وب سایت اصفهان فیشینگ

وب سایت ماهیگیری اصفهان فیشینگ

امروز: جمعه، 22 تیر 1403

بینایی ماهی قزل


. : بررسی قدرت بینایی و دید ماهی قزل : .

در این مقاله به بررسی قدرت بینایی در ماهی قزل الا می پردازم

چشم ماهی قزل الا

برای نوشتن این مقاله من ابتدا سراغ خواندن مقالات سایت فارسی coldon.ir رفتم چند مطلب مفید و چند عکس مفید از این سایت خوب به اینجا اضافه کردم سپس به منابع انگلیسی مراجعه کردم دهها مقاله بسیار ارزشمند در مورد بینایی و قدرت دید ماهی قزل الا وجود داشت که شروع به ترجمه و اضافه کردن انها به این پست کردم حجم مطالب مفید به قدری زیاد بود که اول میخواستم دو یا سه پست در مورد دید و بینایی ماهی قزل الا تنظیم کنم ولی با خود گفتم در صورت پراکندگی مطالب احتمال گم شدن و در ارشیو رفتن مطالب بیشتر است و خواننده گان نیز با خواندن یک مطلب احتمالا دست از تحقیق بیشتر برمی دارند برای همین سعی کردم قسمتهایی از مطالب مفید هر مقاله را که بیشتر پسندیدم در اینجا در یک پست اضافه کنم طول این مقاله کمی زیاد است و قطعا بیشتر افراد با دیدن مطلب بزرگ بلافاصله صفحه را خواهند بست و فرار میکنند . من این مطلب به شما دوست عزیز که برای پیشرفت خود ارزش قائلید هدیه میکنم با احترام محمد نصری مدیر وب سایت اصفهان فیشینگ

ماهی قزل آلا در زیر آب چه چیزی و چگونه می بیند

ماهی قزل آلا به شدت به حس بینایی خود وابسته است. آنها برای حرکت به اطراف، شناسایی و گرفتن غذا یا فرار از شکارچیان به آن متکی هستند. برای ماهی قزل آلا، بینایی احتمالاً مهمترین حس است. از بسیاری جهات روش کار چشم آنها شبیه به انسان است، اگرچه چشم ماهی قزل باید در شرایط متفاوتی با ما کار کند و بنابراین تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. 

چشم برای دیدن نیاز به نور دارد تا وارد چشم شود و به سطح شبکیه در پشت چشم برخورد کند، این برای ماهی و ما یکسان است. برای ماهی ها این مهم است که بیشتر نوری که به رودخانه، دریاچه یا برکه برخورد می کند، مستقیماً در هوا منعکس می شود. فقط کسری از سطح در آب عبور می کند. بسیاری از رنگ ها هر چه اب عمیق تر شود جذب یا ناپدید می شوند. این برای ماهی ها مهم است زیرا رنگ هایی که می بینند بستگی به نور موجود در آب دارد.  چشم‌های قزل آلا مردمک‌های بزرگی دارند که تا حد امکان نور را وارد می‌کنند - عنبیه که مردمک را تشکیل می‌دهد، مانند عنبیه ما در هنگام تغییر شرایط نور منبسط یا منقبض نمی‌شود. ماهی قزل آلا راهی برای تطبیق چشمان خود با شرایط نوری روشن یا تیره تر دارد، اما ممکن است ساعت ها طول بکشد تا ان را اعمال کند .

بررسی چشم ماهی قزل الا 

تعداد سلولها گیرنده بینایی در چشم قزل آلا بیشتر از چشم انسان است. این بدین معناست که ماهی دید خود را در تاریکی هم حفظ می کند شفافيت آب اثر مستقيمي بر روي ديد ماهي دارد. ما بايد به اين نكته توجه کنیم كه تا حد ممكن از ديد مستقيم ماهی خارج بمانیم . حتي در شب نيز توان ديد قزل آلا بسيار بالاست انها با دید سیاه و سفید به خوبی جنبش ها و حرکات و سایه ها را میبینند. در زمان ماهيگيري لباس هاي هماهنگ با محيط بپوشيد و اصول استتار را حتي در مورد چوب ماهيگيري خود رعايت كنيد. قزل آلا ها توانايي ديدن رنگها و سايه ها را دارند و به همان اندازه كه پوشيدن لباس هاي هماهنگ با طبيعت مهم است ، دقت در انتخاب رنگ طعمه مصنوعي  ، اسپينر ها و لوري ها براي جذب قزل آلا تعيين كننده است. بهترين رنگهاي مورد استفاده در استتار سبز و آبي هستند و قابل روئيت ترين رنگها براي طعمه قرمز ، نارنجي و زرد است.

