد می تواند تا ۵۵ کیلومتر در ساعت هم شنا کند . موتور محرکهء کوسه برای شنا کردنش دمش است . برخی از کوسه ها و از جمله کوسهء سفید و ببرکوسه چند ردیف دندان موازی دارند . رعب انگیزترین نقطهء کوسه دندانهایش هستند . این دندانها مرتبا” می افتند و دندانهای جدیدی جایگزینشان میشود . یک کوسه در عمرش تا سی هزار دندان در دهانش می روید . در بسیاری ازنقاط دنیا موج دریاها دندانهای افتادهء کوسه ها را به ساحل می آورند . این دندانها به اندازهء لبهء شمشیر تیز هستند .

کوسه ها بعد از هر وعده غذایی که خوردند – بسته به اندازهء طعمه شان – سیر میشوند و از سه  روز تا شش ماه کاری به کار هیچ موجود زنده ای ندارند . کوسه شکارش را گاز محکمی می زند تا خون از بدنش برود و بمیرد . بعد به سویش می آید و آن را می خورد . برخی از کوسه پالاخور یعنی تصفیه خوری یا فیلتری خوری می کنند . به این شکل که حجم عظیمی از آب را می بلعند ، موجودات ریز موجود در آن را جدا و پالایش می کنند و می خورند و دوباره آب را بیرون می دهند . یک نهنگ کوسه در عرض یک ساعت دو میلیون لیتر آب دریا را می بلعد تا در آن بتواند به اندازهء دو کیلوگرم موجودات کوچک دریایی را جدا کند و بخورد . برخی از انواع کوسه ها لاشخور هستند . یعنی مردارخواری  می کنند .  آنها در کف دریا منتظر می مانند تا جانوری – چه ماهی و چه هر چیز دیگری – بمیرد و لاشه اش به کف آب بیاید . بعد این کوسه ها می روند و مردهء جانداران را می خورند .

کوسه هایی که از انواع کوچک هستند خودشان توسط کوسه های بزرگتر یا ماهیان و نهنگها شکار میشوند . اما کوسهء سفید که اندازه ای بزرگ دارد تقریبا” سلطان دریاهاست و کسی او را شکار نمی کند جز انسان . عموما” کوسه ها از انسان می ترسند و هیبت آدم و نوع شنا کردنش – که برای آبزیان صدای عجیب و ترسناکی را ایجاد می کند -  ، کوسه ها را فراری می دهد . کوسه ها ، بجز کوسهء سرچکشی و دو سه نوع دیگر ، عموما” علاقه ای به زندگی جمعی ندارند و تنهایی را بر هر چیز دیگری ترجیح می دهند . کوسه های نر و ماده نیز بعد از جفتگیری ، از هم جدا میشوند . کوسه ها غالبا” تخم گذارند اما انواعی از آنها تخم را در شکم خود نگه می دارند و عملا” بچه زا هستند . بین شش هفته تا ده  ماه طول میکشد که بچه ها از تخم بیرون بیایند . کوسه ها خانه و لانهء ثابتی ندارند و دائم  اما هر کدامشان محدوده ای دارند که اجازه نمی دهند رقیب واردش شود . هنوز معلوم نیست که کوسه ها چگونه محدودهء خود یا رقیب را معین ویا  شناسایی می کنند

معروفترین و رعب انگیزترین نوع کوسه کوسه های سفید هستند که چهار تا پنج متر طول دارند و از یک ماشین سواری بزرگترند . کوسهء سفید بیشتر از هر نوع دیگری از کوسه ها به انسان حمله می کند . کوسهء سفید را نمی توان در آکواریوم یا فضایی بسته نگهداری کرد چرا که بعد از چند روز می میرد . اما کوسه سفید آنچنان هم که می گویند خطرناک نیست . در واقع خطرناکترین نوع کوسه ها ببرکوسه ها هستند و نه کوسه های سفید . ببرکوسه به همهء جانداران دریایی حمله می کند و همه چیز خوار است . از ماهی و لاک پشت و هشت پا گرفته تا دلفین و نهنگ و حتی سایر ببرکوسه ها! ببرکوسه نیز مانند کوسهء سفید به انسان حمله می کند . این کوسه سه تا شش متر طول دارد و یک شیر دریایی را با یک گاز زدن ناکار می کند . ببرکوسه نه تنها جانوران بلکه هر جسمی را بر سر راه خود ببیند میخورد . در شکم برخی از ببرکوسه های صید شده اجسامی از قبیل لاستیک ماشین ، بشکهء نفت ، بطری خالی ، پارچه، بالش ، ذغال سنگ و حتی میله های فلزی را نیز یافته اند . دستهء سوم از کوسه هایی که برای انسان خطرناک هستند گاوکوسه است . گاو کوسه جزو معدود کوسه هایی است که در آبهای شیرین و در رودخانه ها زندگی می کند . عمر کوسه ها نیز متفاوت است . برخی از انواع کوسه ها – مانند نهنگ کوسه – تا دست کم صد سال عمر می کننند .  کوسه ها قوم و خویش های معروفی هم دارند . سفره ماهی ها و شمشیرماهی ها همخانوادهء  کوسه ها محسوب میشوند .

