سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

ماهی سنگسر

group-fishs

 

ماهی سنگسر :ازتیره سنگسر ماهیان است وزن تقریبی ان نیم تا پنج کیلو گرم و طول ان 25-75سانتی متر است ر نگ ان در ناحیه پشت به رنگ طلای برنزی با سایه مایل به سبز پهلو هاوشکم نقرهای رنگ خالهای نا مشخص در پشت چشم وبا باله پشتی با لبه تیره.

سنگسر مخطط

 
 
     
 
 











نام انگلیسی : Stripped piggy
نام علمی : Pomadasys stridens
نام محلی : گم،گام ،کورکور
خانواده : Haemulidae
کد : HAemul.P.s.۴
مشخصات :
● مشخصات مورفولوژی
▪ فرم و رنگ بدن: ماهی خاردار مخطط و کوچک،رنگ بدن در بالا قهوه ای و پایین سفید و ۳ نوار قهوه ه ای یا طلایی در هر طرف بدن دارد یک لکه تیره روی سرپوش آبششی قرار گرفته است.
▪ باله ها : باله پشتی ۱۲ خار و ۱۵ شعاع نرم ، باله مخرجی ۳ خار و ۹ شعاع نرم ، باله سینه ای ۱۷ شعاع نرم و باله شکمی یک خار و ۵ شعاع نرم دارد.
▪ فلس: در محور طول دارای ۹۰ فلس و محور عرضی۹ فلس در بالا و ۱۹ فلس زیر خط جانبی دارد.فلسها به طور ضعیف شانه ای و چسبنده بوده و تا روی گونه ها و استخوانها سرپوش آبششی گسترش دارند.
▪ دندان : دهان انتهایی و قابل ارتجاع است و دسته های دندانهای باریک و نوک دار در فکها دیده می شود.دندانها سوهانی مانند است.
▪ طول: بیشینه درازی بدن ۱۶cmو طول استاندارد آن ۱۲cm است.
▪ سایر مشخصات: لبه عمودی پیش سرپوش در تمام امتداد خود دندانه دار است.دهانه های آبششی وسیع و پرده های آبششی از هم و از قطعه رابط جدا هستند. ۲ سوراخ به همراه یک حفره میانی در زیر چانه دارد.
● مشخصات بیولوژی
▪ مکان زندگی: اندازه آن متوسط و در آبهای ساحلی کم عمق و مصبها و در اطراف جزایر مرجانی زیست می کنند و گروههای کوچکی را تشکیل داده و شنای کندی دارند.
▪ تغذیه: همه چیز خوار است.
▪ پراکنش: سراسر خلیج فارس و دریای عمان از بوشهر تا چابهار ،دریاهای گرمسیری و معتدله دنیا ،شمال غرب اقیانوس هند
▪ تولیدمثل: جزء ماهیان تخمگذار است.
▪ سایر مشخصات: بعضی از آنها با ساییدن دندانهای حلقی و با کمک کیسه شنا تولید صدا می کنند . این ماهی در هنگام خروج از آب صدای غرغر مانندی ایجاد می کند.
▪ ارزش اقتصادی: از لحاظ تغذیه یک ماهی غذایی عالی است.
▪ روش صید: هند لاین ، تراپس و ترال

ماهیگیری چیست

برای مشاهده بقیه صفحات این موضوع کلیک کنید


ابزار اینستا گرام

تیک ابزارابزار اینستا گرام برای وبلاگ