 قزل آلا مانند انسان با بیولوژی چشمی یکسان اما با عملکردهای متفاوت می بیند. چشم آنها دارای یک عنبیه، یک عدسی و یک شبکیه است که هم سلول های مخروطی و هم سلول های میله ای دقیقاً مانند چشمان ما دارد، مخروط ها مسئول دید رنگی هستند، در حالی که میله ها دید را در شرایط کم نور بهینه می کنند تا بتوانند جهان را در شرایط تاریک تر درک کنند . برخلاف انسان، ماهی قزل آلا در هر زمان فقط از یک نوع گیرنده استفاده می کند. آنها یا از مخروط‌ها یا میله‌ها استفاده می‌کنند و همپوشانی در سپیده‌دم و غروب می‌تواند یک استثنا باشد زیرا می‌توانند از هر دو استفاده کنند. پس دید ماهی قزل در این زمانها به اوج خود می رسد. مخروط‌ها در طول روز استفاده می‌شوند تا دید واضح و تمام رنگی داشته باشند، در حالی که میله‌ها در شیفت شب کار می‌کنند و دید را به سیاه و سفید با درک بهتر در تاریکی تبدیل می‌کنند.

عنبیه انسان منبسط و منقبض می شود تا میزان نوری که به شبکیه می رسد را کنترل کند، در حالی که عنبیه قزل آلا ثابت است و شبکیه خود را برای تغییر سطوح نور تنظیم می کند. چشم انسان می تواند با تغییر شکل عدسی تمرکز کند در حالی که چشم ماهی قزل آلا با نزدیک کردن یا دورتر کردن عدسی از شبکیه چشم تمرکز می کند. شکل چشم قزل آلا یکی دیگر از تفاوت های آن با چشم انسان است. قزل آلا برخلاف ما مداری دایره ای شکل دارد. شکل دایره ای اجازه می دهد تا دو فاصله کانونی به طور همزمان یکی به جلو و دیگری در کنار باشد.این به ماهی قزل آلا امکان می دهد میدان دید رو به جلو داشته باشد که برای تغذیه در جلوی بینی ماهی قزل آلا مفید است. یک بریدگی اضافه شده در لبه جلویی عنبیه ماهی قزل آلا به آن اجازه می دهد تا از روی بینی خود بهتر ببیند. قزل آلا از جلو نزدیک بین و از پهلو دور بین است.

 

حس بینایی ماهی قزل الا

قزل آلاها هم می‌توانند اجسام دور را ببینند هم نزدیک. مردمک بزرگ چشم این ماهی به نور زیاد اجازه‌ی ورود می‌دهد. چشم‌ها پلک ندارند.پس در نور شدید افتاب اذیت میشوند و به سایه میروند. عدسی در چشم ماهی عقب و جلو می رود و آن را قادر می سازد اشیای دور و نزدیک را ببیند. هر یک از چشم‌ها طوری قرار گرفته که زاویه ی دیدش با دیگری همخوانی ندارد و چشم‌ها بر عکس ما برای دیدن یک جسم با هم همکاری نمی کنند.پس هم زمان از هر دو سمت ماهی به خوبی میبیند

 دید تک چشمی ماهی قزل

 

شعاع دید ماهی قزل الا چگونه است

محل قرار گرفتن چشم ها در ماهی قزل آلا به این معنی است که میدان دید خود را به حداکثر می رساند. یک قزل آلا می تواند همه اطراف را ببیند نه فقط جلو، تنها با دو نقطه کور کوچک، یکی درست در جلوی بینی و دیگری در پشت دم. ماهی قزل آلا دید دوچشمی خوبی که ما داریم را ندارد. زمانی که هر دو چشم می توانند یک شی را به طور همزمان ببینند، به مغز این امکان را می دهد که فواصل را کاملاً دقیق اندازه گیری کند قزل آلا در جلو و بالای سر بهتر می بیند و دید چشمها با هم کمی متمرکز میشوند .