خطر انسان ها برای کوسه ها خیلی بیشتر از خطر کوسه ها برای انسان ها است . برخی از انواع کوسه ها بقدری بی آزار هستند و انسان را دوست خود می دانند که می توان آنها را به راحتی با دست گرفت . در بسیاری از کشورهای جهان ماهیگیران بطور مشخص به صید کوسه می پردازند و آن را برای پوست ، گوشت ، باله و جگرش شکار می کنند . جگر کوسه بسیار چرب است و از آن روغن خاصی به دست می آید . در آبهای آمریکا که سگ کوسه ها در حجمی انبوه و به شکل گله ای زندگی می کنند ، صیادان آنها را شکار می ککنند و بعد از صید  خشکشان می کنند تا به عنوان سوخت و هیرم از آنها استفاده کنند .

یونانیان باستان نخستین مردمی بودند که  دربارهء انواع کوسه ها و نوع زندگی شان مطالعه کردند . آنها نخستین مردمی بودند که پی بردند کوسه ها ممکن است به انسان نیز حمله کنند . برخلاف تصور عموم ، هیچ کوسه ای بی دلیل به انسان حمله نمی کند . از میان ۴۰۰ نوع کوسهء بزرگ و کوچک تنها کوسهء سفید ، ببرکوسه و گاو کوسه به انسان حمله می کنند . این سه نوع کوسه نیز بسیار به ندرت به انسان حمله می کنند . هنوز دقیقا” برای دانشمندان مشخص نشده است که چرا کوسه ها به انسان حمله می کنند؟ برخی از دانشمندان معتقدند که کوسه ها – مانند هر موجود گوشتخوار دیگری – وقتی از شدت گرسنگی در حال مرگ باشند طبیعتا” برای زنده ماندن چاره ای جز شکار هر موجودی که برایشان  قابل خوردن باشد ، ندارند . برخی دیگر از دانشمندان نیز این نظریه را رد می کنند و معتقدند که سه نوع کوسهء مذکور زمانی به انسان حمله می کنند که تصور کنند انسان به قلمروی آنها تجاوز کرده است و یا آنکه انسان را و حتی قایق های کوچک را با ماهی های بزرگ و یا سیل و فوک دریایی اشتباه بگیرند .

انسان به دلیل آنکه موجوی آبزی نیست و زیر آب  قادر به نشان دادن واکنش سریع و دفاع از خود  و یا فرار فوری از دست خطر نیست ، همیشه در آب نسبت به کوسه احساس ترس و وحشت می کند . و دیگر اینکه داستانهایی دربارهء کوسه شنیده یا فیلمهایی را دیده که در آنها دربارهء خطر کوسه ها به شدت اغراق شده است . سالیانه فقط حدود صد مورد حملهء کوسه ها به انسان گزارش میشود که کمتر از ده تا بیست مورد آن منجر به مرگ شده اند . وحشتناک ترین واقعهء حملهء کوسه ها به انسان در جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۵  رخ داد . در جریان آن جنگ یک رزمناو در اقیانوس آرام مورد اصابت اژدرهای ژاپنی  قرار گرفت و حال غرق شدن بود . نزدیک به هزار ناوی آمریکایی برای نجات خود – با پوشیدن جلیقهء نجات – به درون آب پریدند اما قبل از آنکه نیروی کمکی به آنها برسد ، ناگهان گله ای عظیم از کوسه های سفید و غول اسا به آنها حمله کردند و در فاجعه ای خونین ششصد سرباز آمریکایی را تکه تکه کردند و خوردند . دانشمندان معتقدند که این کوسه ها انسان ها را با گله ای از سیل ها و شیرهای دریایی عوضی گرفته بودند و کوسه ها پس از آنکه چند تکه از گوشت انسان را بخورند متوجه اشتباهشان میشوند . آنها بعد از پی بردن به خطای دید خود ، جسد انسان را رها می کنند و آنچه را هم که خورده اند بالا می آورند . اما متاسفانه بهرحال دیگر دیر شده و انسان کشته شده است