چشمان قزل آلا لنزهای فوق العاده خوبی دارد،  بهتر از بسیاری از ماهی ها، بنابراین دید محیطی آنها عالی است. این زاویه دید وسیع به این معنی است که آنها می توانند طعمه یا شکارچیان را به راحتی تشخیص دهند. نکته منفی این است که اگر ماهی از آب خارج شود، نزدیک بین است! و هیچ خطری وجود ندارد که ماهی یک ماهیگیر را هنگام پریدن از آب ببیند، مگر اینکه به او برخورد کند.مساله ی جالب ديگر اين است كه قزل آلا با ترکیب ديد تك چشمي و دو چشمي، مي تواند محیط را در زاويه ی حدود 320 درجه تشخيص دهد، در حالي كه اين توانايي در انسان (در حالي كه رو به جلو ايستاده) محدود به 180 درجه است. تركيب اين توانايي با ديدي كه ماهي مي تواند از طريق پنجره ی انكساري نسبت به سطح آب داشته باشد، ميدان ديد ماهي را بسيار وسيع مي كند.

قزل آلا ها بينايي دقيقي دارند و قادرند حتی تا فاصله 6 متري را در داخل آب شفاف ببينند اما معمولا به اطراف خود متمرکز هستند انها دید تک چشمي دارند بدين معني كه هر چشم قزل الا مي تواند روي يك شيء  ،مستقل از چشم ديگر متمركز شود و ببیند . بدليل انكسار نور در زمان برخورد به سطح آب قزل الا مي تواند ديد بهتري به محيط خارج از آب داشته باشد . او به راحتي مي تواند نورها و سايه ها را تشخيص دهد مخصوصا زماني كه در حالت ايستاده به آب نزديك شويد به آساني شما را خواهد ديد.

  

چشم قزل الا چگونه دور را میبیند

در ماهی قزل الا برای اینکه بتواند چشمان خود را برای دیدن اجسام دور و نزدیک تنظیم کند، کل عدسی به جای تغییر شکل مانند انسان حرکت می کند. با این حال چشم ماهی قزل آلا معمولاً نیازی به دیدن دور ندارد زیرا طول دید در آب شیرین برای قزل الا اغلب موارد کمتر از 10 فوت است (3 متر ) است که بسته به شفافیت اب و نور محیط دارد . بنابراین چشمان ماهی قزل آلا برای دیدن چیزهایی کاملاً نزدیک تنظیم شده است.

چشمان آن ها ویژگی هایی را که به ما امکان می دهد جزئیات واقعی را ببینیم ندارد. این برای ماهیگیران فواید سودمند است، زیرا تا حدودی موفقیت طعمه هایی که از غذای طبیعی تقلید می کنند توضیح می دهد. لازم نیست اینها کپی کاملی از نسخه اصلی باشند. اگر شکل، اندازه و رنگ مناسبی داشته باشند، ماهی در تشخیص تفاوت مشکل خواهد داشت. و مهمتر این است که طعمه حرکت طبیعی غذا را تقلید کند. ماهی قزل آلا به جای جزئیات پیچیده، کلیت اشیاء را می بیند و حرکت را به خوبی تشخیص می دهد. مردمک های بزرگ ماهی قزل آلا در شرایط کم نور زیر آب تا حد امکان نور را جذب می کنند.

زاویه دید ماهی قزل به خارج از اب  

قزل الا چه دیدی از خارج اب دارد

اینکه قزل آلا از طریق سطح آب چه می بیند، اغلب موضوع بحث ماهیگیران است. قزل آلا، مانند بیشتر ماهی ها، می تواند جهان بالای آب را به صورت پنجره ای مدور بالای سر خود ببیند. در ورای این پنجره، سطح آب مانند یک آینه به نظر می رسد و بنابراین بازتابی از بستر رودخانه/دریاچه را می بینند. با این حال، در داخل این پنجره، به دلیل ترفند قدیمی خمش نور در آب آنها می توانند بیش از بالای سر خود را ببینند. آنها می توانند حدود 10 درجه بالاتر از افق را ببینند. بنابراین،وقتی یک ماهیگیر که روی ساحل ایستاده است معمولاً بسیار قابل مشاهده است. برای کاهش زاویه باید خم شوید یا داخل آب شوید تا به راحتی دیده نشوید. وقتی ماهی یا هر موجود دیگر از زیر آب به طور مستقیم به بالای خود نگاه می کند، محیط بیرون را در پنجره ای گرد می بیند که ابعادش حدود دو برابر عمقی که در آن قرار دارد است. اطراف این پنجره، سطح آب مثل اینه دیده می شود.

وقتی بیرون آب هستیم نسبت به محیط استتار نیستیم و قزل آلا ها می توانند ما را ببینند، حتی وقتی سطح آب کمی به هم می خورد. برای همین باید در بدنمان در ارتفاع پایینی قرار دهیم. و در حین ماهیگیری در آب های صاف و آرام باید خیلی بیشتر مراقب باشیم.

برخی فکر می کنند قزل آلا هر چه در آب پایین تر باشد، به خاطر پنجره دید بزرگ تر بخش بزرگ تری از دنیای بیرون را می بیند. اما این درست نیست. چون با افزایش عمق ابعاد پنجره بزرگ تر می شود، اما فاصله ماهی هم از آن افزایش می یابد و به همان اندازه دید ماهی کم میشود . اما به هر حال اين هشداري براي ماهيگيرهاست تا وقتي به حوضچه هاي عميق تر نزديك مي شوند خيلي محتاطانه عمل كنند، چون در عمق بيشتر سطح ديد قزل آلا از دنياي بيرون آب بهتر مي شود. حواستان باشد ديده نشويد، چون ماهي هاي مسن تر و بزرگ تر در چنين حوضچه هايي ساكن مي شوند. 

هرچه بیشتر به مرکز پنجره دید آنها نزدیک شوید انها بهتر شما را خواهند دید. اشیاء مستقیماً بالای سر دقیقاً همانطور که هست دیده می شوند. نکته جالب دیگر در مورد دید ماهی قزل آلا این است که اشیاء روی سطح از دید ماهی نور پس زمینه هستند و بیشتر به صورت یک شبح ظاهر می شوند که گویی در یک روز آفتابی به کسی نگاه می کنید که پشت به پنجره ایستاده است. دلیل اینکه این اتفاق می افتد این است که ضریب شکست قرنیه ماهی تقریباً دقیقاً ضریب شکست آب است و به قزل آلا اجازه می دهد بیشتر از هوا از طریق آب ببیند.

  

توانایی دید رنگها در قزل الا چگونه است

دانستن اطلاعات زیاد در مورد دید و بینایی ماهی قزل آلا به شما امکان می دهد آنچه را که آنها می بینند تصور کنید و مطابق با آن عمل کنید. نحوه درک آن‌ها از رنگ می‌تواند به شما کمک کند رنگ‌های فریبنده مناسب را انتخاب کنید تا شانس خود را برای گرفتن آنها افزایش دهید. همچنین می تواند به شما بینشی در مورد نحوه عملکرد آنها در شرایط تاریکی یا در آبهای عمیق یا ماهیگیری در شب بدهد.

ماهی قزل آلا می تواند همه رنگ ها را ببیند، اما به روشی متفاوت از آنچه ما انجام می دهیم. با توجه به اینکه آب رسانای نور ضعیفی است، بسته به میزان جذب نور ماهیت رنگ را مخدوش می کند . نور با طول موج بلند، رنگ هایی مانند قرمز و نارنجی، به سرعت جذب می شوند و به رنگ سیاه و خاکستری محو می شوند، در حالی که طول موج های کوتاه مانند آبی و بنفش، کندتر جذب می شوند .

سلول های مخروطی ماهی قزل آلا به آن اجازه می دهد رنگ را فقط در آب شفاف و کم عمق درک کند. این به ان معنی است که مثلا در ابهای عمیق سد کارون حتی در روز انها دید نور کمتری دارند. جزئیات کامل رنگ فقط در فاصله نزدیک دیده می شود. توانایی تشخیص رنگ به طور معمول در 12 فوت (3.6 متر) به طور کامل از بین می رود که بستگی به میزان نور در اب و شفافیت اب دارد . سایه های آبی، سپس قرمز و سپس سایه های سبز برای ماهی قزل آلا از فواصل دورتر قابل تشخیص هستند.