بهترین راه برای پرهیز از خطر سه نوع کوسهء آدمخوار ، روبرو نشدن با آنهاست . این کوسه ها بیشتر در سواحل شمال و  شرق آمریکا ، جنوب آفریقا و شمال و شرق استرالیا زندگی می کنند . اگر خطرناک ترین نوع کوسه هم با انسان روبرو شود ، فرد شناگر  کافیست که خونسردی خودش را حفظ کند . دست و پا نزد و سر و صدا راه نیندازد و به آرامی به سمت ساحل شنا کند . به محض آنکه فرد شناگر از شدت وحشت کنترل خودش را از دست بدهد و شروع به دست و پا زدن و شنای سریع کند و یا داد و فریاد راه بیندازد ، کوسه فورا” او را با یک سیل دریایی عوضی می گیرد و ممکن است بسویش حمله کند . کوسه جانور باهوشی نیست و قدرت تجزیه و تحلیل چندانی ندارد . در واقع حملهء کوسه به انسان بیشتر به دلیل این هست که عقل درست و حسابی ندارد و فرق بین یک انسان را با یک فوک یا شیر دریایی وحشت زده نمی فهمد ولی به محض آنکه متوجه اشتباهش شود ، راهش را می گیرد و می رود . کوسه ها همچنین از زیر آب ، تخته های موج سواری ورزشکاران را نیز با ماهیان لذیذ و سیل و شیرهای دریایی عوضی می گیرند و به آنها حمله می کنند . مخوف ترین نوع کوسهء آدمخوار – و در واقع آدم زن – گاو کوسه است که در آبهای شیرین زندگی می کند . گاو کوسه در آبهای گل آلود رودخانه  دیده نمی شود ، بروی سطح آب نمی آید و برخلاف کوسه سفید یا ببر کوسه که معمولا” به دست و پای انسان حمله می کنند و پس از زدن یک گاز دور میشوند تا ساعتی بعد مجددا” برگردند ، گاو کوسه ناگهان و مستقیما” به شکم انسان حمله می کند و آنرا پاره می کند .

در آبهای جنوبی ایران یعنی در خلیج فارس و دریای عمان مجموعا” هفت تا هفده نوع کوسهء کوچک و بزرگ زندگی می کنند اما صرفا” یک نوع از آنها که با کوسهء سفید و ببرکوسه همخانواده است به انسان حمله می کند . این کوسه در جستجوی غذا وارد رودخانه های جنوبی ایران مانند اروند ( شط العرب ) ، هندیجان ، بهمنشیر و کارون نیز میشود . البته  در سالهای اخیر بنا به دلایل مختلف ورود این کوسه به رودخانه های کشورمان بسیار اندک و نادر شده است . در جنوب کشورمان کارخانه هایی هم هستند که بطور اختصاصی مشغول تولید محصولات مختلف از کوسه هستند ، از جمله شرکت تولیدی آرواره های خلیج فارس! که صابون روغن کوسه تولید می کند . زیر این مطلب تصاویر برخی از معروفترین و مهمترین نوع کوسه های دنیا را مشاهده می کنید

کوسهء سفید – غیر قابل اعتماد ، خطرناک

ببرکوسه – غیرقابل اعتماد ، خطرناک

گاوکوسه ، غیرقابل اعتماد – خطرناک

نهنگ کوسه – قابل اعتماد ، بی خطر

کوسهء سرچکشی – قابل اعتماد ، بی خطر

همهء عکسهایی که کوسه ها را در حال حمله به انسان نمایش می دهند ( از جمله عکس بالا ) در واقع صحنه هایی از فیلمهای سینمایی هستند و واقعیت ندارند . حتی کوسه های غیرقابل اعتماد نیز به خودی خودی کاری به کار انسان ندارند ، جز در مواردی بسیار خاص و نادر

فیلم سینمایی آرواره ها که در سال ۱۹۷۵ ساخته شد تصویری دروغین و بسیار اغراق آمیز از کوسه ها نشان داد و موجب ایجاد ترس و وحشتی بی دلیل از همهء انواع کوسه ها در میان مردم شد  . بعد از نمایش این فیلم ،  میل به ” کوسه کشی ” در دنیا رو به فزونی نهاد و برخی از انواع کوسه ها به دلیل شکار بی رویه از بین رفتند . با تبلیغات دروغینی که فیلمهای سینمایی دربارهء کوسه ها ساختند ، سالهاست که عموم مردم دنیا دیگر میل و رغبتی به نجات نسل کوسه ها ندارند . تصویر فوق پوستر فیلم آرواره ها است . در این تصویر کوسهء سفید ده برابر اندازهء واقعی اش نشان داده شده است

نوشتهء عبداللطیف عبادی

كوسه ماهي ,انواع كوسه ماهي, عكس كوسه ماهي ,شكل كوسه ماهي, فيلم كوسه ماهي, مشخصات كوسه ماهي, غذاي كوسه ماهي ,طعمه كوسه ماهي صيد كوسه ماهي شكار كوسه ماهي پخت كوسه ماهي تخم ريزي كوسه ماهي, انواع و اقسام كوسه ماهي, درنده كوسه ماهي, حمله كوسه ماهي, 

حقایقی ناگفته دربارهء کوسه ها

منبع : aebadi.com