قزل آلا، مانند بسیاری از ماهی ها، می تواند رنگ را ببیند، و گیرنده های مناسبی برای دیدن طیف کامل رنگ ها دارد. آنها همچنین می توانند نور ماوراء بنفش را ببینند، که با افزایش سن این توانایی را از دست می دهند. قزل آلای مهاجر در بازگشت از دریا درک نور UV را دوباره به دست می آورد. آنها همچنین نور قطبی شده را تشخیص می دهند، که به آنها می گوید چه زمانی طلوع و غروب در حال وقوع است و آنها را با تغییرات نوری در پوشش ابر گیج نمی کند. وقتی رایج‌ترین رنگ‌های روشن موجود در آب را با رنگ‌هایی که ماهی قزل‌آلا برای دیدن آنها تنظیم شده است مقایسه می‌کنید، اغلب تفاوت جزئی وجود دارد. این به قزل آلا اجازه می دهد تا اشیاء بازتابنده را در آب ببیند. آنها به صورت شبح توسط ماهی دیده می شوند. این بدان معنی است که اثر استتار فلس های نقره ای ماهی های کوچک در برابر قزل آلا چندان مؤثر نیست چون بازتاب نور دارند . قزل آلا وقتی هم در زیر آب شکار می کند ترجیح می دهد از زیر به شکار حمله ور شود. در عین حال شبکیه چشم قزل آلا بیش از هر چیز به دو رنگ قرمز و نارنجی حساس است و کمترین حساسیت را نسبت به آبی دارد. این می تواند موفقیت این رنگ ها در پشه ها و لانسه ها را تا حدی توجیه کند 

آزمايش هاي انجام گرفته توسط دانشمندان در سال هاي اخير نشان داد قزل آلاها مي توانند يك رنگ و سايه هاي مختلف همان رنگ را از هم تشخيص دهند. اين توانايي آنها در تشخيص رنگ ها كه به آنها اجازه مي دهد اشياء را از پس زمينه متمايز كنند آنها را از امتيازي ويژه برخوردار مي سازد، در حالي كه اگر ديد سياه و سفيد داشتند، براي تشخيص طعمه و شكارچي تنها مي توانستند از حركت بهره جويند. به ترتيب، رنگ های قرمز، نارنجي و زرد بيش از بقيه و رنگ هاي دیده میشوند و طيف آبی و سبز كمتر از بقيه توسط قزل آلاها ديده مي شوند. پس براي انتخاب لباس در هنگام ماهيگري دقت بيشتري به خرج دهيد.

 

 ماهی قزل الا

نحوه انتخاب رنگ های فریبنده برای صید ماهی قزل آلا 

برای گرفتن ماهی قزل باید رنگی را انتخاب کنید که با توجه به شفافیت آب و عمقی که در آن ماهیگیری می کنید قابل مشاهده باشد. زمانی که اب شفاف است بهترین رنگ ها برای طعمه قرمز، نارنجی و زرد می باشد و در ابهای تیره تر و زرد و مشکی و سبز بهترین دید را برای ماهی دارد. در شب، توانایی قزل آلا در تشخیص رنگ ها به طور کامل از بین می رود زیرا سلول های میله ای کار می کنند و سلول های مخروطی که مسئول رنگ ها هستند جدا می شوند. در شب هنگام مشکی و سفید به قابل مشاهده ترین رنگ تبدیل می شود . بهترین انتخاب رنگ در شب رنگ هایی است که از تضاد با محیط استفاده می کنند نه رنگ واقعی . ضمن اینکه ترکیب رنگ زرد و مشکی تقریبا برای همه زمانها مناسب است

نکته دیگر انتخاب رنگ نسبت به رنگ خوراک طبیعی ماهی است. ماهی قزل آلا به هر رنگی که با خوراک آنها مطابقت دارد واکنش نشان میدهد هنگامی که می خواهید تصمیم بگیرید که از چه رنگی برای طعمه استفاده کنید، مهم است که ضرب المثل قدیمی "دریچه را مطابقت دهید" را به خاطر بسپارید. (منظور احتمالا مطابقت رنگ طعمه ما با رنگ و شکل خوراک طبیعی ماهی در ان زمان از فصل است ) استفاده از رنگ ها و الگوهایی که از خوراک ماهی قزل آلا تقلید می کنند، در صید بیشتر ماهی قزل آلا در طول روز غیر قابل انکار است. به یاد داشته باشید این نکته بیشتر برای ابهای شفاف وکم عمق کارایی دارد و هرچه عمق بیشتر شود و شفافیت کم شود کارایی کمتری دارد . اگر الگویی غالب نیافتید رنگهای طلایی، ، نارنجی، زرد و قرمز در آب های شفاف و در ابهای گل آلود و نامطلوب رنگ زرد و سبز سفید سیاه را انتخاب کنید.

نکته بعدی که میخواهم بنویسم در مورد روزهای افتابی است وقتی ما در وسط ظهر که خورشید عمود می تابد و سطح نور فروانی داخل اب میشود ماهیگیری میکنیم باید به این نکته توجه کنیم که چشم ماهی قزل نسبت به نور به شدت حساس است انها همچنین میتوانند اشعه یو وی را مشاهده کنند در حالیکه چشم قزل الا برخلاف انسان پلک ندارد و این نور و درخشش فراوان انها را رنج میدهد و به سایه پناه میبرند با دانستن نکته بالا وقتی ما در شرایط نوری بالا در ظهر از لانسه های خیلی براق و با انعکاس نور فراوان استفاده میکنیم برای ماهی خوشایند نیست لانسه های مات برای این محیط ها بهتر است .

  

بینایی و دید قزل آلا در آب گل آلود  

کیفیت و شفافیت آب بر قدرت بینایی ماهی قزل آلا تأثیر می گذارد، اما آنها در آب های گل آلود می توانند ببینند، هر چه سطح تیرگی اب کمتر باشند بهتر می ببینند. آنها می توانند به اندازه ای خوب ببینند که سایه ها و حرکتها را تشخیص دهند. اما ممکن است نتوانند رنگ واقعی  را بفهمند. بهتر است در آب گل آلود از طعمه های تیره رنگ استفاده کنید زیرا تضاد خوبی با آب مایل به قهوه ای دارند و برای ماهی قزل آلا راحت تر دیده می شود. فریب های سیاه و سبز در آب قهوه ای خودنمایی می کنند. رنگ های دیگر ممکن است در آب های گل آلود قابل مشاهده نباشند، رنگ های روشن و قهوه ای مایل به ترکیب با آب قهوه ای و تیره هستند و تشخیص آنها سخت می شود. بهترین طعمه برای آب گل آلود رنگهای تیره هستند. به عنوان مثال، (فلان طعمه تیره ) تضاد خوبی با آب قهوه ای دارد و به آن اجازه می دهد بیشتر برجسته شود. در حالی که بال های نرم آن به آن اجازه می دهد تا حرکت بسیاری از حشرات مختلف را تقلید کند و آن را به گزینه ای ایده آل برای صید قزل آلا تبدیل می کند.

 

آیا قزل آلا می تواند در تاریکی ببیند؟

آیا قزل آلا می تواند در تاریکی ببیند؟ بله، قزل آلا می تواند در تاریکی ببیند. آنها سلول های میله ای دارند که به آنها اجازه می دهد در نورهای کم  و شرایط آب تاریک اطراف خود را ببینند. با این حال، توانایی ماهی قزل آلا برای دیدن رنگ در شب به طور کامل حذف می شود زیرا آنها از سلول های مخروطی به سلول های میله ای تغییر می کنند تا بتوانند در تاریکی ببینند.

چشم های قزل آلا دارای 2 نوع گیرنده های نوری در شبکیه هستند: مخروط ها و میله ها. مخروط ها به نور با طول موج های مختلف پاسخ متفاوتی می دهند و مسئول دید رنگی هستند، در حالی که میله ها دید را در شرایط کم نور بهینه می کنند تا بتوانند جهان را در شرایط تاریک تر درک کنند. ماهی قزل آلا در هر زمان فقط از یک نوع گیرنده استفاده می کند. و همپوشانی در سپیده‌دم و غروب می‌تواند یک استثنا باشد زیرا می‌توانند از هر دو استفاده کنند. مخروط‌ها در طول روز استفاده می‌شوند تا دید واضح و تمام رنگی داشته باشند، در حالی که میله‌ها در شیفت شب کار می‌کنند و دید را به سیاه و سفید با درک بهتر در تاریکی تبدیل می‌کنند. در شب، توانایی قزل آلا در تشخیص رنگ ها به طور کامل از بین می رود زیرا سلول های میله ای کار می کنند. پس مشکی به قابل مشاهده ترین رنگ تبدیل می شود و بهترین انتخاب جذاب رنگ هایی است که از تضاد استفاده می کنند نه رنگ. ماهی قزل آلا را می توان در شب صید کرد. در شب آنها را می توان در آب کم عمق یافت. در شب برای جلب توجه آنها می توانید از فریب هایی با تضاد رنگی مانند سیاه و سفید استفاده کنید، یا می توانید از فریبنده های اسپینر یا تیغه ای استفاده کنید که در آب ارتعاش ایجاد می کند تا آنها به جای دیدن آن آن را احساس کنند.

نقطه کور دید ماهی قزل الا کجاست ؟

ماهی قزل آلا می تواند تقریباً 360 درجه اطراف خود را در زیر آب ببیند و هر چشم به صورت مجزا در دو طرف ماهی بینایی مجزا دارند . اما در آنچه می تواند در بالای سطح مشاهده کند محدود است. نقطه کور ناحیه ای در بالای سطح آب است که ماهی قزل آلا نمی تواند آن را به وضوح در زیر آب ببیند. انسان ها و سایر شکارچیان می توانند در این نقطه کور پنهان شوند بدون اینکه توسط ماهی قزل آلا شناسایی شوند به او نزدیک شوند . هر چه به سطح زمین نزدیک تر شوید وارد نقطه کور ماهی قزل الا خواهید شد . ماندن در نقطه کور ماهی قزل آلا می تواند سخت باشد. آیا تا به حال در حال تعقیب یک ماهی قزل آلای در حال حمله بوده اید و پس از صرف زمانی به نظر می رسد که حمله را متوقف کرده است؟ یا شاید آنها متوقف نمی شوند، اما در عوض شروع به تغذیه از  پایین جریان و سمت مخالف شما می کنند؟ یا بدترین احساس این است که می بینید آنها ترسیده اند و به سمت پوشش آب عمیق تر می روند؟ اینها همه سیگنال هایی هستند که شما شناسایی شده اید. و شما را دیده و احساس خطر کرده اند . وقتی ماهي يك شكارچي يا ماهيگير را در حال نزديك شدن می بيند احساس نگراني مي كند و اولين عكس العملش بي حركت ايستادن به حالت استتار است، اما در صورتي كه شكارچي خيلي نزديك شود مي گريزد. پس با احتياط نزديك شويد و به ياد داشته باشيد نزديك ماندن به سطح زمين (در ارتفاعي پايين) مهم است، چرا كه هر نوري با زاويه كمتر از 10 ناچيز است و برای ماهی نقطه ی كور ايجاد مي كند. حتي اگر از كنار ساحل ماهيگيري مي كنيد، زانو زدن  يا نشستن بهتر از ايستادن است. هرچه پايين تر باشيد كمتر قابل ديد هستيد

 ماهی قزل آلا می تواند اجسام زیر سطح آب را به خوبی ببیند. اما به اندازه کافی دقیق و با جزئیات نیست . هنگامی که آنها به بالا نگاه می کنند، تمام سمت پایین سطح یک آینه بزرگ است به جز یک پنجره دایره ای کوچک که از طریق آن دنیای بیرون را می بینند هر چه شیء به افق نزدیکتر باشد، در نظر ماهی قزل آلا خمیده/ تارتر به نظر می رسد. این بدان معنی است که دیدن واضح اجسام نزدیک به افق برای ماهی ها بسیار دشوار است، بنابراین یک نقطه مخفی برای ماهیگیران ایجاد می کند  برای پنهان ماندن در نقطه کور ماهی قزل آلا باید خود و چوب ماهیگیری را پایین نگه داریم.اکثر کسانی که این موضوع را از نزدیک مطالعه کرده‌اند موافقند که هر جسمی زیر خط افق 10 درجه آنقدر تار است که ماهی نتواند ان را تشخیص دهد. بنابراین هر چیزی که زیر این خط 10 درجه باشد، نقطه کور قزل آلا نامیده می شود. هر چه جسمی از ماهی قزل آلا دورتر باشد، نقطه کور بلندتر/بزرگتر است ما از این به عنوان یک "خط پایه"در هنگام بحث در مورد استراتژی هایی در مورد چگونگی پنهان ماندن از ماهی قزل آلا استفاده خواهیم کرد . در ذهن یک ماهی قزل آلا، احتمال حمله از بالا بسیار بیشتر از پایین است. خرس ها، پرندگان و ماهیگیران همه از بالا می آیند. بنابراین، به نظر می رسد که پاهای یک ماهیگیر در زیر سطح، نگرانی کمتری نسبت به دید بالایی برای آنها ایجاد می کند. از دیگر نقاط کور ماهی میتواند به پشت سر و کمی جلو تر از دهان ماهی اشاره کرد .

 برای پنهان ماندن در نقطه کور ماهی قزل آلا خود را با آب در حال حرکت سریع بین خود و ماهی قزل آلا قرار دهید در آب های سریع تر، تشخیص ماهی گیر برای ماهی قزل آلا تقریبا غیرممکن است و دید کمتری نسبت به بیرون دارد همچنین وزش باد و بهم خوردن سطح اب و اکسیژن زیاد در اب که موجب جبابهای سفید فراوان میشود دید قزل را نسبت به بیرون اب کاهش میدهد . هر زمان موارد بالا را دیدید می توانید، از انها به نفع خود استفاده کنید . نکته دیگر افقی گرفتن چوب ماهیگیری است وقتی ما چوب را عمودی می گیریم به خوبی برای ماهی قابل مشاهد میشود سایه چوب یک هشدار دهنده قوی برای قزل الاست .  وقتی سطح آب به هم می خورد تصویری که ماهی در پنجره می بیند هم دچار اشکال می شود و تشخیص اشیا دشوارتر خواهد بود، اما این بدین معنا نیست که نمی توانند چیزی ببینند.

دید بیرون از اب قزل در اب مواج برای من همیشه جای سوال بود که چرا افراد مبتدی در بالای ابشارها بدون رعایت هیچ استتاری می ایستند و گاها موفق به صید هم میشوند تا اینکه با مطلب بالا اشنا شدم در تصویر بالا به خوبی میتوانید ببینید وقتی سطح اب مواج میشود قزل دید کمی نسبت به بیرون دارد

 از آنجایی که قزل آلا مدام در حال حرکت است.  اندازه پنجره دید بالایی آنها همیشه در حال تغییر است. این پنجره ارتباط مستقیمی با عمق آنها در آب دارد. قطر پنجره 2.26 برابر عمق ماهی است. برای محاسبه آسان، به این روش فکر کنید: پنجره ماهی در مقایسه با عمق آن تقریباً 2:1 است. بنابراین، اگر یک قزل آلا در 2 فوت آب نگه دارد، قطر پنجره آن تقریباً 4 فوت است. این به این معنی است که پنجره ماهی 2 فوت در جلو، 2 فوت در پشت و 2 فوت به سمت چپ و راست آن امتداد دارد .

کلیه مقالات این سایت حاصل از ترجمه هایی از سایت های خارجی از چندیدن منبع گوناگون و بسیار جزیی منابع داخلی بوده که من محمد نصری با خواندن انها و ترکیب با دانسته ها و تجربیات قبلی خودم اینجا منتقل کرده ام .این بخش بیشتر از دو سایت انگلیسی slo-fishing-si و outdoorskilled-com  ترجمه شده . ممکن است در بعضی از موارد این مقالات با نسخه خارجی تفاوتهایی داشته باشد چون اولا حاصل تحقیق از منابع گوناگون بوده و هر تکه از مطلب ممکن است از یک سایت اموخته شده باشد و دوما اضافه شدن تجربیات و نظرات شخصی که بنده به عنوان نویسنده در چند دهه ماهیگیری بدست اورده ام در ارائه انها نقش مهمی داشته است مطالب ترجمه شده در این سایت به هیچ وجه ترجمه جمله به جمله نیست . امیدوارم از این مطالب نهایت استفاده را ببرید و در صورت نیاز خودتان به اصل مطالب در مراجع انگلیسی خارجی مراجعه کنید با تشکر محمد نصری مدیر وب سایت اصفهان فیشینگ . 

به شما تبریک میگویم که توانستید با خواندن مطلب اموزشی بینایی ماهی قزل کمی سطح اطلاعات ماهیگیری خود را بالاتر ببرید. احتمالا شما جز ان یک درصد ماهیگیرانی هستید که توانایی خواندن مطالب و ارتقاء سطح خود را دارند . با اصفهان فیشینگ می توانید به سرعت در ماهیگیری توانا شوید

avatar
جدیدی پاسخ
دست شما دردنکنه مطالب آموزنده بود
نظر شما چیست ؟